iStock Nedir

iStock illüstrasyonlar , fotoğraflar , vektörler ve video klipler üreten üreticilerle bu içerikleri sitelerde , reklamlarda , bloglarda hatta podcast’lerde gibi topluma açık tüm mecralarda kullanmak isteyen insanlara veya şirketlere pazarlayan aracı bir firmadır. iStock nedir derseniz basit açıklaması bu şekildedir.

Sitede yüzlerce farklı konuda binlerce farklı içerik bulunmakta ve en az saniyede bir içerik satışı gerçekleşmektedir.Şu anda Türkçe bir sayfayla da hizmet vermekteler.

Yaptığınız reklamlarda, hazırladığınız afişlerde, billboardlar da, bannerlarda görsel olarak dikkat çekmek ve aktarmak istediğiniz konu hakkında uyumlu görselleri kullanmak oldukça önemlidir.

Alıcıya sunmuş olduğunuz bu bilgilendirici araçlar da aktarmış olduğunuz metinden önce ilk başta sergilediğiniz görsel dikkat çeker. Bu görsel ne kadar ilgi uyandırıcı olursa alıcının da konuya olan ilgisi o denli çekilmiş olacaktır. Tabi ki bu görselin konunuzla alakalı olması ve en basit şekilde konunuz hakkında bir fikir verebilecek seviyede olması önemlidir.

Bu durumda size bir fotoğraf bir illüstrasyon ya da bir video yardımcı olacaktır. Eğer imkanınız varsa kendi fotoğrafınızı çekebilir, illüstrasyonunuzu yaratabilir veya videonuzu oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken biraz zaman harcamanız gerekebilir.

Bunun dışında bunları yapabilecek birilerini bulup yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Kafanızdaki konuyu nasıl bir şey istediğinizi aktarırsınız ve bu kişi de size bununla ilgili sunular getirir.

Bu da bir zaman isteyebilir ve bir miktar para harcamanıza neden olabilir. Bunun yerine şöyle bir şey düşünsek.

Bir site düşünelim. İçerisinde hazır fotoğraflar, illüstrasyonlar. Vektörler ve videolar bulunduran. Siteye giriyorsunuz konunuzla ilgili anahtar kelimeyi yazıyorsunuz ve site size ilginizi çekebilecek olan konunuzla alakalı sunuları veriyor.

İşte “iStock” tam anlamı ile bu. İçerisinde fotoğraflar, illüstrasyonlar, vektörler ve videolar bulunduran ve bunları ufak ücretler karşılığında kullanıcılara sunan bir stok sitesi. Aynı zamanda içerisinde ücretsiz içeriklerin de bulunduğunu söylememiz gerekmekte. Size konunuz ile alakalı olarak istediğiniz görsel sunuyu bulmanıza yardımcı olan bu site sayesinde hem zamandan hem de ekonomik açıdan tasarruf edebilirsiniz.

İstediğiniz görseli çekmekle uğraşmak ya da herhangi birisine bunu yapması için kafanızdakileri anlatıp onun bunu yapmasını beklemek yerine tek bir anahtar kelime çok daha kısa sürede istediğiniz görsele ulaşabilirsiniz.

Yaptırdığınız kişi ya da kuruluşa bu iş için fahiş bir ücret ödemek sizi maddi açıdan yıpratacaktır şüphesiz. Bunun yerine “iStock” dan istediğiniz görsele daha uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz ve karınızı daha yüksekte tutabilirsiniz. Hemen her kategoride görselleri bulabilir ve kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Üstelik çoğu stok sitesi yalnızca İngilizce arama yapabilme özelliğine sahip iken bu sitede kendi dilinizde arama yapabilirsiniz.

Aktarmak istediğiniz konu ile alakalı görsellere bu denli rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bu site sayesinde yapmış olduğunuz işleri hem daha kısa süre de hem de daha uygun koşullar ile tamamlamış olursunuz. Böylelikle müşteriniz ve alıcılar tarafında olumlu bir izlenim bırakarak daha fazla tercih edilir hale gelebilirsiniz.

iStock Üyelik

Bu tarz stoklar barındıran sitelerin kendilerine has uyguladıklarını bir fiyatlandırma ve abonelik koşulları vardır. Her site kendisine en uygun olacak ve alıcıya sunabileceği bir fiyatlandırma çizelgesini sitesinde gösterir.

iStock’da s kendi sitesinde Fiyatlandırma başlığı altında size bu bilgiye açıklayıcı bir şekilde vermektedir. Siteye abone olurken aylık ya da yıllık olmak üzere iki çeşit abonelikten yararlanabildiğiniz gibi kredi satın alarak belli bir zaman kısıtlaması olmadan istediğiniz ürüne erişebilirsiniz.

Abonelikler alınırken o süre zarfında ne kadar görsel indirebilmek istediğiniz bir seçenek sunuluyor ve bu seçeneğe göre bir fiyatlandırma yapılıyor. Kredi alma mantığı da aynı şekilde işliyor.

Ne kadar görsel indirmek istiyorsanız ona göre bir kredi seçeneğini seçiyorsunuz ve fiyatlandırmanız da buna göre yapılıyor.

Eğer içerik üreticisi iseniz size satış fiyatının %25’ini vermeye başlarlar eğer içerikleriniz belli bir indirme oranını geçerse bu yüzde gittikçe büyümektedir.Bu oranlar 500 indirmeyi geçince %30 5.000 indirmeyi geçince %35 20.000 indirmeyi geçince %40 ve en son seviye 300.000 indirmeyi geçince %45 şeklindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin