Eğer bu yazıya ulaştıysanız Facebook arama konusunda bilginiz var demektir. Facebook aramalarınızın tamamını kayıt altına alır.Bunları silmek mümkün. Facebook arama geçmişi silme konusunda sizi bilgilendirip adım adım nasıl gerçekleştirebileceğinizi göstermek istedik.

Facebook daha önce duyurduğu grafik arama özelliğini normal aramalarla birleştirmesinden sonra giriş yaptıktan sonra üst bölümde arama kutusuna yazdığınız bir kelime veya cümleye göre artık sadece kişileri, sayfaları ve gurupları değil herkese açık gönderileri de listeliyor.

Bu aramadan insanların paylaştığı herkese açık gönderilere ulaşabiliyorsunuz.

Bu ne kadar güzel bir özellik olsa da insanlar hakkında veri toplamak için uygun bir yol olduğu için büyük bir güvenlik riski de oluşturuyor.

Bir anlık dalgınlıkla açık unuttuğunuz hesabınızdan veya farketmeden arama geçmişinize ulaşmasına izin verdiğiniz uygulamalardan insanların arama geçmişinizi görmesini istemeyebilirsiniz.

Neyse ki bu arama geçmişinizi temizlemenizin bir yolu bulunuyor.Ancak bu şekilde yaptığınız silme işlemi sadece o anı ve geçmişini kapsadığı için bunu sık sık tekrarlamanız gerekmekte.

Facebook Arama Geçmişini Silme

  • Öncelikle Facebook’a giriş yapın.En üstte ve en sağda isminizin yazılı olduğu menüde bulunan oka basınız.

  • Oka bastıktan sonra karşınıza bir açılır menü çıkacaktır o menüden Hareket Dökümü yazan yere basınız

  • Hareket dökümüne bastıktan sonra tüm hareketlerinizin kayıtlı olduğu bir sayfa açılacaktır.Bu sayfanın sol yanında Filtreler adı altında bir menüsü bulunuyor.Bu menüden işlem gerçekleştireceksiniz.Ancak işlem yapacağınız yer daha fazla yazan yere bastıktan sonra açılıyor.Menüden Yorumlar yazan yerin hemen altındaki Daha Fazla yazısına basınız.

  • Daha fazlaya bastıktan sonra karşınıza diğer seçeneklerin olduğu listede çıkacaktır.Bu listenin altına doğru yanında büyüteç simgesi olan Arma Geçmişi seçeneğini bulun ve üzerine basınız.

  • Arama geçmişine bastıysanız eğer karşınıza daha önce yaptığınız tüm aramalar çıkacaktır.Görüldüğü gibi Facebook arama kutusuna girdiğiniz her kelimeyi , ismi veya cümleyi kayıt etmektedir.Bu arama geçmişini silmek için en üstte bulunan Arama Geçmişi yazısının yanındaki Arama Kayıtlarını Sil yazısına basmanız gerekmektedir.

  • En son aşamada ise arama arama kayıtlarını sile bastıktan sonra açılan bölümde silme işleminizi onaylamak gerekmektedir.Karşınıza Emin misiniz ? ile başlayan bir kutu açılacaktır bu kutunun sağ altında bulunan Arama Kayıtlarını Sil yazısına basarak silme işleminizi tamamlayabilirsiniz yada yanında bulunan iptal yazısına basarak silme işleminizi iptal edebilirsiniz.

Ne yazık ki Facebook’ta bu yaptığınızı otomatik yapan bir ayar bulunmuyor Facebook arama geçmişi silme işleminizi elle kendiniz yapmanız ve eğer gizliliğinize önem veriyorsanız bunu arada bir tekrarlamanız gerekmektedir.

Facebook artık Google gibi tüm verilerinizi topladığı için arama motorları geçmişinizi nasıl siliyorsanız Facebook arama geçmişi konusunda da aynı özeni göstermelisiniz.

Facebook’la İlgili Diğer Yazılarımız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin