Blogger Nedir

Blogger , ücretsiz olarak blog oluşturup yönetmenize izin veren Google servisidir. https://www.blogger.com sitesinden kayıt olarak hızlıca ücretsiz bir şekilde blog oluşturabilir ve yazılarınızı yayınlayabilirsiniz. Ayrıca Google’ın diğer servislerine entegre çalışabildiği için sitenizin trafiğini Google Analytics ile görebilir veya blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız Google Adsense kodlarını sisteme entegre ederek reklam geliri elde edebilirsiniz.Blogger nedir sorusuna kısa cevap budur.

Blogger Sitesi

Blogger , Evan Williams ve Meg Hourihan tarafından 1999 kurulan Pyra Labs şirketinin aynı yıl çıkarmış olduğu ücretsiz bir blog oluşturma servisiydi. 2003 yılına gelindiğinde Google tarafından satın alındı.

Bu siteye girerek uygulayacağınız birkaç adım sonrasında ücretsiz bir şekilde kendi blogunuza sahip olmanız mümkün durumda.

Blogger Özellikleri

İnternetin yaygınlaştığı ve artık hayatımızın her anında olduğumu bu dönemde insanlar gezdikleri gördükleri yerleri takipçileri ile paylaşmadan duramıyor. Düşüncelerini takipçileri ile paylaşıyor, yaşadıkları tecrübelerden bahsediyor, anılarını paylaşmayı internet aracılığı ile birçok kişiye ulaştırıyor. Herhangi bir konu hakkındaki yorumlarını sosyal mecralarda paylaşıyor ya da yazdıkları bir hikaye veya şiiri bu mecralarda takipçilerine sunuyor.

Evan Williams

Bu saydığımız şeylerin bir araya toplayarak hepsine rahat bir şekilde ulaşılabilmesini sağlayan en rahat internet aracı ise hiç tartışmasız bloglardır. Kullanıcılar yazdıkları metinleri bloglar sayesinde insanlar ile kolaylıkla paylaşabiliyor. Bu bloglar herkese açık, üye olunup yazılarınızı paylaşma olanağı veren siteler olabildiği gibi istediğiniz taktirde size özel bir blog sitesine de sahip olabilirsiniz. Blogger sizlere tam da bu noktada yardımcı olabilecek bir internet sitesi konumunda. Siteye girip üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra kolay bir şekilde sizde kendi blog sayfanıza sahip olabilirsiniz.

Blogunuzu açarken ücretsiz bir Blogspot.com alanı edinebilirsiniz. Blogunuzu oluştururken sunulacak olan seçenekler ile size uygun olanını seçebileceksiniz. Eğer kendinize özel bir alan adına sahip olmak isterseniz bunu da belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Böylelikle blogunuzu tanımlayan ya da sizi simgeleyen bir alan adına sahip olan blogunuzun ilk adımını atmış olursunuz.

Unutulmaması gereken noktalardan birisi de şudur ki yazılanlar ve içerikten daha önce sitenin görselliği insanların dikkatini çekmektedir. Eğer ilgi çekici ve güçlü bir tasarıma sahipseniz karşınızdaki kişilerin dikkatini çekebilme oranınız o oranda artacaktır. Blogger sitesi size 100’lerce arka plan ve uyarlamalar yapabileceğiniz düzenlere sahip hazır şablonlar sunmaktadır.

Meg Hourihan

Bu şablonlar sayesinde sizde kendi blog tasarımınızı kolay bir şekilde yapabilir ve kafanızda oluşturmuş olduğunuz siteye sahip olabilirsiniz. Bu hazır şablonları kullanmak istemezseniz kendi tasarımınızı sıfırdan oluşturabilme şansına da sahipsiniz. Daha özgün ve sizi en iyi şekilde anlatacağını, simgeleyeceğini düşündüğünüz tasarımınızı tamamlayarak blogunuzu oluşturabilirsiniz.

Blogger Kullanımı

Üstelik Blogger’ın “Kendin Yap Blog’um” kısmından kendi blog tasarımınızı oluştururken izlemeniz gereken yolları size gösterecek olan eğitici bir bölüm bulunmaktadır. Buradan tasarımı oluştururken kullanabileceğiniz pratik bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylelikle oluşum aşamasındaki zorluklar ya da karşılaşabileceğiniz kafa karışıklıklarının önüne geçmiş olacaksınız.

Blogunuzu oluşturup yazılarınızı ya da görsellerinizi yayınlamaya başlayıp sosyal mecrada kendinize bir yer edinmek eminiz ki sizi oldukça mutlu edecektir. Yaptıklarınızın takdir gördüğünü ve işinize saygı duyulduğunu hissetmeye başlamak doğru yolda olduğunuzun bir göstergesidir. Bu durumun bir diğer tarafı da yapmış olduğunuz işten bir karşılık almaktır. Takdir görmek ve saygı duyulmasının yanı sıra bir de para kazanma gerçeği vardır. Bu noktada sitenize ekleyeceğiniz reklamlar devreye girmektedir.

Takip edilen ve sevilen bir blog haline geldiğiniz zaman size gelen reklam tekliflerini değerlendirerek sitenizde reklamlara yer verebilirsiniz. Böylelikle takipçileriniz ile bir paylaşım halindeyken aynı zamanda da para kazanmaya devam edebilirsiniz. Üstelik Google AdSense sayesinde sizin de ilginizi çekecek olan reklamlara ulaşabilir bunları da kolaylıkla takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Blogger sayesinde blogunuzda yerleşik olarak bir analiz aracına sahip olacaksınız. Bu analiz aracı sayesinde hangi yazınızın daha fazla ilgi çektiğiniz öğrenmeniz çok kolay olacak. Bu da size hangi alanlar hakkında ilerlerseniz daha çok takip edilen bir noktaya geleceğinizi göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca hedef kitlenizin hakkında bilgi edinebilir ve onlara en rahat nasıl ulaşabileceğinizin hakkında ipuçları da alabilirsiniz. Bunların yetersiz olduğunu düşünüp daha derinlemesine bir analiz isterseniz bu konuda size Google Analytics yardımcı olacaktır. Bunun için Google Analytics’i blogunuz ile bağlantılı hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Blogger sitesinin 2000 yılındaki görüşünü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin