Bir internet sitesi açmak istiyorsanız karşınıza mutlaka çıkmış bir isim vardır WordPress . Peki bu en tanınmış , en güncel , en kolay ve en güçlü blog ve site yönetim aracı WordPress nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

WordPress Nedir

WordPress kendi internet sitenizi ya da blogunuzu oluşturmak için ortaya çıkmış bir web sitesidir. Aynı zamanda telefon uygulamasına da sahip WordPress sayesinde kişisel internet sitenizi ya da blogunuzu ortaya çıkartmanız mümkün bulunmakta. Bir web sitesi olmasının yanı sıra telefon uygulamasına sahip olması bize istediğimiz zaman istediğimiz yerde kendi sitemize sahip olma imkanı vermektedir.

27 Mayıs 2003 yılında ilk olarak karşımıza çıkmış bulunmaktadır. GPL lisanslı olan bu site PHP ve MySQL yazılımları kullanılarak ortaya çıkmıştır.

Elimizde bulunun küçük cihazlar yani akıllı telefonlarımız sayesinde hemen her işimizi bir tık ile halledebilir konuma geldik. Banka işlemleri, alışveriş, yemek siparişi ve daha birçoğu. Hal böyle olunca üreticiler de bu cihazlar ile yapabileceğimiz şeylerin miktarını arttırmış durumda bulunuyor.

WordPress’de kendi farkını aslında ortaya koyarken bundan güzel bir şekilde besleniyor. Aslına bakıldığı zaman kendi sitemizi oluşturabileceğimiz web sitelerinin sayısı az sayılmaz.

Bilgisayarımızın başına oturduğumuz zaman bu işlemi yapabileceğimiz bir web sitesini kullanarak kendi sitemize kavuşabiliriz. WordPress bu noktada işi daha da basitleştirerek bu imkanı akıllı telefonlarımıza taşıyarak bir uygulama yapmış durumda. Bu uygulama sayesinde elimizden düşmeyen bu cihazlar sayesinde çok kolay bir şekilde sitemize kavuşabiliyoruz.

Kendi sitenizi ya da blogunuzu isterseniz bilgisayar başında isterseniz de akıllı telefon uygulamanız sayesinde kolaylıkla ortaya çıkartabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kullanılır

WordPress’i kullanarak kendi sitenizi oluştururken size sunulan dört farklı paket seçeneğinden biri tercih edebilirsiniz. Ücretsiz, Kişisel, Premium ve Business olarak sunulan bu paketlerden ihtiyacınız doğrultusunda dilediğinizi seçerek sitenizi yaratmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz paket sayesinde çok kısa bir sürede sitenizi açabilirsiniz. Sizin için belirlenecek olan alan adınızı alarak sitenize kavuşmuş olursunuz. Size sunular yüzlerce ücretsiz temadan birini seçerken temel tasarım özelleştirebilme seçeneği sayesinde kendi zevkinize uygun olan bir tasarıma yönelebilirsiniz.

Bunun yanında Jetpack Essential ve Toplum Desteği özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Bu paket size 3 GB’lık bir depolama alanı sunmaktadır.

Kişisel paket öncelikle size daha geniş bir depolama alanı sunmaktadır. 6 GB’lık alan sayesinde daha çok veriye ver verebilirsiniz. Bu paket ile birlikte web sitenizin alan adını istediğiniz gibi oluşturabilir ve sizi ya da sitenizi simgeleyen bir isim tercihinde bulunabilirsiniz. Ayrıca bu paket ile birlikte WordPress size e-posta ve canlı destek yardımında bulunarak site oluşturma sürecinizin sorunsuz bir biçimde tamamlanmanızda yardımcı olacaktır.Bu paket sitenizde WordPress reklamlarının yer almasını da önleyecektir.

Premium paketi karşınıza sınırsız Premium temalar ve gelişmiş tasarım özelleştirme seçeneği ile gelecektir. Tasarımınızı oluştururken belli sınırlar ve şablonlara takılmadan özgürce bir tasarıma sahip olma fırsatınız olacaktır. Size verilecek olan 13 GB’lık depolama alanı ise takipçileriniz ile daha fazla paylaşım yapmanıza yardımcı olacak.Bu paket ile birlikte artık sitenize isteğiniz doğrultusunda reklam alabilecek ve görüntülenme oranı doğrultusunda artık sizde sitenizden para kazanmaya başlayabileceksiniz. Gelecek olan VideoPress özelliği ile video yüklemeniz ve bu videoların görüntülenmeleri oldukça kolay hale gelecektir.

Business paketinin en önemli özelliklerinden birisi hiç şüphesiz size sunuyor olduğu sınırsız depolama alanıdır. Böylelikle paylaşım esnasında belirli sınırlara takılmak zorunda kalmadan dilediğiniz gibi paylaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bir başka önemli nokta ise WordPress mutluluk ekibi tarafından yönetilen canlı kurslardır.

Bu kurslar sayesinde sitenizden en yüksek verimi almanız yönündeki ipuçlarına ulaşabileceksiniz.

Sitenize ekleyebileceğiniz SEO araçları sayesinde siteniz arama motorları ve sosyal medya da daha iyi sonuçlar verecektir. Sitenize istediğiniz eklentileri yükleyebilme özelliğinin size sunulması ile site yönetiminizi isteğin doğrultusunda yapabilirsiniz.Bu paket size siteniz ile Google Analytics entegrasyon olanağı sağladığı için ziyaretçileriniz ve müşterileriniz hakkındaki analizleri derinlemesine yapabilirsiniz. WordPress’in oluşturduğunuz sitelerde alt bilgi metni olarak bulunması da bu paketle birlikte artık ortadan kalkmaktadır ve müşterileriniz sadece sizin markanıza odaklanacaktır.

Bu paketlerden istediğinizi seçerek sizde kendi sitenize sahip olabilirsiniz. Hem web site hem web uygulaması seçenekleri ile istediğiniz zaman istediğiniz yerde rahatlıkla paylaşımlarınızı yapabilir, bu paylaşımlar ile takipçi sayınızı arttırabilir ve alacağınız reklamlar sayesinde para kazanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin