Flickr Nedir

Flickr fotoğraf ve videolarınızı internet ortamında saklamanızı ve istediğiniz zaman bunları paylaşabilmenizi sağlayan bir sitedir. Ayrıca Flickr’ın mobil uygulamasını akıllı telefonlarınıza yükleyerek kolaylıkla kullanabilirsiniz. 2004 yılından Ludicorp tarafından piyasaya çıkmış ve daha sonrasında Yahoo tarafından satın alınmıştır.

Flickr’a her ay 63 ülkeden 100 milyona yakın insan giriş yapıyor. Bu insanlar günde toplam 25 milyon fotoğraf yüklüyorlar. Bu fotoğrafların 1 milyonu ise her gün diğer insanlarla paylaşılıyor. Toplamda şimdiye kadar Flickr’da 10 milyardan fazla fotoğraf paylaşılmış durumda.

İnternet hayatlarımızın her bir noktasında yer alır bir konuma gelmiştir. Öyle ki gezeceğimiz yerleri, yiyeceğimiz yemekleri, ilgimizi çeken konuları, hobilerimizi hemen her şeyi internet yardımı ile bulabiliyor ve kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Hal böyle olunca ve internet çok fazla kullanılan bir mecraya dönüşünce bize sunduğu imkanlarda sürekli artış gösteriyor. Flickr’da böyle bir zamanda karşımıza çıkmış ve kullanıcılarına kolaylıkla sevdikleri fotoğraf ve videoları saklama şansı sunmuştur.

Sevdiğimiz ve kaybetmek istemediğimiz fotoğraf ve videoları harddisklerimize ya da usb belleklerimize saklar ve bunları kaybolmayacak ve başlarını bir şey gelmeyecek yerlere koyardık. Çünkü bozulduklarında ya da parçalandıklarında yani bir şekilde kullanılamaz hale geldiklerinde içlerinde yer alan her şeyle birlikte yitip giderlerdi. Üstelik sürekli olarak yanımızda taşımadığımızda ihtiyacımız olduğu anda gidip almamız gerekebilirdi. Flickr bizi bu dertten kurtardı ve oluşturdukları site ve mobil uygulamalara ile fotoğraf ve videolarımızı hem güvenli biçimde saklamamızı hem de istediğimiz zaman ulaşabilmemizi sağladılar.

Flickr Nasıl Kullanılır

Öncelikle edineceğimiz Yahoo hesabımız ile birlikte Flickr’da oturum açıyoruz sonrasında ise her şey çok kolay. Yüklemek istediğimiz fotoğrafları veya videoları sürükleyip bırakmamız siteye yüklenmesi için yeterli oluyor. Flickr’a üye olurken herhangi bir ücret ödemiyoruz ve Flickr’ın bize 1TB’lık bir alan sunuyor. Herhangi bir ücret ödemeden fotoğraflarımızı ve videolarımızı saklayabildiğimiz, istediğimiz taktirde diğer kullanıcılar ile paylaşabildiğimiz ve istediğimiz zaman istediğimiz yerde rahatlıkla ulaşabildiğimizi bu site sayesinde bizim için değerli olan görseller güvenli bir biçimde saklanıyor.

Flickr’ın ücretsiz abonelikleri olduğu gibi ücretli seçenekleri de bulunmaktadır. Toplamda size 3 çeşit üyelik imkanı sunuyor Flickr. Bunlar Flickr, FlickrPro ve FlickrPro Plus olarak sınıflandırılıyor.

Ücretli üyelikler de belirli sınırlar kaldırılarak kullanıcılara daha rahat bir kullanım ve daha fazla imkanlar sunuluyor. Bu imkanlar saklama alanı özelinde bir farklılık yaratmıyor fotoğraflarınızın görüntülenme gibi istatistiklerinizi görebilme, portföy kutularınızda %50 indirim fırsatı gibi imkanlar sunuyor.

Flickr’da bulunun etiket sistemi sayesinde fotoğraflarınızı konuları ya da alanları doğrulusunda bir başlık altında toplayarak albümler oluşturabilirsiniz. Flickr’da arkadaşlarınızda bağlantı kurarak fotoğraf paylaşımı yapabilir ve kullanıcıların paylaşmış olduğunu fotoğraflara kendi yorumunuzu katabilirsiniz.

Flickr’da fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz ve yeniden boyutlandırabileceğinizi de unutmadan söyleyelim. Böylelikle fotoğraflarınıza istediğiniz efektleri ekleyebilir, istemediğiniz kısmı kırpabilir ve yeni bir görsellik katarak saklayıp kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin