Eskiden dosyaları yanımızda taşımak için disketler vardı sonra daha hızlı ve daha fazla depolama alanı vaad eden depolama cihazları ortaya çıktı. Bu depolama cihazları Teknoloji ile birlikte gelişirken internetin yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla yeni depolama yöntemleri ortaya çıkmaya başladı. Peki bu yöntemlerden bulut depolamanın en popüler uygulamalarından Dropbox nedir ?

Dropbox Nedir

Dropbox aklınıza gelebilecek çoğu cihazdan ve işletim sisteminden ulaşabileceğiniz bulut tabanlı bir depolama uygulamasıdır. Dosyalarınızı bilgisayarınızda değil internetten Dropbox serverlarına yedekleyerek istediğiniz noktadan ve istediğiniz cihazdan bu dosyalara ulaşabilirsiniz. Bunun için tek gereken Dropbox’a bağlanabileceğiniz internetinizin olması. Ayrıca bu dosyalarınıza kendiniz için ulaşabileceğiniz gibi farklı insanlarla da paylaşabilirsiniz.

Dropbox Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından 2007 yılında kuruldu. Bulut tabanlı depolama alanına giren ilk şirketlerden. İlklerden olması ve iyi hizmet vermesiyle en popülerlerden biri olmuş durumda. 500 milyondan fazla üyesi bulunan Dropbox’a her saniye 15 bine yakın dosya yükleniyor bu da günde 1 milyardan fazla dosya demek. Bu popüler şirket birçok yatırımcıya da kendine çekmiş durumda. Dropbox şimdiye kadar 1 milyar 7.2 milyon dolar yatırım almış durumda. Şirketin değerinin 10 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

Dropbox Nasıl Kullanılır

Dropbox’u kullanmak için öncelikle üye olmanız ve cihazınıza uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Dropbox Windows, Mac ve Linux masa üstü bilgisayarlar için uygulaması mevcut. Ayrıca iPhone telefonlar için uygulaması , Android telefonlar için uygulaması , iPad tabletler için uygulaması , Amazon Kindle uygulaması ve Windows telefonlarla tabletler için ayrı ayrı uygulaması mevcut.

Dropbox’a üyelik oldukça basit sitesi üzerinden bilgilerinizi girerek veya Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz. 1 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilme imkanına sahipsiniz. Ancak ücretsiz olarak da kullanmak isteseniz sizden kredi kartı bilgisi isteyecektir. Sanal kredi kartınızı da kullanarak üyeliğinizi aktif hale getirebilirsiniz. Eğer ücretsiz üyeliğiniz bittiğinde ücretli olarak devam etmek istemezseniz hiçbir ücret ödemeden üyeliğiniz iptal edebilirsiniz , sizden istemeden her hangi bir ücret almıyorlar.

Ücretli üyelik olarak bireysel kullanıcılara ve takım olarak kullanacaklara olmak üzere 4 farklı çeşit üyelik türü mevcut.

Bu üyeliklerin yıllık veya aylık ödeme seçeneklerine göre 8.25 dolarla 25 dolar arası aylık bir bedeli var. Takım olarak almak istiyorsanız minimum 3 kişi olarak kayıt olmanız gerekiyor. Karşılığında da farklı özelliklerde 1 TB (1,000 GB) bireysel kullanıcılar için ve takımlar içinde 2 TB (2,000 GB) veya daha üstü olmaz üzere depolama seçeneği mevcut.

Dropbox’a kayıt bilgileriniz ve yüklediğiniz her dosya 256-bit AES şifrelemeyle korunuyor.

Dropbox’a kayıt olduktan sonra özgür bir şekilde depolama alanınızı yönetebilirsiniz. 

  • Dosylarınızı yükleyip istediğiniz noktadan ulaşabilirsiniz
  • Telefonlarınızı yedekleyebilirsiniz
  • Dosyalarınızı paylaşmak için Dropbox sitesi üzerinden link oluşturup diğer insanların şifreli veya şifresiz olarak dosyalarınızı yüklemesini sağlayabilirsiniz.Bu özellik için şimdiye kadar 3 milyardan fazla link oluşturulmuş durumda.
  • Ortak bir klasör oluşturup diğer insanların o klasördeki dosyalarınız ulaşıp değiştirmesine imkan verebilirsiniz.
  • Portatif şifre tutucu uygulamalardan birini Dropbox’a yükleyerek onun üzerinden şifrelerinize istediğiniz noktadan ulaşabilirsiniz.
  • Sadece şifre değil portatif tüm uygulamaları Dropbox’a atıp istediğiniz yerden kendi ayarlarınız ve kendi önbelleğiniz ile çalıştırabilirsiniz. Bunlar arasına oyunlar , internet tarayıcıları , ofis programları gibi bir çok seçenek mevcut.
  • Bilgisayarınızdan Torrent indireceğiniz yer olarak Dropbox’u göstererek tamamlandığı zaman uzaktan ulaşabilirsiniz.
  • Müzik klasörü olarak kullanıp her yerden müziklerinizi dinleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin