İnternetin yavaş olduğu , teknolojinin bu kadar gelişmemiş olduğu geçmişte bilgi almak ve paylaşmak çok kısıtlıydı. İnsanlar şimdiki gibi merak ettiği her şeyi araştırıp kısa sürede öğrenemiyordu. Eskiden en çok merak edilen şeylerin başında da bir yerde duyulan bir şarkının ismi geliyor. Eğer yanınızda bilen biri varsa öğreniyordunuz yoksa öğrenmeniz oldukça zor bir hale geliyordu. İnternetin ve teknolojinin gelişmesiyle artık yanınızda bilen birinin yerini Shazam gibi çoğu şarkıyı bilen uygulamalar aldı. Peki insanlar arasında sürekli ismi geçen Shazam nedir ?

Shazam Nedir

Shazam şarkı tanılama ve eşleştirme uygulamasıdır. Uygulama üzerinden dinlettiğiniz şarkının sesini 30 milyondan fazla şarkıyı tanıyabilen veritabanıyla karşılaştırarak size şarkının kime ait olduğu ve ismi gibi ayrıntılı bilgiler verir.

1999 yılında Chris Barton, Avery Wang, Philip Inghelbrecht ve Dhiraj Mukherjee adlı 4 kişi tarafından kurulan Shazam ilk hizmetini 2002 yılında çıkardı. Bu hizmetle eski moda telefonlarla merak ettiğiniz şarkının 30 saniyelik sesini çekip kısa mesajla Shazam’a yollayıp şarkı hakkında bilgi alıyordunuz. Tabi bu hizmet belli ülkelerde bulunuyor , Türkiye için böyle bir hizmetin o yıllarda bulunması mümkün olmuyordu.

Shazam’ın asıl popüler hale gelip herkes tarafından bilinmesi ise iPhone’nun ortaya çıkışıyla oldu. 2008 yılında Shazam’ın ilk uygulaması yayınlandı. Uygulama kısa sürede popüler bir hal aldı. Tabi bu başarısının ardında başarılı bir şekilde eşleşme yapabilme özelliği geliyordu. Shazam’ın bunun için 200’den fazla patenti bulunuyor.

Yıllarca en bilenen müzik tanımlama servisi olan Shazam kendine özel bir gelir modeli yaratamadığı için 2017 yılında 400 milyon dolara Apple’a satıldı. Bu rakam Shazam’ın bilinen rakamı 1 milyar dolardan çok daha düşük bir rakam olması Shazam’ın gelir yaratması konusunda ne kadar sıkıntıda olduğunun göstergesi oldu.

Değerinin aksine Shazam’ın uygulamasını günümüzde 1 milyardan fazla indirilmiş durumda. Ayda 190 farklı ülkeden 150 milyondan fazla insan Shazam’ı kullanıyor ve ayda 600 milyondan fazla şarkı aratıyorlar.

Shazam Apple tarafından satın alındıktan sonra Spotify , iTunes gibi birçok sisteme entegre edildi. İnsanlar artık beğendiği şarkıyı satın alıp indirebiliyor. Bu hizmet neticesinde artık indirilen şarkıların %5’i artık Shazam sayesinde indiriliyor buda aylık 12 milyondan fazla indirime demek.

Shazam Nasıl Kullanılır

Shazam’a sitesi üzerinden veya uygulamaları üzerinden Facebook hesabınızla veya e-posta adresinizle kayıt olabiliyorsunuz. Ancak şarkı arayabilmek için uygulamalarından birini indirmeniz gerekiyor. Shazam’ı iPhone veya iPad’lerde kullanmak için iOS uygulamasını indirebilir , Mac bilgisayarlar için olan macOS uygulamasını indirebilir veya Apple Watch için olan watchOS uygulamasını indirip kullanabilirsiniz. Ayrıca Android telefonlar ve tabletler için uygulaması , Android Wear için uygulaması veya Android’e özel kısa sürede hemen şarkı isimini bulmanızı sağlayan Shazam Lite sürümünü Google Play’den indirip kullanabilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak da oldukça kolay ayrıca ücretsiz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra karşınıza neredeyse tüm ekranı kaplayan bir logo çıkacak ona basıp istediğiniz bir müziği dinletmeye başlayabilirsiniz. İşlem sırasında Shazam şarkıyla ilgi tüm tarama işlemini gerçekleştirmeye başlar. İşlem bittikten sonra şarkıyla ilgili tüm bilgiyi karşınıza getirecek. Eğer işleminiz gerçekleşmezse şarkının farklı bölümleriyle deneme işlemi gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Ancak veri tabanı oldukça geniş olan Shazam sorunsuz size yardımcı olacaktır.

Karşınıza çıkan şarkı bilgilerinin altında iTunes’dan satın alma Spotify’de dinleme gibi seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekleri kullanarak şarkıyı indirebilir veya uygulamalar üzerinden dinleyebilirsiniz. Bulduğunuz şarkıyı kaybetmemek istiyorsanız sağ üstte bulunan ekleye basarak arattığınız şarkıyı profilinize ekleyerek daha sonra bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Shazam’ın diğer özellikleri ise bulduğunuz şarkıyla ilgili size haberleri göstermesi , popüler aratılan şarkıları listelemesi veya bulduğunu şarkıları paylaşmak gibi oldukça çeşitli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin