Türkiye’de Youtube’dan açılan videoların çoğu müzik amaçlıdır. Eğer Youtube’da müzik dinliyorsanız eminiz ki hayatınızın her hangi bir dönemi mutlaka Vevo yazısına rastlamışsınızdır. Peki Youtube’da müzik videolarını ele geçirmiş bu Vevo nedir ?

Vevo Nedir

Vevo , 2009 yılında kurulan yükledikleri videolar dünya çapında 22 milyar görüntüleme alan premium bir kişiselleştirilmiş müzik video ve eğlence platformudur.  250 binden fazla yüksek kalite müzik videosu , konser videoları ve özel programlardan oluşan içeriğe sahipler.

Vevo , Sony Music Entertainment, Abu Dabi Media , EMI Grup ,Universal Music Group ve en son katılan Warner Music Group’dan oluşan içerik sağlayıcılarından oluşan bir yapının ortak noktasıdır. İlk baş Sony Music ve Google ,müzik seven insanlar için oluşturdukları ortaklık neticesinde Youtube’da Sony Music içeriklerini Vevo adı altında yayınladılar. Daha sonra ise EMI Grup bu videoları sahiplik almadan tescillemeye başladı ve diğer ülkelere yaymaya başladı. Vevo’ya ilgi çoğalınca Universal Music Group tarafından satın alındı.En son ise Warner Music Group Vevo’ya içerik sağlamaya başladı.Böylece tümü tek bir ad altında Vevo adı altında Youtube‘da yayınladıkları içerikler sayesinde anlaşmaları gereği reklam gelirlerini Google ile paylaşıyorlar.

Vevo aynı zamanda bağımsız sanatçıların videolarını da Youtube üzerinden yayınlamakta ve reklam gelirinden pay vermektedir.

Vevo’nun Farkı

Vevo’nun diğer video sağlayıcılarından en büyük farklı kaliteli içerik yayınlamaları oldu. Müzik videoları , konser videoları , sanatçı röportajları , sahne arkası görüntüleri veya canlı performanslar gibi birçok ulaşılması güç içeriği HD versiyonda sunarlar.

Vevo Amerika , İngiltere , Kanada ve Avustralya  gibi ülkelerde çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kendi siteleri üzerinden de yayın yapan Vevo bu site üzerinden lisanslama gereği Tüm ülkelerden insanları kabul etmiyor. Türkiye kabul etmediği ülkeler arasında. Ancak Youtube üzerinden içeriğin tümüne ulaşabiliyorsunuz. Tabi Vevo’nun kendi sitesi  daha kullanışlı ve aradığınızı daha kolay bulabilmenizi sağlayan yapısı gereği tercih edilen bir site. Facebook üzerinden kayıt olabileceğiniz bu site üzerinde beğenilerinizi düzenleyebilir , site üzerinde mesajlaşabilir , oynatma listesi oluşturabilir veya Facebook üzerinden beğenilerinizi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Vevo’nun mobil uygulaması’da bulunmakta ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu mobil uygulamada sitesi üzerinde oynatma listesi oluşturabildiğiniz gibi çalma listesi oluşturabilir ve sıralı müzik dinleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin