Yeni neslin ödeme yöntemi olan mobil ödeme yöntemleriyle ilgileniyorsanız Venmo’yu duşmuş olmalısınız. Venmo , mobil üzerinden para alıp para gönderebilmenizi sağlayan bir uygulama. Sizin için Venmo nedir , nasıl kullanılır , güvenli midir inceledik.

Venmo Nedir

Venmo mobil uygulama üzerinden para transferini kolaylaştıran bir uygulama olarak insanların kullanımına sunuldu. Venmo uygulamasına entegre edilen kredi kartı veya banka kartı üzerinden mesajla ve sesli olarak ağda bulunan diğer insanlara hızlı ve kolay bir şekilde para transferi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu paralar uygulamada bakiye olarak tutulup daha sonra banka hesabınıza nakit olarak çekebilmektesiniz.

Venmo 2009 yılında Iqram Magdon-Ismail ve Andrew Kortina adlı iki kişi tarafından hayata geçirildi. 2012 yılına gelindiğinde girişim başka bir ödeme şirketi olan Braintree şirketine 26.2 milyon dolara satıldı. O yıl ayda 10 milyon dolar para transferi gerçekleştirmeye başlayan uygulama ayrıca bu oranların aylık bazda %30 arttığını açıklamıştı.

Braintree şirketi Venmo uygulamasını 2012 yılında satın aldıktan sonra 2014 yılında 800 milyon dolara Paypal’a sattı. Paypal uygulamayı satın aldıktan sonra hızlı bir şekilde genç kesim tarafında popüler hale geldi. Uygulamanın 10 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcılar uygulama üzerinden günümüzde yıllık 30 milyar dolara yakın para transferi gerçekleştiriyorlar.

Venmo Nasıl Kullanılır

Eğer Venmo’yu kullanmak istiyorsanız ve Türkiye’de yaşıyorsanız üzgünüz ama size kötü bir haberimiz var çünkü uygulamayı kullanmak için hem alıcının hemde göndericinin Amerika’da bulunması gerekiyor. Her ne kadar yayılmış olsa da, Venmo şu anda Amerika sınırlarının dışına çıkmış değil.

Uygulamayı kullanmak için iki şart gerekiyor

  • Birincisi Amerika yani USA sınırları içinde fiziksel olarak bulunmanız gerekiyor.
  • İkincisi ise Amerika kayıtlı bir telefon numaranız olması gerekiyor.

Birinci şart uygulaması zor olduğu için sadece prosedür gereği konan bir kural gibi görünse eğer Amerika dışında uygulamayı kullanıyorsanız istedikleri zaman hesabınızı iptal edebileceklerini unutmayın.

Venmo para göndermek

Venmo ile para göndermek için öncelikle banka hesabınızı , debit kartınızı veya bir kredi kartınızı hesaba kayıt etmelisiniz. Kayıt işleminden sonra seçeceğiniz bir seçenekten istediğiniz her hangi bir kullanıcıya ücretsiz para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Venmo para alırken de para yollarken de ücret almamaktadır. Ancak kredi kartı üzerinden gönderimlerde %3 ücret kesmektedir. Bu yüzden ya banka hesabı ya Venmo bakiyesi ya da banka kartı kullanmanız daha mantıklı.

Venmo para almak

Para almakta para göndermek kadar kolay mesaj üzerinden para talep edebilir veya profil bilgilerinizi karşıya ileterek para göndermesini sağlayabilirsiniz.

Venmo Limitleri

Venmo üzerinden birtakım bilgileri onaylayarak onaylanmış hesap statüsüne sahip olabileceğiniz gibi hiç bir şekilde işlem yapmayarak da belli limitlere sahip olabilirsiniz. Eğer onaylı hesap sahibiyseniz yüksek seviye işlem limitlerine sahip olabilirsiniz. Eğer değilseniz haftalık işlem limitiniz 300 dolarla sınırlı.

Tüm limitlere ve şartlara buradan ulaşabilirsiniz.

Venmo Güvenli Mi

Venmo her ne kadar belli güvenlik önlemleri olan bir sistem olsa da kullanım riskleri her zaman mevcut.

Hızlı ve kolay bir yapıysa sahip olması aynı zamanda dezavantajlı bir durum doğuruyor. Yapacağınız yanlış işlemler veya dolandırılmanız durumunda 2 iş günü içinde bildirirseniz işlem başına 50 dolara kadar size iade gerçekleştirebiliyor. Verdiği güvence bu kadarla sınırlı. Onun dışında yapacağınız işlemlerden siz sorumlu oluyorsunuz.

Bu yüzden Venmo arkadaşlar veya aile arası para transfer açısından çok pratik olsa da ürün ve hizmet alımında diğer insanlara yapacağınız para transferlerinde geri dönüşü olmayacak bir hata doğurabiliyor. Venmo’nun bu gibi durumlar için güvenlik politikası bulunmuyor. Alıcı ve satışı koruması bu yüzden yok.

Ayrıca hesabınızın hacklenmesi ve uygulama üzerinden sizin adınıza hileli işlem yapılması mümkün.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin