Türkiye’de artık herkes Uber‘i biliyor yada bir yerden duydu. Artık ulaşım sektörü her sektörler gibi internet çağından nasibini aldı ve yeni nesil yöntemler eskilerin yerini aşmaya başladı. Her yeni çıkan uygulama yanında rakiplerini de doğuruyor ve kendisiyle birlikte onları da büyütüyor. Lyft’de onlardan biri. Peki Uber’le anılan , hatta Uber’den ayrı kendi kullanıcı kitlesini oluşturmaya başlayan Lyft nedir ?

Lyft Nedir

Lyft bir ulaşım uygulamasıdır. Gitmek istediğiniz nokta için sisteme kayıtlı bir araba size yönlendirilir ve gitmek istediğiniz noktaya o arabayla gidebilirsiniz. Karşılığında da uygulamaya kayıt olurken verdiğiniz kart bilgilerinizden ücret otomatik olarak çekilir. Uygulamada şartları yerine getiren tüm sürücüler kendi arabalarıyla kayıt olmakta hizmet başı belli bir yüzde almaktalar.

Eski nesil taksi hizmetinin benzeri olan bu sistemler ondan farklı olarak bir çok sorunu yeni özellikleriyle gideriyor. Sürücülerin puanlanması , yolculuğun şeffaf bir güzergah ve ücrette olması ayrıca ücretine göre farklı hizmetler seçebilmeniz gibi artılarıyla bu tür uygulamalar taksilerin yerini hızla almakta.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Lyft Türkiye’de henüz faal değil. Sadece Amerika’da hizmet veren Lyft kısa sürede diğer ülkelere de yayılmayı planlıyor. Türkiye’nin bu ülkelere dahil olup olmadığını zamanla göreceğiz.

Lyft Logan Green, John Zimmer tarafından 2012 yılında kuruldu. Kısa sürede Amerika’nın çoğu şehrine yayılan Lyft 25 milyondan fazla kullanıcıya ve 1.5 milyondan fazla sürücüye ulaştı. Lyft 6 yıl içinde bu yüksek büyüme ivmesinden dolayı farklı dönemlerde 2.6 milyar dolardan fazla yatırım aldı. Lyft’in piyasa değeri şu anda 12 milyar dolara yakın bir seviyede.

Lyft Nasıl Kullanılır

Lyft kullanmak için öncelikle sitesinden veya uygulamaları üzerinden üye olmanız gerekmekte. Lyft’e ücretsiz olarak üye olup kullanabilirsiniz. Aylık bir ücreti veya yolculuk için ödediğiniz ücretlere ek bir ücret yok. Lyft’in Android uygulaması , iOS uygulaması ve Microsoft uygulaması mevcut. Ayrıca Amazon Alexa ile kullanabileceğiniz Amazon uygulaması da mevcut.

Uygulamayı indirip telefon numaranızı ve bilgilerinizi verdikten sonra kayıt olmuş oluyorsunuz. Eğer uygulamayı kullanmak isterseniz sisteme kredi kartınızı veya banka kartınızı entegre etmeniz gerekiyor.

Uygulama ekranında karşınıza bir harita çıkacaktır. Bu harita üzerinden gitmek istediğiniz yeri yazarak bölgedeki tüm müsait sürücüleri görebilirsiniz. Sürücü ekranında kullandığı arabanın modeli , mesafe , mesafe ücreti ve sürücünün profili karşınıza çıkacaktır (daha önceki sürüşlerinden aldığı puan , resmi , temel bilgileri gibi bilgiler içerir) .

İstediğiniz bir sürücüyü seçtikten sonra çağır yazısına basarak sürücüyü çağırabilirsiniz. Yolculuğunuz bittikten sonra yolculuk ücreti otomatik olarak hesaplanır ve uygulama ekranında görülmeye başlar. Öde yazına basarak yolculuğunuzun ücretini ödeyebilirsiniz. Ayrıca ödemeden sonra sürücüyü ve yolculuğunuzu puanlayabilirsiniz.

Lyft’i kullanmak için farklı yolculuk seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Lyft Yolculuk Çeşitleri

Lyft standart : 

Lyft standart seçenekte bulunduğunuz bir konuma standart modelde ve ücrette bir araba çağırarak gitmek istediğiniz yere götürmesini sağlayabilirsiniz. Bu sitem uygulamanın temelini oluşturuyor. Bir yere taksi çağırmaktan farklı bir mantığı yok. Uber’den farkı ise sadece ücretlendirmede ki rekabeti. Lyft oldukça uygun yolculuk ücretleri sunabiliyor. Bu seçenekte yolculuk yapacağınız araca maksimum 3 kişi binebiliyorsunuz.

Lyft Hat :

Lyft Hat ulaşım konusunda en uygun seçenek. Bu yolculuk çeşidi sayesinde gitmek istediğiniz yere gitmek isteyen diğer kişilerle yolculuk yaparak yolculuğu daha ucuza getiriyorsunuz. Hem yolculuğu planlamanın kolaylığı hem yolculuk yapabileceğiniz insanları görebilme hemde fiyatı bakımından oldukça güzel bir hizmet olan Lyft Hat kullanıcılar nezdinde oldukça popüler bir hale geldi. Bu seçeneği kullanmak için gideceğiniz güzergahı belirlemeniz veya başkası tarafından belirlenmiş mevcut güzergahlardan birini seçmeniz gerekiyor. Eğer sizinle birlikte gidecek birini bulamasanız dahi indirimli bir tarifeden yolculuk yapıyorsunuz.

Lyft Plus :

Lyft Plus , Lyft standart yolculuğun bir üst modeli. Eğer çok sayıda insanla yolculuk yapmak istiyorsanız bu seçeneği seçerek daha büyük kapasitede araba çağırabiliyorsunuz. Lyft Plus , Lyft standarttan daha yüksek bir ücrete sahiptir.

Lyft Premier :

Daha lüks bir yolculuğu seviyorsanız bu seçenek doyurucu bir rahatlığa ve lükse sahip bir sedan araba çağırmanızı sağlıyor. 4 kişiye kadar yolcuk yapabileceğiniz bu seçenek diğer seçeneklere göre yüksek bir yolculuk ücretine sahip.

Lyft Lux :

Adından da anlaşılacağı gibi en pahalı olan bu seçenek sadece lüks değil kaliteye önem verenler için. Yeni model siyah lüks bir sedan veya SUV aynı zamanda daha yüksek beğeni almış sürücüler bu seçenekle çağırılabilmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin