Web Browser yani Türkçeye çevrilmiş haliyle internet tarayıcısı veya web tarayıcısı içeriklerin bulunduğu sunucuyla iletişim kurup web sitelerini veya özel ağlardaki içerikleri görmenizi sağlayan bir programdır.Bu programa sunucunun bulunduğu ip adresini veya ip ile etkileşimdeki domain adresini yazdığınız taktirde bağlı bulunduğu sunucuda bulunan dosyalardaki bilgileri gösterir.

İnternet Explorer, Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera mobil için uc browser veya telefonlar ve tabletlerde flash çalıştırmanızı sağlayan puffin web browser en bilinen internet tarayıcıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnternet Tarayıcısı Nedir

İlgimizi çeken, merak ettiğimiz konularla ilgili bilgilere ulaşabilmek için insanlar zamanlarının bir kısmını kütüphanelerde geçirirlerdi. Kitap sayfalarını karıştırır kafalarındaki sorulara cevaplar ararlardı. Bunu yaparken belirli bir emek sarf eder ve zamanlarının bir kısmını harcarlardı. İşin sonunda ulaşmak istedikleri noktaya gelirlerdi ama bu kolay bir şekilde olmazdı. Bu bahsettiğim olay tabi ki internetin hayatlarımıza girmesinden çok zaman önceydi.

İnternetin insan hayatına girmesi ile artık bu işler çok kolaylaştı. İster bilgisayar başında olsun isterseniz akıllı cihazlarınızın yardımı ile fark etmez ulaşmak istediğiniz bilgiye çok kolay bir şekilde ve kısa süre içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Yapılması gerek ise konuyu özetleyebilecek anahtar kelimeleri yazmak ve önünüze gelen binlerce hatta yüz binlerce sayfadan işinize yarayanı almaktır. Kütüphaneler ya da kitap başlarında geçirilen onlarca vakte karşılık gelen kısa sürede bilgiye ulaşabilme rahatlığı diyebiliriz internetin sunmuş olduğu bu özgürlüğü.

Nasıl ki kütüphanede bilgiye ulaşabilmemiz için öncelikle içerisinin kitaplarla dolu olması gerekiyorsa internet yardımı ile bilgiye ulaşabilmemiz adına yardımcı uzantılara ihtiyacımız var demektir. Tam da bu noktada karşımıza internet tarayıcısı yani web browser gelmekte. Bu tarayıcılar bizim internet ortamında rahatlıkla hareket etmemizi sağlamaktadır. Yazacağımız anahtar kelimeler ya da konu başlıklarına göre yapacakları sınıflandırmalar ile bu konular hakkında bize metinler, görseller, videolar kısacası konu ile alakalı her türlü doküman konusunda yardımcı olacaklardır.

İnternet Tarayıcılarının Ortaya Çıkışı

İnternet tarayıcıların geçmişine bakacak olursak tarihte 20-30 yıl kadar geriye gitmemiz gerekmektedir. İlk olarak karşımıza Unix çıkar ve devamında Navigator dahil olur. Bunlar bilinen en eski browserlardır. İnternet Explorer’ın devre girmesi ve kendine ait ayırt edici özellikleri onun bir adım öne çıkmasını sağlasa da bu liderlik Google Chrome’a kadar devam edebildi. Hepimizin çok iyi bildiği gibi internet tarayıcısı söz konusu olduğunda Google Chrome rakipleri oranla önlerde yer almakta.

İnternet tarayıcısının temel görevi internet ortamını bize açmak ve burada rahatlıkla dolaşabilmemizi sağlamaktır. Eğer internet tarayıcısı denen bir kavram olmasaydı internetten faydalanabilmemiz çokta söz konusu olmayacak demekti.

Şunu da unutmamak gerekir ki her tarayıcının kendisine ait web site yorumlama özelliği vardır. Bu da web sitesine aynı olsa bile farklı tarayıcılarda farklı şekillerde karşımıza çıkabileceği izlenimini bizlere vermektedir.

İnternet Tarayıcılarının Yapısı

Bir browserın ortaya çıkışı 7 temel öğeden oluşmaktadır. İlk olarak yer imlerine, adres çubuğuna, önceki ve sonraki sayfalara geçiş yapmamızı sağlayan ileri geri simgelerine sahip olan ara yüzdür. Aslında ara yüz ne kadar sade ve basit olursa kullanıcıların dikkatini o oranda çekebilir. Sonrasında tarayıcı motoru ve üçüncü olarak da Rendering motoru karşımıza çıkar. Rendering motoru arama yapılmaya ve sonuçların görüntülenmesine olanak sağlayan kısımdır. Bu üç öğeyi ise UI arka ucu, Java Script yorumlayıcı ve veri belleği takip etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin