Çokça adı duyulan Viber nedir derseniz özetle dünyada herhangi biriyle sesli , görüntülü veya yazılı iletişim kurmanıza olanak veren bir iletişim uygulaması diyebiliriz. Viber Türkiye’de diğer popüler iletişim uygulamaları arasında yerini almaya başladı. Telegram , Whatsapp ve Skype gibi popüler uygulamaların aksine Viber girişimcilerin değil büyük bir şirketin elinden çıkmış bir uygulama.

Viber Nedir

1997 yılında kurulan e-ticaret, finans alanında hizmet veren japon şirket Rakuten Inc. tarafından geliştirilen Viber 2010 yılında ortaya çıktı. O günden bugüne toplamda 900 milyon insan Viber kullanmaya başlamış.

Viber uygulaması iPhone, iPad, Apple Watch, Android telefonlar ve Android tabletler , Windows Telefonlar, Windows 10, Mac ve hatta Linux işletim sisteminde bile çalışarak neredeyse tüm elektronik ürünlerde sorunsuz çalışabilme özelliğine sahip.

Viber ücretsiz olarak uygulama içi sesli , görüntülü ve yazılı görüşmenize olanak verdiği gibi sabit telefon ve cep telefonu numaralarıyla düşük ücretlerle konuşabilmenizi sağlıyor.

Çoğu ülkede Telegram , Whatsapp ve Skype gibi popüler uygulamalarının gerisinde kalsa da bazı ülkelerde en popüler uygulama konumunda. Kullanıcı sayısının çokluğu da buradan geliyor.

Viber Nasıl Kullanılır

Viber kullanmak için herhangi bir kişisel bilgi ile üyelik oluşturma veya kayıt olma zorunluluğu yok. Uygulamayı yükleyip direk telefon numaranızla kullanma imkanına sahipsiniz.

Viber’i açtığınızda telefonunuzu onaylamak için sizden kodu Sms le gelen kodu isteyecektir. Bu kodu girdikten sonra uygulamaya giriş yapabilmektesiniz. Giriş yaptığınız zaman Whatsapp’da ve Telegramda olduğu gibi telefon defterinizde bulunan kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Eğer telefon defterinizde bulunmayan biriyle iletişim kurmak isterseniz telefon numarası veya kullanıcı adını bilmeniz yeterli.

Biriyle iletişim kurmak için altı farklı seçeneğiniz mevcut

  • Uygulama içi sesli görüşme
  • SMS
  • Telefon görüşmesi
  • Uygulama içi mesajlaşma
  • Görüntülü arama
  • Grup sohbet

Diğer özellikleri diğer öncü uygulamalara göre vasat kalsa da Viber’in popüler hale gelmesini sağlayan uygulama içi mesajlaşma özelliği oldu. Viber mesajlaşmayı eğlenceli hale getirerek etiket denilen eğlenceli resimleri kullanmaya başladı. Mesajlaşmada gençler arasında bazı ülkelerde bu özelliği ile çok popüler oldu. Daha sonra Telegram bu tarz bir yapıyı kendine entegre ederek etiketleri kullanmaya başladı.

Diğer özellikleri şu şekilde ;

Grup Sohbet

Grup sohbet oluşturarak 200 kişiye kadar grup içince sohbet etmenize imkan tanıyan bir özellik. Whatsapp’ın aynısı .

Oyunlar

Uygulama içinde bulunan oyunları kendiniz veya diğer arkadaşlarınızla birlikte oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla kolay bir şekilde basit oyunları oynamak oldukça zevkli olabiliyor.

Genel Sohbet

Kamuya açık sohbetler olan bu sohbetleri takip edip konuşanları görebilir veya sohbet sahibinin izniyle katılımcı olarak yazı yazmaya başlayabilirsiniz.Ünlüler veya resmi gruplar bu tarz sohbetleri kullanarak takipçileriyle iletişim kurmaktadır. Telegram’da benzer bir yapı mevcuttur.

VoIP Arama

VoIP Arama yani sabit bir numarayı veya çep telefonunu direkt aramanıza imkan veren arama biçimi olan bir arama çeşididir. Bu tarz aramalar ücretli olarak yapılabilmektedir. Ancak normal aramaların aksine siz internetten başğlandığınız için dünyanın herhangi bir yerini normal telefon tarifesinden daha ucuza arayabilirsiniz. Skype bu konuda en öncü şirketler arasında yer almaktadır. Ancak Viber’le ücretlendirme konusunda belli bir yarış içindedir. Skype’de Türkiye aramaları 100 dakikası 7 dolar olarak fiyatlandırılırken Viber’de 111 dakikası 5 dolardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin