Vimeo Nedir ?

Basit olarak Vimeo nedir diye soracak olursanız iki sinemacının ortaya çıkardığı video yükleme ve paylaşma sitesidir diyebiliriz.Sanatçıların daha yoğun kullanması açısından Youtube’dan farklılaşmaktadır.

Sosyal mecralarda görselliğin ön plana çıkması, fotoğraf ve videoların yaygınlaşması çoğu kişiyi bu alanda yenilikler yapmaya itti. Buna bağlı olarak video paylaşım siteleri de çoğaldı. Birçok farklı ama özünde aynı noktada buluşan site ortaya çıkmış oldu.

Youtube’un başı çektiği bu video paylaşım siteleri kendi aralarında da rekabet etmeye başladılar doğal olarak. Hepsi bir adım daha önde olmayı hedefliyordu. Vimeo 2004 yılında Zach Klein ve Jake Lodwick tarafından ortaya çıkarıldığında genel kanı bu rekabetin içinde kendine yer bulmaya çalışacağı yönündeydi.

Fikir olarak diğer video paylaşım noktaları ile aynı noktada olsa da Vimeo büyük bir yenilik olarak karşımıza High-Definition Video özelliği ve belli bir hedef kitlesiyle çıkmıştı. Yani bizlere yüksek kalite de videolar sunarak ve sanatsal yapıtlara öncelik vererek diğerlerinden farklılaştı.

Günümüzde çoğu video paylaşım sitesi bize HD kalite de video izleme imkanı sunmakta olsa da Vimeo buna öncelik ederek kendine özel bir yer ayırmıştır. Bugün bile Youtube’da dahil olmak üzere çoğu video paylaşım sitesi attığınız yüksek kaliteli video da size belirli bir çözünürlük imkanı sağlarken, Vimeo’da bu oran diğerlerinden daha yüksek seviyededir. Vimeo basit bir ara yüze sahiptir ve bu özelliği sayesinde kullanımı oldukça rahattır.

Diğer video paylaşım sitelerinde olduğu gibi Vimeo’da içeriği kullanıcılar belirlemektedir. Vimeo’nun odağında daha çok uzun videolar bulunmaktadır. Yine çekilen kısa filmlere de oldukça yer ayıran Vimeo’da keyif alacağınız konular hakkındaki videoları oldukça yüksek kalitede izleme şansına sahipsiniz.

Vimeo Özellikleri

Vimeo’da ilginizi çeken konular ya da hoşunuza gidebilecek türdeki videoları yüksek kalitede izleyebilirsiniz. Bunun için belirli bir üyeliğe ihtiyacınız yok. Üye olup bir profil sahibi olmanız ise size bazı avantajlar kazandıracaktır.

Öncelikle çektiğiniz ya da hoşunuza giden bir videoyu yükleme ve diğer kullanıcılar ile paylaşma imkanına sahip olacaksınız. Bir videoyu paylaşmak için ise kontrol panelinde bulunan upload butonuna tıklamanız ve bilgisayarınızdan videoyu seçmeniz yeterli olacaktır. Burada unutmamanız gereken bir konu var ki Vimeo size sınırsız video paylaşma imkanı sunmuyor. Vimeo kullanıcılarına bu konuda belirli bir kota koyuyor ve siz bu kotayı dikkate alarak videolarınızı paylaşabiliyorsunuz.

Bu da kullanıcılara paylaşacakları video konusunda daha seçici olmaları gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra aylık ücretler karşılığında alacağınız abonelik türleri ile kotanızı arttırabilirsiniz. Vimeo içinde izlediğiniz bir videoyu paylaşmak istersen bunu video üzerinde bulunan “embed” seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.

İzlemiş olduğunuz ve beğendiğiniz videoyu kalp simgesine dokunarak profilinizde ki beğenilen videolar kısmına kaydedebilir böylelikle tekrar izlemek istediğinizde kolaylıkla videoya ulaşabilirsiniz.

Video paylaşım sitelerinin çokluğu ve çeşitliliğine bakıldığı zaman bir sitenin bu alanda kendine özgü bir yer bulabilmesi zor görünse de Vimeo bu konuda oldukça başarı olmuştur. Eğer bir videoyu yüksek kalite de izlemek ve kendi videonuzu olabilecek en yüksek kalite de internet ortamına yüklemek istiyorsanız Vimeo bu konuda size en yardımcı konumdaki video paylaşım sitesidir.

Vimeo Verileri

Vimeo Youtube ile baş edemese de ilk yayın hayatına başladığından beri sadık bir kitlesi mevcuttur.Günümüzde aylık olarak 240 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor bu kullanıcılar ayda 700 milyondan fazla video izliyorlar.Ayrıca 100 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı mevcut.

Vimeo’nun ilk zamanlarındaki görünüşü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin