Gün geçtikçe Teknoloji hızlanarak ilerliyor. İnsanlar artık yanında bir nevi mini bilgisayarlar taşımaya ve internete her an bağlı kalmaya başladı. Bu hızlı gelişme yanında bir çok kolaylık getirdi. Eskiden notlarımızı ufak kağıtlara yazar dolaplara , masamıza asardık. Artık bu kadar hızın ve görselin hakim olduğu internet çağında bu tarih oldu. İş hayatında olsun sıradan bir internet kullanıcısı olsun artık insanlar anlık gördüklerini, bilgileri , listeleri , notlarını arşivlemek ve her istediği yerden ulaşmak istiyor. Evernote’da tam bunu yapıyor. Peki bu Evernote Nedir ?

Evernote Nedir

Evernote basit olarak bulut tabanlı bir not alma uygulamadır. Yani hesabınıza bir çok cihazdan istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızdan aldığınız nota telefonunuzdan ulaşabilirsiniz. Evernote bir cihazda yaptığınız değişikliği otomatik olarak tüm tanımlı cihazlarınızdaki bilgileri senkronize etmektedir.

Evernote’u popüler yapan ise çok daha fazladır. Evernote kullanıcı dostu yapısı ve basitliği ile tüm yaşta insan için cazip bir seçenektir. Ayrıca tüm çeşitlerde not almanızı sağlar. Bunlar ses içeren , resim içeren , bulunduğunuz veya istediğiniz bir yerin çoğrafi konumunu içeren , oluşturduğunuz gruplara göre etiketler içeren veya bilgi bölümü içeren notlar olabilir.

Kısacası çeşit çeşit notlar alabilir ve bunlara hayatınızın her noktasında ulaşabilirsiniz.

Evernote Nasıl Kullanılır

Evernote’u kullanmak için bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Google Play’de Android telefonlarınız ve tabletleriniz için Android uygulaması ve iPhone ve iPad’ler için ise Apple Store’de iOS uygulaması mevcut. Ayrıca Evernote’u direkt sitesinden kullanabilme imkanına sahipsiniz. Bir de Web Clipper adı verilen web de dolaşırken web sayfalarında hoşunuza giden yerleri not olarak almanızı sağlayan bir uygulaması mevcut bunun için de Google Chrome uygulamasını indirip tarayıcınıza entegre edebiliyorsunuz.

Evernote’u hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz. Örneğin ;

  • Hatırlatıcı olarak kullanmak. İstediğiniz tarih ve zamanda sizi uyararak notunuzu gösterir.
  • Yemek kitabı olarak kullanmak. İnternetten bulduğunuz veya gündelik hayatta karşınıza çıkan tüm tarifleri kayıt edebilirsiniz.
  • Faturalarınızı organize edebilirsiniz.
  • Alıncaklar listesi oluşturup eşinize veya çocuklarınıza gönderebilirsiniz.
  • Beğendiğiniz mekanların fotoğraflarını çekip konumlarıyla beraber not olarak ekleyebilirsiniz.

 

Evernote Özellikleri

Evernote’un birçok özelliği mevcut hepside hayatınızı kolaylaştırmak adına ince düşünülmüş pratik özellikler.

Web Clipper : 

Üstte de bahsettiğimiz gibi Google Crome eklentisiyle sitelerden notlar almanızı sağlayan bir uygulama. Yer imi yerine getirilmiş bir Evernote özelliği. Bu özellik kullanıcıları arasında pek popüler değil.

Notlar :

Notlar Evernote’un temelini oluşturur. Tüm Evernote özellikleriyle bağlantılı olarak istediğiniz şekilde ve yapıda not oluşturabilirsiniz.

Etiketler :

Etiketler notları düzenlemenizi ve notlar arası arama yapmanızı kolaylaştırmak için düşünülmüş bir özelliktir. Her notunuza etiketler tanımlayabilir ve onları gruplayabilirsiniz. Bu özellik notlar arasında kaybolmanızı engeller ve aradığınızı kolayca bulabilmenizi sağlar.

Defterler :

Defterler etiketlerin bir üst şeklidir. Defterler bir nevi notlarınızın kategorileridir. İstediğiniz isimlerde defterler oluşturabilir ve bunların içine notlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Konum :

Eğer Evernote’un konumunuza erişmesine izin verirseniz istediğiniz konumlarda notlarınıza bulunduğunuz konumu eklemenizi sağlar. Bu özellik çektiğiniz fotoğrafların hangi bölgelerde çekildiği gibi bir çok kolaylık sağlar.

Kartvizit : 

Evernote uygulaması üzerinden kamera yardımı ile bir kartviziti taratabilir ve üzerinde bulunan bilgileri not olarak kaydedebilirsiniz. Bunun anlamı kartvizitleri resim olarak değil kartvizitte yazan her şeyi yazı olarak kayıt edip saklayabilecek olmanız. Böylece kolaylıkla kartvizitler arası arama yapabilir ve aradığınıza ulaşabilirsiniz.

Faturalar :

Kartvizitler gibi faturalarınızı da Evernote’la taratabilir ve not olarak ekleyebilirsiniz.

Doya Paylaşma :

Evernote’da tuttuğunuz notları diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Mail atabilir , HTML olarak indirip bir başkasına yollayabilir veya uygulama üzerinde bulunan Evernote Work Chat’den iş arkadaşlarınıza yollayabilirsiniz.

Evernote Ücretleri

Evernote’u ücretsiz kullanabilirsiniz. Ancak ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz özellikler ve depolama alanı kısıtlıdır. Sıradan bir kullanıcı için Evernote’u ücretsiz olarak kullanmak tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeter. Ücretsiz üyelik olarak size 60 MB’lık bir kullanım alanı verilmekte. Ayrıca hesabınızı 2 farklı cihazda kullanabilmekte ve resim taratma , dosya paylaşma gibi temel tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Eğer daha fazla özellik ve depolama alanı isterseniz Evernote’un üç farklı ücretli üyelik seçeneği bulunuyor.

Plus Üyelik :

Yıllık 36 TL ücrete sahip bu üyelik biçimi depolama alanınızı 1 GB seviyesine çıkarıyor ve E-postalarınızı Evernote’a gönderme , tüm cihazlarınızla hesabınıza ulaşma gibi ek imkanlar veriyor.

Premium Üyelik :

Evernote’un Premium üyelik çeşidi aylık 70 TL. Ancak sadece bu üyelik çeşidinde olan öğrencilere %50 indirim imkanı mevcut. Kısacası öğrenciler Plus üyelik ücretiyle Premium hesap açabilmekteler. Prremium üyeliğin getirisi daha çok PDF ve World belgesi gibi belgeleri düzenleme ve kullanma imkanı vermesi. Ayrıca kullanım alanınızı 10 GB gibi tüm notlarınızı uygulama içinde tutmanızı sağlayan yeter bir seviyeye çıkarıyor.

Business Üyelik :

Adından da anlaşılacağı gibi şirketler için düşünülmüş bir üyelik çeşidi. Aylık kullanıcı başı 22 TL gibi bir ücreti mevcut ancak tek başınıza bu üyeliğe kayıt olamıyorsunuz. Bu üyelik daha çok iş içi not almak ve diğer kullanıcı iş arkadaşlarınızla anlık not paylaşımı yapmanız için tasarlanmış. Diğer üyelik çeşitlerinde olmayan bir çok ek özellikle kendisinde mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin