İş hayatı sosyal hayattan her zaman farklı bir dünya olmuştur. Aynı şekilde internet dede durum böyle. Sosyal medya çıktığından sonra hızlı bir şekilde iş için geliştirilen sosyal medya siteleri ortaya çıkmaya başladı ve oldukça popüler oldular. Bunların en başında Linkedin gelmekte ve iş hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda.

Ancak Linkedin kadar ünlü olmayan ama iş hayatında sıklıkla kullanılan birçok sosyal medya ağları mevcut. Yammer da bunların başında geliyor. Her ne kadar aynı kulvarlarda olmasalar da Yammer iş hayatında iletişimi ve koordineyi kuvvetlendiren bir sosyal ağ olarak gizli kalmış bir cevher durumunda.

Yammer Nedir

Yammer David O. Sacks , Adam Pisoni taraından 2008 yılında kurulan bir kurumsal sosyal ağdır. Başlarda şirket için yazışmalar ve paylaşımlarda kullanmak için tassarlanan Yammer daha sonraları diğer kişilerle iletişim olanağı getirilerek tam bir sosyal ağ olmuştur. 2012 yılına gelindiği zaman 1.2 milyar dolara Microsoft tarafından alınarak sistemlerine entegre edilmiştir.

Şu anda Fortune 500 şirketlerinin %85’i bu sosyal ağı aktif olarak kullanıyor ve şirketteki iletişimi yönetirken kullanıyor. Bu şirketler arasında Shell , British Airways , 7Eleven ve ebay gibi ünlü şirketlerde dahil.

Facebook‘la kullanım olarak benzer yanları bulunan Yammer şirket içi gruplar kurmanıza , dosya paylaşıp almanıza ,  diğer insanlarla mesajlaşmanıza izin veren yapısı mevcut.

Yammer Nasıl Kullanılır

Yammer’ı kullanım özellikleri kapalı olarak sadece paylaşımları görülür şekilde kullanmak ücretsiz ancak sistemi kullanmak için belli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Office 365 Business Premium ve Office 365 Business Essentials kullanıcılarına Office 365 ücreti haricinde farklı bir ücret almadan ücretsiz olarak kullanım imkanı veriyor. Bu da Office 365 Business Premium için 1 yıllık planda aylık kişi başı 12.5 dolara ve Office 365 Business Essentials’da bir yıllık planda kişi başı 5 dolara mal oluyor.

Ödeme gerçekleştirdikten sonra Yammer’a ulaşmak ve kullanmak oldukça basit.Ağa birçok platformdan ulaşmak mümkün. Mac ve Windows için masa üstü uygulaması bulunduğu gibi mobil cihazlar içinde Apple iOS , Android ve Windows telefon sürümleri mevcut.

Yammer’dan şu şekilde yararlanabilirsiniz

  • Kolaylıkla grup kurup o gruptaki işleri yönetebilirsiniz
  • Şirket içi veya dışı özel mesaj alabilir veya atabilirsiniz
  • Dosya gönderip , alabilirsiniz
  • Facebook’ta olduğu gibi bildirim yayınlayabilir ve onlar hakkında yorum alabilirsiniz
  • Etkinlik oluşturup yayınlayabilirsiniz

Kısacası bir sosyal ağda yaptığınız her şeyi Yammer’le şirket içi yapabilmektesiniz. Bu sayede şirket içi yönetim kolay bir hal alıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin