Eğer Facebook kullanıyorsanız tüm ayarlarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.Çünkü İlk üyeliğinizden sonraki  Facebook ayarları hoşunuza gitmeyebilir.

Bunlardan biride arkadaş listenizin normal haliyle herkese gözükmesi demektedir.Kimlerle arkadaş olduğunuzu Facebook’a üye olsun veya olmasın herkesin görmesini istemiyorsanız ayarlarınızı düzenlemeniz gerekiyor. Neyse ki Facebook diğer ayarlar gibi arkadaş listesi gizleme konusunda size tam kontrol vermektedir.

Bazı insanlar için gizlilik problem teşkil etmese de çoğu sosyal ağ kullanıcısı gizlilikleri konusunda endişe etmekteler.Bu konuda oldukça haklılar da.

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme

Vereceğimiz yönergeleri izleyerek kolaylıkla arkadaş listenizi sadece istediğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.Seçenekler arasında oldukça çeşit bulunduğu için istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu düzenlemeyi ne yazık ki beğenilerinizi gizlerken olduğu gibi kendine özel bölümden yapmanız gerekiyor. Facebook’un diğer gizlilik ayarlarından yapamıyorsunuz.

 

Web Sitesinden Facebook Arkadaş Listesi Gizleme

  • İlk olarak Facebook’a giriş yapıp sağ üst bölümde bulunan isminize basmanız gerekmektedir.Bu işlemden sonra profilinize giriş yapmış olacaksınız.
  • Profilinizde bulunan menülerden arkadaşlar sekmesine gelin.Bastıktan sonra karşınıza tüm arkadaşlarınızın olduğu bir sayfa çıkacak.

  • Arkadaş listesi açıldıktan sonra hemen sağda Arkadaşlarını Bul yazan yerin yanında bir kalem simgesi bulunuyor.O kalem simgesine bastıktan sonra ortaya çıkan Gizliliği Düzenle yazısına basınız.

  • Gizliliği Düzenleye bastıktan sonra Facebook Arkadaş Listesi Gizleme ayarlarını açılan menüden yapacaksınız.Açılan menüde karşınıza Arkadaş Listesi ve Takip Ettiklerin olmak üzere iki bölüm çıkacaktır.Arkadaş listesi bölümü karşılıklı arkadaş olduklarınız , Takip ettikleriniz bölümü ise takip ettiğiniz sayfalar , kişiler veya listeleri oluşturur.

İki bölümün yanında bulunan menüye tıklayıp seçiminizi yapıp daha sonra sağ altta bulunan bitir yazısına basarak ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Her seçenek farklı ayarları oluşturmaktadır o yüzden gizlemek istemediğiniz insanlara da arkadaş listesini gizlemek istemiyorsanız seçimlerinizi dikkatli yapınız. Seçeneklerin anlamları şu şekilde.

Herkese Açık

Arkadaşınız olsun olmasın veya hatta Facebook’a üye olsun olmasın profilinize giren herkesin arkadaşlarınızı görebileceği anlamına gelir.

Arkadaşlar

Bu seçenekte arkadaş listenizi yine sadece sizle arkadaşlık yapan insanların görebileceği anlamına gelir.

Tanıklar Hariç Arkadaşlar

Eğer farklı arkadaş listeleri oluşturduysanız veya olan listelere eklediyseniz bu seçeneği seçebilirsiniz.Bu seçeneği seçerseniz tanıklar listesine eklediğiniz kişiler hariç tüm arkadaşlar arkadaş listenizi görecektir.

Sadece Ben

Bu seçeneği seçerseniz arkadaş listenizi sadece siz görebilirsiniz.

Özel

Özel yazan seçenek belli başlı kişilere görünmesini veya belli başlı kişiler görünmemesini istiyorsanız kullanabileceğiniz bir seçenektir.Bunun için kişileri tek tek eklemeniz gerekiyor.Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza Paylaşacaklarım ve Paylaşmayacaklarım olmak üzere iki bölüm çıkar. Paylaşacaklarım yazan yerde bulunan kutuya yazdığınız isimlere arkadaş listeniz gösterilir.Diğer seçenek olan Paylaşmayacaklarım bölümüne yazdığınız her isme de arkadaş listeniz gösterilmez.

Tanıdıklar

Menüden diğer yazısına basınca açılan seçenek olan Tanıdıklar seçeneği sayesinde sadece Tanıdıklar listesinde bulunan kişilere arkadaş listenizin gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Mobilden Facebook Arkadaş Listesi Gizleme

Mobilde arkadaşlar bölümü açılsa da web sitesinde olduğu gibi gizlilik ayarlarınızı yapabileceğiniz bir bölüm bulunmuyor.

Eğer gizlilik ayarlarını yapmak istiyorsanız bilgisayardan veya cep telefonundan bir tarayıcı yardımıyla hesabınıza girip üsteki yönergelere göre ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 

Bu yaptığınız işlemlerinden ardından yaptığınız işlemlerle ilgili herhangi bir bilgi arkadaşlarınıza gitmez.Ancak arkadaşlarınızı gizlediğiniz kişiler arkadaşlarınızı göremedikleri zaman onlara göstermediğinizi fark edeceklerdir ama kimlere gösterip göstermediğinizi göremezler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin