TripAdvisor 2000 yılında otel inceleme sitesi olarak Stephen Kaufer ve Langley Steinert tarafından Amerika’da kuruldu. Kısa bir süre sonra oteller için fiyat karşılaştırma özelliği eklendi. TripAdvisor en son formu olan anlık rezervasyon yapılmasına olanak veren bir site haline gelerek günümüzde online otel rezervasyonu ve incelemeleri alanında en büyüklerden biri oldu.

Her ne kadar ikinci planda tutulsa da birçok restoran ayrıca gösteriyi de inceleyebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

TripAdvisor Türkçe olarak Türkiye’ye de hizmet vermektedir.

TripAdvisor Nedir

TripAdvisor sistemlerine dahil olan otelleri fiyatlarına ve aldıkları geri dönüşlere göre listeleyerek insanların otelleri karşılaştırmasını ve rezervasyon yapabilmelerine olanak verir.

Dünyadaki bir çok otelin otelde kalan müşterilerinin yorumlarını okuyabilir , verilen puanlara ulaşabilir , çekilen resimleri ve videoları görebilirsiniz. Ayrıca otel rezervasyonu yapmak isterseniz rezervasyon yapabileceğiniz yerlerin fiyatlarını görüp karşılaştırma yapabilirsiniz.

Rezervasyon yapmak isteyen kişi otel sayfasını açarak rezervasyon yapacağı tarih ve seçeneklere göre rezervasyon yapabileceği siteleri ve fiyatları görebilir. İsterse bu seçeneklerden birini seçerek rezervasyon yapabileceği sayfaya yönlendirilerek işlemini gerçekleştirebilir.

Başlangıçta oteller oda sayılarına ve fiyatlarına TripAdvisor’a sabit bir listeleme ücreti öderken daha sonraları sistem geliştirilerek görüntüleme sayısı , tıklama sayısı ve site üzerinden yapılan rezervasyonlara göre ücret vermeye başladılar.

Tıklama ücreti bir kişinin rezervasyon sayfasına yönlendirmesi , görüntüleme sayısı otel sayfasının kaç kişi tarafından görüntülendiği ve rezervasyon sayısı ise direkt TripAdvisor üzerinden yapılan işlemler baz alınır.

 

TripAdvisor Tıklama Başına Maliyet Nedir

TripAdvisor otellere tıklama başı ücret olarak farklı tarifeler uygulamaktadır. Bulundukları ülkeler , fiyatları , otel müşterilerinin ortalama kalış süreleri veya otel odası sayısı gibi bir çok etken bu fiyatı belirler. Bu yüzden net bir rakam mevcut değil.

TripAdvisor İstatistikleri

TripAdvisor kurulduğu yıldan bu yana hızla büyüyen bir site oldu. Başlangıçta otel müşterilerinin yorumları pek ciddiye alınmasa da daha sonraları otellere gitmek isteyen kişilerce dikkate alınmaya başladı. Günümüzde siteye aylık olarak tüm dünyadan 500 milyona yakın kişi giriş yapıyor. Kullanıcılar siteye toplamda 600 milyona yakın yorum ve tavsiye yapmış. Site üzerinde dünya çapında listelenmiş restoran , etkinlik ve konaklama yerlerinin toplam sayısı yedi milyondan fazla. Bu büyüklükteki bir site 2016 yılında 1.48 milyar dolar gelir elde etmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin