Waze nedir diye merak ediyorsanız Waze kısaca sadece navigasyon uygulaması diyebilirsiniz ancak Waze’yi farklı kılan oluşturduğu sosyal yapısı. Waze’nin kullanıcıları anlık olarak uygulama için geçtikleri yollarda fark ettikleri radarları , tümsekleri , kontrol noktalarını , kazaları ve yol çalışmaları gibi önemli bilgileri diğer kullanıcılarla paylaşarak haritanın güncel kalmasını sağlıyorlar.

Bu sayede Yandex’in yol uygulaması gibi diğer navigasyon uygulamalarında haberdar olamayacağınız güncel bir yol bilgisine sahip oluyorsunuz.

Waze 2006 yılında Uri Levine, Ehud Shabtai, Amir Shinar adlı üç kişi tarafından kuruldu. Kurulduğu yıldan itibaren farklı tarihlerde farklı yatırım turlarından toplamda 67 milyon dolara kadar yatırım alan Waze yıldan yıla başarılı bir şirket olarak kendini kanıtladı. 2013 yılına gelindiğinde Google Waze’yi 1.1 milyar dolara satın aldı. Yani 2013 yılından beri Waze bir Google iştiraki.

Waze’nin 185 ülkeden 100 milyona yakın aylık kullanıcı mevcut. Bu ülkelerden sadece 38 ülke aktif olarak Waze’yi kullanıyor. Ayrıca uygulama içinde uygulamadaki bilgileri güncel tutan gönüllü 500 bine yakın kişi bulunuyor. Bu kişiler sürekli olarak yol bilgisi paylaşarak yollar hakkında son durumu öğrenmenizi sağlıyorlar.

Waze Nasıl Kullanılır

Waze’yi verimli kullanmanın anahtarı bir çok insanın kullanmasıdır. Ne kadar çok insan kullanırsa yol hakkında güncel o kadar çok ayrıntılı bilgi alırsınız. Bu yol bilgisine göre Waze ulaşmanız gereken noktaya en kısa sürede ulaşabileceğiniz bir rota çizer veya siz güzergahınızda ki sorunlarla ilgili bilgi sahibi olursunuz.

Ne yazık ki Waze Türkiye’de kullanım açısından zayıf durumda. Ancak yinede belli bir kullanıcı kitlesi mevcut ve paylaşım konusunda da oldukça istekliler. Bu bakımdan yoğun kullanımı olan ülkelere nazaran daha az bir performansla kullanabilecek olsanız da yinede işinize yarayacak bir uygulama.

Waze’yi kullanmak için öncelikle akıllı bir telefona ihtiyacınız var. Ücretsiz olarak Android telefonlara , iOS telefonlara ve Microsoft Windows telefonlara indirebilirsiniz.

Uygulamayı yükleyip açtığınız zaman zaten karşınıza konumunuz , kullanan kişiler ve yapmak istedikleriniz kolayca yapabileceğiniz kullanışlı bir arayüz çıkıyor. Bu arayüz arasından

  • Yol planlayarak o yol hakkında anlık güncel durumu hakkında bildirim alabilirsiniz
  • Ev , iş yeri gibi hızlı adresler tanımlayarak en hızlı şekilde o adreslere ulaşmanızı sağlar
  • Facebook’a entegre olarak yol durumunuzu arkadaşlarınızla paylaşarak benzer güzergahtaki diğer arkadaşlarınızla entegre olmanızı sağlar
  • İletişimde bulunduğunuz birine yol bilginizi mesajla yollayarak yol durumunuzu , nerede olduğunuzu öğrenmesini sağlayabilirsiniz
  • Uygulamayı kullanan diğer insanlara mesaj yollayabilirsiniz

Waze’de bulunan uyarı işaretleri ise Kaza, Polis, Trafik, Kamera gibi oldukça çeşitli.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin