O kadar çok film var ki bazen takip etmesi zor hal almaya başlıyor. Bir çok güzel yapım gözden kaçmış oluyor. Sizin için internetin filmlerle ilgili ne var ne yok bulabileceğiniz tüm kaliteli siteleri derledik. İster film izlemek isteyin ister yeni çıkacak filmlerin haberleri okumak isteyin en çok sevilen siteleri listesi aşağıdaki gibi.

1. YouTube.com

Listeye YouTube‘la başlıyoruz. Onun yerine her zaman ayrı. Çoğu insan YouTube’dan film izleyebileceğinin farkında değil. Eski filmler veya festival filmleri sürekli olarak içerik üretici firmalar tarafından YouTube’a yüklenir.

Arama bölümünden istediğiniz tarzda filmlerin başına veya sonuna full , part , bölüm gibi kelime dizilimleri koyarak bulma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bazen tek part olarak değil bölümlere ayırarak yükleyebilirler.

Fragman konusunda da oldukça çeşitli bir yapısı var ancak düzensiz olması ve çoğu kanalın yalan başlıklar atması sonucu verimli bir izleme olanağı olmuyor.

 

2IMDb.com

IMDb yani açılımı Internet Movie Database ( internet film arşivi ) olan internetin film arşivi en çok bilinen ve kullanılan ikinci site olarak listemize giriyor. 1990 yılından beri hizmet de olan bu sitede tüm filmlerin hikayeleri , oyuncuları , üyeler tarafından verilen puanları , fragmanları gibi çeşitli bilgiler ve videolar mevcut.

Tabi ki zamanla sadece arşiv özelliğinden tam bir bilgi sitesine dönüşen sitede film ve oyuncuların haberleri veya filmlerin ülkelere göre çıkış tarihleri gibi oldukça çeşitli içerik mevcut.

 

3. Netflix.com

Netflix artık sadece film dağıtıcısı değil milyar dolarlık bütçeleriyle film yapımcısı da konumunda ve çoğu film sadece kendi bünyesinde mevcut oluyor. Hal böyle olunca Netflix eşsiz yapımları bulabileceğiniz yegane bir site konumunda. Ne yazık ki ücretli ayrıca lisanslar yüzünden Türkiye içeriği kısıtlı bir durumda.

Bunu aşmak ve üyeliğinizi farklı ülkelerden açıp o ülkenin içerik seçeneğine ulaşmak için farklı yöntemler olsa da böyle bir durumda ulaşacağınız filmler Türkçe olmayacaktır. Yine de gün geçtikçe daha fazla içeriği yükleyip izlemenize olanak vermesiyle ayrıca alt yazı seçme olanağıyla kısa süre sonra Türkiye’den üye olmaktan daha cazip bir duruma geçecek gibi.

 

4. Primevideo.com | Amazon Prime Video

Amazonun film servisi olan Amazon Prime Video Türkiye’den üyelik kabul ediyor ancak ne yazık ki içeriklerin hepsi İngilizce. Tabi yavaş yavaşta olsa Türkçe alt yazılı koymaya başladılar. Eğer dil sorununuz yoksa oldukça kapsamlı bir film kütüphanesi mevcut. Hatta bazı durumlarda Netflix’le yarışır durumdalar. Çoğu sitede bulamadığınız içeriği burada bulabilirsiniz. Üye olduğunuz taktirde 7 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Bu ücretsiz gün sayısı çoğu zaman çıkan reklamlarla 30 güne kadar çıkıyor.

 

5. TrailerAddict.com

Trailer Addict neredeyse tüm çıkmış veya çıkacak filmlerin fragmanların olduğu bir site. Öyle ki 80 yapımı bir filmin fragmanını bile kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Kullanım dostu yapısı ve basitliği ile film fragmanlarını izleyebileceğiniz en kaliteli ve en çok kullanılan sitelerden. Yeni film fragmanları ana sayfada tanıtılırken isterseniz isme ve kategoriye göre fragman arıyabililiyorsunuz. Sitede filmin çıkan fragmanları , film bilgisi ve posteri oluyor.

 

6. IMPAwards.com

Arşivciler için biçilmiş kaftan olan IMP Awards gelmiş geçmiş tüm filmlerin çıkmış tüm posterlerini bulabileceğiniz bir site. Yıllara göre , dizayn eden kişiye göre veya alfabetik olarak film posteri aratabileceğiniz gibi isme göre oyuncuların oynadığı film posterleri veya yönetmenlerin çektiği filmlerin posterlerini de aratabiliyorsunuz. 1912 yılına kadar olan filmlerle oldukça kapsamlı bir poster arşivi bulunuyor. Oldukça güzel bir yapısı olan bu siteyi sadece film posteri bulmak için değil izlemediğiniz güzel filmleri keşfetmek için de kullanabilirsiniz.

 

7. Flipboard.com

Listeye oldukça güzel ve kaliteli film haber siteleri koyabilirdik ancak her biri diğerini eksikliklerini tamamlıyor. Bir haber hakkında bilgi alırken diğerini kaçıra biliyorsunuz. Flipboard bu soruna oldukça güzel çözüm bulan bir site. Flipboard tüm haber sitelerinin içeriğini görsel olarak çok güzel bir şekilde karşınıza getiriyor. Türkçe veya yabancı dilde çoğu haber sitesini buradan takip edebiliyorsunuz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin