Türkiye’de adı sıklıkla duyulan , Fenerbahçe gibi bir takıma sponsor olmuş Yandex nedir ? Yandex Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi konumunda gelirlerinin çoğunu asıl hizmeti olan arama motoru hizmetinden kazansa da bir çok hizmetiyle bir çok ülkede hizmet veren teknoloji şirketidir.

Yandex Nedir

Kendi verdikleri bilgiye göre 1997 yılında hayata geçirilmiş arama motoru Yandex o yıldan beri yükselen bir ivme ile dünya pazarında büyümeye devam ediyor. Rusya arama motoru pazarının %65’ini elinde bulunduruyor. Aylık 70 milyona yakın kişi Yandex’i kullanıyor. Bu 70 milyona yakın kişinin 55 milyonu sadece Rusya’dan geliyor. Google‘ın Rusya pazarındaki yüzdesi ise %27

Diğer ülkelerde de hizmetleri mevcut olsa da Google’la boy ölçüşebilecek bir seviyede değil. Yinede göze batacak bir büyüme yakalamış durumda.

Örneğin Yandex’in Türkiye’deki pazar payı %2.64 Google’ın Türkiye’deki oranı ise %96.76 . Dünya çapında ise bu oran Yandex %0.63 , Google %91.65 , Bing %2.71 ve Yahoo %1.94.

Yandex’in geliri Google gibi reklam gelirlerinden geliyor. 2017 yılındaki reklam gelirleri 1,6 milyar dolardan fazla. Yandex her yıl reklam gelirlerini yüksek bir ivme ile arttırıyor. Bu reklam geliri 2016 yılında sadece 1.33 milyar dolardan biraz fazlaydı.

Yandex agresif bir tutumla değil emin adımlarla Google pazar payından kendine akış sağlamış durumda. Şirket tamamen büyümeye ve pazar payını arttırmaya odaklanmış durumda. Türkiye dahil tam 17 ülkede ofisi bulunuyor. Ayrıca 2011 yılında Amerika’da NASDAQ borsasında halka açılarak Amerika’da da yer edinmiş durumda.

Yandex Hizmetleri

Yandex Google gibi arama motoruna ağırlık verse de yine Google gibi bir çok hizmeti bünyesinde barındırıyor.

Yandex Browser

Yandex’in masa üstü tarayıcısı olan Yandex Browser oldukça güzel bir tasarıma sahip ve oldukça hızlı bir tarayıcı konumunda. Ancak Rusya’da dahil pek popüler bir tarayıcı değil. Rusya’da kullanım oranı %12.36 dünyada ise ilk 10 arasında yer almıyor.

Yandex Mail

Yandex’in mail servisi. Mail servisinden yararlandığınız taktirde size  ücretsiz olarak 10 GB kadar bir depolama alanı sağlar. Yandex mailden alacağınız maille diğer hizmetlerine de ulaşabilmektesiniz.

Yandex Harita

Yandex’in harita servisi olan servis Google’dan sonra Türkiye’deki en kapsamlı harita servisidir. Google street view hizmetinden sonra Türkiye sokaklarında 360 derecelik fotoğraf çekerek ücretsiz olarak harita üzerinden kullanıcıların hizmetine sunmuştur.

Onun dışında ki özeliklerin çoğuda Google harita hizmetiyle benzer kalitededir. Hatta haritada gösterdiği yol durumu benzersiz bir özellik olup o anki trafik yoğunluğunu gösteren en iyi hizmetlerdendir.

Yandex Çeviri

Diller arası çeviri hizmeti olan Yandex çeviri hizmeti oldukça kullanışlı ve başarılı bir hizmettir. Google translate benzeri yapısı ve isabetli çevirileriyle en iyi çeviri hizmetlerinden biridir. Arayüzü minimalist ve kullanışlıdır.

Yandex Disk

Yandex’e dosyalarınızı yükleyip diğer insanlarla paylaşmanızı sağlayan bir hizmettir. Oldukça kullanışlı ve yararlı bir Yandex servisidir. Yüksek boyutta dosyaları ücretsi olarak bünyesinde tutar ve sınırsız olarak indirmenize olanak tanır. Eskiden bulunan Rapidshare gibi dosya yükleme ve paylaşma uygulamalarının ücretsiz ve daha kullanışlı hali diyebiliriz.

Yandex Bilet

Yandex üzerinden uçak bileti bulmanızı sağlayan bir servis. Nereden nereye hangi tarihlerde gitmek istediğinizi seçtiğiniz taktirde o seçeneklere göre o tarihlerdeki tüm uçuşları ve fiyatları sizin için listeliyor.

Türkiye ve yurt dışı olmak üzere tüm güzergahlarda arma yapabiliyorsunuz. Eğer almak isterseniz almak istediğiniz seçeneği seçtiğiniz zaman sizi hava yolu şirketinin sayfasına yönlendiriyor. Normal fiyatlara göre oldukça indirimli fiyatlar veriyor.

 Diğer tüm servislere buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin