Resimdeki kişi Reddit Inc. kurucularından biri ve CEO'su Steve Huffman

Reddit Nedir

Reddit aylık 250 milyon ziyaretçisi olan , üyelerinin internetteki bağlantıları birbirleriyle paylaştıkları bir platformdur. Ancak Reddit bunla sınırlı değildir. Belli taglar üzerinde paylaşılan bağlantılar ,bağlantılara yapılabilen yorumlar ve oluşturulan topluluklar Reddit’i daha komplike bir yapı haline getiriyor. Bu bağlamda Reddit nedir sorusunun net bir cevabı yok çünkü benzersiz bir site konumunda.

Reddit’i kısaca tanımlamak gerekirse Reddit insanların internetteki resimlerin , videoların , makalelerin veya haberlerin  bağlantılarını belli kategoriler altında paylaşımını yapıp yorumlayıp tartıştıkları bir topluluk oluşturma sitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Reddit de aklınıza gelebilecek her konu için bir alt kategori bulunuyor. Bu ister spor ister bilgisayar oyunu isterseniz de komik içerikler olsun aradığınız her türlü bağlantı paylaşımı mevcut.

Reddit Nasıl Kullanılır

Reddit’in ana sayfası üye değilseniz ülkelere göre elemine edebileceğiniz yeni bağlantılardan oluşmaktadır. Bu bağlantılar kullanıcılar tarafından yeni oluşturulmuş bağlantılardır. İsterseniz üste bulunan kategorilerden birini seçerek o kategoriye özel bağlantı paylaşımlarını görebilir isterseniz de üste bulunan ayarlardan tüm bağlantılar arasındaki veya kategorilerdeki bağlantıların popüler veya yeni yeni popüler olanlarını görebilirsiniz.

Reddit de bağlantılar web’de herhangi bir siteye bağlantı verilen bir ana başlıktan ve yanındaki ön izleme bölümünden oluşur.Bu bağlantıların sol yanında yukarı ve aşağı kullanıcıların bağlantıyı oyladıkları bir alan vardır.Bu sayede bağlantının değeri anlaşılır ve eğer yüksek yukarı oy alırsa bağlantı daha önlerde gösterilerek daha fazla insanın görebileceği bir hal alır.Bağlantının altında ise kim tarafından gönderildiği , hangi kategoriye yollandığı veya kaç yorum aldığı gibi bilgiler yer alır. Aynı şekilde bağlantının altında bulunan paylaş bölümünden Facebook , Twitter ve Tumblr‘da bağlantıları paylaşabilirsiniz.

Bu bağlantıya basılırsa bağlantının olduğu web sitesine yönlendirme yapılmaktadır. Yorumlar bölümüne basılarak üyelerin bağlantı hakkında yaptığı yorumlar okunabilmektedir.

Reddit’i kullanmak tamamen ücretsizdir. Üye olmadan paylaşılan bağlantıları görebilir ve bağlantılara yapılan yorumları okuyabilirsiniz. Ancak bağlantı paylaşımı yapabilmek , yorum yapabilmek veya yorumlara ve bağlantılara oy vermek  için öncelikle üye olmanız gerekmektedir.

Üye olduktan kategorilere üye olabilirsiniz. Artık siteye giriş yaptığınız zaman üye olduğunuz ilgilendiğiniz kategorilerdeki bağlantıları görmeye başlarsınız.

Reddit’de Subreddits adı verilen kategorilerin tümüne bu adresten ulaşabilirsiniz.

Reddit Bilgileri

Reddit 13 yıl önce 2005 yılında Amerika’da Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından kuruldu. Aynı zamanda Steve Huffman  şirkette CEO’luk görevini yerine getiriyor. Reddit’i 217 ülkeden aylık 270 milyona yakın benzersiz kişi ziyaret ediyor ve 8 milyar sayfayı ziyaret ediyorlar . Ayrıca üyeleri günde 25 milyon oy kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin