Trojen Nedir

Truva Atı olarak da bilinen, bilgisayarınızı uzaktan kumanda edilmesi mümkün hale getiren kötü amaçlı bir yazılımdır. Bilgisayarınıza çeşitli yollar ile bulaşması mümkündür. Bazen bir resim dosyası olduğunu düşündüğünüz bir uzantı bazen bilgisayarınız için yararlı gibi görünen bir program bu kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınızı bulaşmasına olanak sağlayabilir. Bu yazılım ile bilgilerinize ulaşabilecekleri gibi Trojen ile hackledikleri bilgisayarları büyük sitelere D.O.S atak yapmak için bir aracı olarak da kullanmaktalar. Kötü amaçlı bu yazılım bilgisayarlar da açık port bıraktığı için karşı taraf rahat bir şekilde diğer bilgisayarları kontrol edebilmektedir.

Trojen’in Zararları Nelerdir

Bu kötü huylu yazılım bilgisayarınız bir nevi “Zombie” bilgisayara çevirmekte bu da demin söylediğimiz gibi D.O.S saldırıları yapmaya imkân tanımaktadır. Bilgisayar verilerinizin bozulmasına neden olabilir, güvenlik duvarınızı kapatıp virüslere karşı sizi savunmasız bir duruma getirebilirler. Ağ sisteminize bulaşabilir, ağ geçitlerinize saklanabilir ve böylelikle internet bağlantınız ile ilgili sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilirler. Bilgisayarınızı uzaktan erişime uygun bir hale getirdiklerinden dolayı bilgilerinize, sizin için önemli olan dosyalara ve banka bilgilerinize ulaşabilirler. Bunun yanı sıra bilgisayar aracılığı ile yapmış olduğunuz görüşmeleri takip edebilir bu görüşmeleri kayıt altına alabilirler. Sizin adınıza e-postalar göndererek Trojen’i başka bilgisayarlara da bulaştırabilirler.

Trojen Bilgisayara Nasıl Bulaşır

Size gönderilmiş olan e-posta yolu ile bulaşması mümkündür. Trojen’i yaymak için internet siteleri de kullanılır ve siz siteye girdiğiniz andan itibaren virüs bilgisayarınıza yayılmaya başlayabilir. Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz illegal programlar ya da oyunlar aracılığıyla da bu virüs bilgisayarınıza bulaşabilir.

Bilgisayarınızda Trojen Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Aslında bunun birçok yolu vardır. İlk olarak bilgisayarınızı açtığınız zaman sizin komutunuz dışında bir şeyler oluyorsa, siz indirmediğiniz halde bilgisayarınız bir şeyler indiriyorsa ya da sizin kontrolünüz dışında bilgisayara bir şeyler yükleniyorsa bunlar bilgisayarınızda Trojen olduğuna işaret edebilir. Kullanacağınız AntiTrojen virüs programlarını ile belirli aralıklar ile yapacağınız düzenli taramalar yardımıyla da olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Görev yöneticisinin “Başlangıç” kısmında bilgisayarımız açıldığı zaman çalışmaya başlayan programlar gösterilir. Burada kurmadığınız bir program görürseniz bu da Trojen olduğuna dair bir ipucu olabilir. Bunların yanı sıra belki de en kesin yöntem olan bilgisayarınız DOS moduna geçirmeniz. Geçirdikten sonra ntstat-a yazarak bilgisayarınızın internette hangi portlar ile bağlantı halinde olduğunu kontrol etmektir. Eğer bu program bilgisayarınızda çalışmaz ise bir sorun yok demektir. Eğer çalışıyor ve size bir doküman sunuyor ise bu bilgisayarınızda Trojen olduğunu gösterir.

Trojenler’den Nasıl Korunabilirsiniz

Öncelikle bilgisayarınızda güçlü bir antivirüs programı kullanmalısınız. Bilmediğiniz, kimden geldiği belirli olmayan e-postaları açmamanız bu kötü yazılımın bilgisayarınıza bulaşmasını engellemenize yardımcı olabilir. Bilgisayarınıza illegal yazılımlar yüklemeyerek olası Trojen saldırısına engel olabilirsiniz. Tıkladığınız zaman sürekli adres değişikliğine giden internet sitelerinden uzak durmalısınız. En önemli noktalardan birisi de işletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyerek en güncel sürüme sahip olmanızdır.

Trojenler Nasıl Temizlenir

Bu konudaki en etkili ve kesin sonuçlu yöntem bilgisayarınızın diskine format atmaktır. Bunun yanında bilgisayarınız güvenli mod da çalıştırarak AntiTrojen yazılımları ile virüslerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızın kararlılığını ölçmeniz işlemin ne kadar başarılı olduğunu size gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin