İnternette ilginç ürünler görmüş ve Kickstarter’a yolunuz düştüyse Kickstarter nedir diye merak etmiş olmalısınız. Aslında Kickstarter sadece ürün değil her tür fikir için kitlelerin erken aşama projeleri fonladığı bir sitedir.

Bu çekeceğiniz bir kısa filmde olabilir yapacağınız yeni bir yenilikçi drone da. Site insanlar projelerini hayata geçirmek için finansman bulmasını sağlıyor.

Sanat, Çizgi Roman, El Sanatları, Dans, Tasarım, Moda, Film ve Video, Yiyecek, Oyun, Gazetecilik, Müzik, Fotoğraf, Yayıncılık, Teknoloji ve Tiyatro Kickstarter’da para toplayabilecek konu başlıkları olarak yer alıyor.

Kickstarter Nedir

İnternetin yaygınlaşması ve insanların tüm dünyadan yüksek sayıda kitlelere ulaşabilmesiyle yaratıcı insanlar için bir çok yeni olanaklar oluştu. Kickstarter’da bu internetin gücünü kullanarak projelerinize para bulmanızı sağlıyor.

Kickstarter sayesinde proje sahipleri projeleri için fon bulurken bu projelere para yatıran insanlar yatırdıkları para karşılığında proje sahipleri tarafından belirlenmiş ayrıcalıklara sahip oluyorlar. Bunlar çıkarılacak ürüne en önce ve indirimle sahip olma , ürünlere sınırlı sayıda çıkarılacak özel haliyle sahip olma yada çıkarılacak filmin sonunda adınızın yazması gibi ayrıcalıklar olabiliyor. Bu da Kickstarter’ı hem proje sahipleri için hemde fonlayanlar için ilgi çekici kılıyor.

Genelde fonlama miktarı arttıkça vaad edilen ödül miktarı artıyor ve fonlayan kişi diğer fonlayanlardan farklı bir pozisyonda olmuş oluyor.

Projeye destek veren kişi her ne kadar karşılığını alsa da aynı zamanda hem ortaya yeni ilginç bir şeyler çıkarıyor hem de küçük işletmelere veya girişimciler destek vermiş oluyorlar.Tabi karşılığında hisse almadıkları için melek yatırımcılardan farklı bir konumları oluyor.

Ancak projeler henüz ortaya çıkmadığı için bazen başarısız olabiliyorlar. Özellikle ürünler kısmındaki projeler hayata geçirilemiyebiliyor. Tabi bu durumla karşılaşmamak için Kickstarter’ın oldukça katı kontrol mekanizması mevcut. Ayrıca genelde hayata geçmeyen projeler için alınan paralar geri ödenebiliyor. Tabi risk faktörü her zaman mevcut.

Şu anda en bilinen sanal gözlüklerden olan Oculus Rift‘de bir Kickstarter projesi olarak başlamış ve onun sayesinde hayata geçebilmiştir.

Kickstarter Nasıl Kullanılır

Kickstart’da bir proje belirlenen görseller ve vaad edilen ödüllerle birlikte kendine özel bir sayfada belirli bir süre yayınlanır.Bir projeye hayata geçmesi için proje sahipleri tarafından minimum fon tutarı belirlenmiştir. Bu rakamın altında bir fon toplanırsa proje geçersiz sayılır ve yatırılan paralar iade edilir.

Eğer hedef paraya ulaşır ve fonlama başarılı olursa toplanan para proje sahibine verilip projesini hayata geçirmesi beklenecektir.Ayrıca her ne kadar hedef miktar var olsa da bu maksimum rakam olmayıp süre bitimine kadar proje sahibi tarafından fon toplanabilir. Ancak verilen ödüller sınırlı sayıda ise onlarla sınırlı kalacaktır.

Fonlama bittikten sonra başarılı ise bu sefer teslim tarihi bölümü açılmaya başlar ve orada vaad edilen sürelerde vaad edilen sözlerin yerine getirilmesi beklenir.Ayrıca proje sahipleri tarafından belli aralıklarla proje gidişatı hakkında bu sayfada bilgilendirilme yapılmaktadır.

Proje sahipleri için 

Eğer proje sahibiyseniz ve Kickstarter’da fon toplamak istiyorsanız öncelikli olarak belli ülkelerden projelerin kabul edildiğini bilmeniz gerekiyor ve bu ülkelerin arasına Türkiye dahil değil.

ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Norveç, İsveç, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Avusturya, Belçika, İsviçre, Lüksemburg, Hong Kong, Aşağıdaki gereksinimleri karşılayan Singapur, Meksika ve Japonya.Proje kabul edilen ülkeler.

Ancak bu ülkelerde şirket kurarak veya ülkelerde bulunan bu tarz sitelere proje göndermenizi sağlayan aracılarla işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Fonlayacak kişiler için

Fonlama yapacaklar için ise her hangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak fonlama karşılığında ürün alacaksanız kargo şekline ve ücretlerine dikkat etmeniz gerekebiliyor.

Kickstarter Verileri

2009 yılında Yancey Strickler , Charles Adler ve Perry Chen tarafından Amerika’da kurulan Kickstarter o zamandan bu yana projelere 3.5 milyar dolar fon bulmuş. Bu parayla toplamda 140 binden fazla proje fonlanmış. 14 milyondan fazla fonlayan kişi mevcutken bu fonlayan kişilerden 4 milyonu birden fazla projeye para yatırmış durumda. Kickstarter’da yayınlanan projelerin yüksek kısmı başarısız olurken başarılı olup istedikleri parayı toplayan proje sayısı da oldukça tatmin edici. 390 binden fazla proje yayınlanmışken sadece 140 binden biraz fazla proje başarıya ulaşmış. Sitedeki başarı oranı %36 bandında seyrediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin