Müzik bazıları için bir tutkudur. Sadece popüler şarkılar değil amatör şarkılarda bu tutkunun cevheri olabilir. Keşfedilmemiş bu cevherleri bulabileceğiniz yerlerden biri olan SoundCloud nedir merak ediyorsanız sizin için inceledik.

SoundCloud Nedir

SoundCloud Alexander Ljung, Eric Wahlforss ( namı değer Forss ) adlı girişimciler tarafından 2007 yılında İsviçre’de kurulup daha sonra Almanya’ya taşınan müzik üreticilerinin ücretsiz olarak müziklerinin dağıtımını yaptığı dinleyicilerin ise bu müzikleri ücretsiz olarak dinleyebildiği çevrimiçi bir sosyal ağdır. Dünyanın dört bir yanındaki müzik üreticileri müziklerini SoundCloud’a yüklemekte ve müzikseverler tarafından dinlenip yayılmasını sağlamaktalar.

Müzik tutkunları için benzersiz içerik sağladığı için SoundCloud oldukça popüler bir platform. Bu kadar insanın bulunduğu ortamda da müzik üreticileri bu ilgiden yararlanabilmek için kendi ürettikleri müzikleri siteye yükleyip SoundCloud’da sürekli olarak güncel bir müzik akışı sağlamaktalar.

Bu müziklerin dinlenmesi ve sosyal medyada yada web sitelerinde dağıtılmasının çok kolay olması hem dinleyiciler hem üreticiler için eşsiz bir ortam yaratmış durumda. SoundCloud’u aylık olarak dünya çapında 200 milyona yakın kişi aktif olarak kullanıyor. Bu popülaritenin nedeni ise 10 milyondan fazla müzik üreticisi olaması , bu üreticiler 200 milyona yakın müziği siteye yüklemiş durumda olması. Her dakika SoundCloud’a 12 saatlik içerik yükleniyor.

SoundCloud yatırımcılar arasında da oldukça popüler durumda . Son yıllarda yatırım almamış olasa da 2009’dan itibaren 1.3 milyar dolara yakın yatırım almış.

SoundCloud Nasıl Kullanılır

Dinleyici Olarak

SoundCloud  dinleyici olarak üye olmadan ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir site. Yine ücretsiz olarak üye olarak beğendiğiniz müzik üreticilerini veya diğer müzikseverleri takip edebilir , müzikleri oynatma listenize kayıt edebilir , müziklerin altına yorum yapabilir ve diğer kullanıcılarla mesajlaşabilirsiniz.

Ücretsiz olarak üye olmak için sitenizi ziyaret ederek e-mail hesabınızla veya Facebook ve Google hesabınızla üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yada aynı şekilde iPhone ve iPad için olan iOS uygulamasını indirebilir yada Android telefon ve Tabletler için olan uygulamasını indirip üyeliğinizi gerçekleştirebilir ve kullanabilirsiniz. SoundCloud’a ayrıca Sonos, Chromecast, ve Xbox One üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Eğer müziklere reklamsız ve çevrimdışı olarak ulaşmak isterseniz ücretli üyeliği mevcut.

Müzik Üreticisi Olarak

Bir müzik üreticisi olarak SoundCloud’u ücretsiz olarak belli özelliklerle kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanım olarak size 120 dakikalık bir depolama alanı verirler. Bu da 120 dakikalık müziğinizi ücretsiz olarak yükleyebilmeniz demektir. Ayrıca ücretsiz olarak kaç dinlenme aldığınız gibi temel istatistiklere ulaşabiliyorsunuz. Müzik widget’leride standart görünüşün dışına çıkamıyor.

Ücretli olarak kullanmak isterseniz iki farklı ücretli üyelik çeşidi bulunuyor. İlki PRO üyelik seçeneği. Bu seçenekte yükleme alanınız 2 katına çıkıyor. Ayrıca müziklerinizle ilgili ek istatistikler alma ve müzikleri profilinize sabitleme olanağına sahip oluyorsunuz. Bu üyeliğin bedeli ayda 7€ yıllık ödeme yapmak isterseniz indirimli olarak yıllık 63€.

İkinci ücretli üyelik seçeneği PRO UNLIMITED‘de sınırsız şarkı yüklebiliyorsunuz. İstatistik olarak ise dinlenen şehre kadar bilgi alabiliyorsunuz. Ayrıca sitelerde paylaşımda daha güzel widget’ler kullanma imkanına sahip oluyorsunuz. PRO UNLIMITED’nin üyelik bedeli aylık 11€ yıllık ödemede ise indirimli olarak 99€.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin