Apple, Ayfon’u karşımıza çıkartalı 10 yıl olmuş durumda. Bugüne kadar ürettiği telefonlar ile kullanıcılarını tatmin etmeyi başaran firma 10. Yıllarına özel olarak Ayfon X modelini piyasaya sürdü.

Ayfon X

Bu model ile tasarımda yeniliklere giden Ayfon karşımıza iki renk seçeneği ile çıkıyor. Ayfon 8 ile Roze Altın’a veda eden Ayfon, X ile birlikte Altın rengini de geride bırakarak sadece Gümüş ve Uzay Grisi renklerini kullanıyor. Bu yeni model bize 64 ve 256 GB’lık hafıza seçenekleri sunuyor. Tamamen cam bir tasarım ile üretilmiş olan Ayfon X suya ve toza karşı oldukça dayanıklı bir hale getirilmiş.

10. yıla özel olarak üretilen bu Ayfon’dan beklentiler oldukça yüksekti. Nasıl bir tasarım ve yenilikler ile karşımıza çıkacağı merak konusuydu. Ayfon X ile birlikte gelen en büyük yenilik hiç kuşku yok ki Ayfon’ un ön yüzeyinin tamamı ile ekrana dönüştürülmesi. Önceki modeller ekranın üst ve alt kısımlarında alanlar vardı ve alt taraftaki alanda “Home” tuşu bulunuyordu. Apple yeni Ayfon ile bu alanları ve “Home” tuşunu ortadan kaldırdı ve buraları ekrana dahil etti.

Ayfon X boyut olarak Ayfon 8 ve Ayfon 8 Plus’ın arasında bir noktada konumlansa da ön yüzeyin tamamının ekrandan oluşması sonucu bize 5.8 inçlik bir ekran deneyimi sunuyor. “Home” tuşunun artık olmaması önemli yeniliklerden bir tanesi. Bu tuşun Ayfon ile bütünleşmiş bir parça olduğunu düşünürsek kullanıcıların buna alışması biraz zaman alabilecektir. Bu tuşun ortadan kalkması ile Ayfon parmak izi okuma özelliği ile de yollarını ayırmış durumda.

Ayfon X Özellikleri

5.8 inçlik ekran telefonun köşelerine kadar devam ediyor. OLED teknolojisine sahip olan yeni Süper Retina Ekran size görüntü anlamında en yüksek performansı vermeyi hedefliyor. Bu teknoloji size gerçeğe en yakın renkleri ve yüksek parlaklığı oranını sunuyor. Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplamaya sahip bu yeni ekran 458 ppi yoğunlukta ve 2436*1125 piksel çözünürlüğe sahip. Bunun yanı sıra 1.000.000:1 kontrast ve 625 cd/m2 maksimum parlaklık oranları bulunuyor.

“Home” tuşunun kalktığını ve artık parmak izi ile telefonunuzu açma özelliğinin bittiğini söylemiştik. Ayfon bunun yerine bize Face ID özelliğini sunuyor. Ekranın üst kısmında bulunan 7 MP’lik geliştirilmiş sensörlere sahip TrueDepth kamera sayesinde yüzümüzü Ayfon’u taratıyoruz. Bu taratma esnasında Ayfon yüzünüzü 30.000 görünmez nokta ile birlikte analiz ediyor ve en ince detayları dikkate alarak yüzünüzün bir haritasını çıkartıyor. Üstelik yapay öğrenme teknolojisi sayesinde sakalınızın uzaması, gözlük veya şapka takmanız gibi fiziksel değişikliklere de adapte olabiliyor.

Ayfon X’de 12 MP’lik geniş açılı ve 12 MP’lik telefoto kamera bulunuyor. Artık iki kameraya sahip olan bu yeni cihaz, size fotoğraf ve video konusunda en iyi tecrübeleri yaşatmayı hedefliyor. İki her kameranın da Optik Görüntü Stabilizasyonuna sahip olması loş ışıkta bile yüksek kalite de fotoğraf ve video çekimine fırsat tanıyor. Geniş açılı kamera ve telefoto kamera optik yakınlaştırma özelliğine sahip olmalarının yanı sıra fotoğraflarda 10 kat videolarda ise 6 kat dijital yakınlaştırma özelliğine sahip.

Ayfon X A11 Bionic çip ile karşımızda. Üstelik A11 Bionic çip saniyede 600 milyara kadar işlem yapabilen Nöral sisteme sahip. 6 çekirdek ve 4,3 milyar Transistör’den oluşuyor. Bu çiplerden 4 tanesi yüksek verimli, 2 tanesi ise yüksek performanslı. Eğer CPU maksimum güce ihtiyaç duyarsa 6 çekirdeği aynı anda çalıştırabiliyor. A11 Bionic çip yüksek verimli ve yüksek performanslı çipler arasında görev dağılımı yapıyor ve böylelikle gücünü ideal bir şekilde kullanmış oluyor.

Bir yeni özellik olarak Animoji’den bahsedebiliriz. TrueDepth kamera 50’den fazla yüz hareketinizi analiz ediyor ve 12 farklı Animoji karakterine dönüştürüyor. Bu sayede sizi mimiklerinize sahip, sizin gibi tepkiler veren emojilere sahip olabiliyorsunuz.

Ayfon X Fiyatı

Ayfon X Amerika’da 64 GB’lık modeli 1000 Dolara 256 GB’lık modeli ise 1.150 Dolara satışa çıktı.Türkiye’de ki fiyatları ise 64 GB’lık modeli 6.100 TL 256 GB’lık modeli ise 6.900 TL’ye satılıyor. Aradaki fark oldukça fazla olsa da Amerika’dan alınan cihazlara bir yıllık bir sigorta uygulanırken Türkiye’de bu iki yıldır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin