Amazon’nun ses kontrol sistemi olan Amazon Alexa servisi kullanabileceğiniz ürünlere entegre ederek sesinizle işlem yapmanızı sağlıyor.

Geleceğin en büyük beklentilerinden biri olan yapay zeka asistanın bir tık altı olan Amazon Alexa geleceğin provasını yapmanızı sağlıyor.

Amazon Alexa Nedir

Akıllı lambalar , akıllı televizyonlar hatta akıllı kapı zilleri derken hayatımızdaki her noktaya internete bağlanabilen cihazlar girmeye başladı. Bu cihazların kontrolü akıllı telefonlardan veya bilgisayarlardan yapılabilirken Amazon Alexa olaya farklı bir boyut kattı.

Her ne kadar Apple telefonların vazgeçilmezi Siri hayatımıza önce girse de Siri sadece telefon yönetmemizi sağlayan bir servis olarak kaldı.

Amazon Alexa ise tüm akıllı cihazlarınızı bağlayabileceğiniz , istediğiniz müzikleri çalmasını isteyebileceğiniz , sipariş verebilirsiniz veya hava nasıl gibi istediğiniz soruları sorabileceğiniz sanal bir asistanınız.

Tabi Alexa’nın yetenekleri bunlarla sınırlı değil.

Sizin söylediğiniz anlayabileceği komutların sayısı 1000’i geçmiş durumda.

Ayrıca Amazon bir çok ünlü şirketle Alexa üzerinden bağlanabilmeniz için anlaşma yapmış durumda. Bu ünlü şirketlerden Türkiye’de de adı duyulmuş bazıları ; Haber sitesi The Guardian , Mesajlaşma uygulaması Telegram , Müzik uygulaması Spotify ve Araba servisi Uber.

Alexa’nın her geçen gün artan anlayabileceği komutlara ve bağlantı yapabileceği uygulamalara buradan ulaşabilirsiniz.

Amazon Alexa Nasıl Kullanılır

Amazon Alexa’yı kullanabilmek için öncelikle bu servisi kullanabilmeniz için Alexa’nın yüklü olduğu bir cihaz edinmeniz gerekmekte. Amazon Eko adlı bu cihazlar 50 dolardan başlayıp 230 dolara kadar fiyatlara sahip.Ödediğiniz ücrete göre de özellikleri değişiyor.Bu cihazların en büyük özelliği çok hassas mikrofonlara sahip olmaları ve verdiğiniz komutları çok iyi bir şekilde analiz etmeleri.

Cihazınızı aldıktan sonra tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz uygulamaları ve cihazları Alexa’ya tanıtmak. Daha sonra istediğiniz bir komutla cihaza seslenebilir ve istediğiniz komutlarla cihazlarınızı kullanabilirsiniz. Örneğin odanızın ışığı için ayrı komut verebilir hatta “oda, ışık” gibi daha kısa komutlara çevirerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Amazon Alexa Güvenli Mi

Amazon Alexa ilk çıktığı günden beri çok ilgi gören bir sistem. Öyle ki şimdiye kadar insanlar Alexa’yı kullanabilecekleri 8.2 milyon Amazon Eko cihazı satın almış. Ve bu cihazlardan on milyondan fazla ürün satılmış.

İlgi çekiciliği ve hayatı kolaylaştıran bir sistem olması tartışılamaz ancak güvenilir olması da uzun süredir tartışma konusu. Cihaz yapısı gereği sürekli olarak odadaki sesleri geçiçi bir belleğe kayıt ediyor buda evinizde sürekli açık bir mikrofon olması demek. Tabi ki bu veriler şirkete gönderilmiyor ancak bu sitemin kırılamaz olduğunu göstermiyor. Bir elektronik cihaz ve yazılım söz konusu olduğu zaman %100 güvenli diye bir şey yoktur. Tabii ki aynı sorun telefonlarınız hatta bilgisayarlarınız içinde geçerli.

Ayrıca cihazla hatalı işlem yapan kişi sayısı az değil. Bir çok kişi Amazon Eco üzerinden hatalı sipariş vermekten yakınıyor.

Bu yüzden hem riskleri olsun hem getirileri olsun seveni de sevmeyeni de çok olan bir sistem.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin