Eğer Twitter’a yeniyseniz hashtag nedir biraz kafanız karışmış olabilir.Son yıllarda internetin türettiği kelimelerden biri olan hashtag konusunda sizi bilgilendirmek istedik.

Aslında hashtag Twitter’la hayatımıza girdiyse de ona özel bir kavram değil, mikro blog servislerinin ve sosyal ağların çoğu hashtag (#) kullanmaktadır.

Hashtag nedir ne değildir öğrendikten sonra eminiz ki bol bol kullanmaya başlayacaksınız.

Hashtag Nedir ?

Hashtag Twitter‘ın popüler olmasıyla ve kategori edilemeyecek kadar çok mesaj atılmaya başlanmasıyla ihtiyaçtan doğan bir özelliktir. Hashtag atılan mesajın hangi konu ve ilgi alanında olduğunu belirlemek için oluşturulan anahtar kelimelerdir.Mantığa göre insanlar hangi konuda veya ilgi alanında mesaj atıyorlarsa onun hashtag’ını girerek diğer insanların mesajlara ulaşmasını sağlıyorlar.

Hashtag # işaretinin başa gelmesiyle oluşturuluyor.

Hashtag’ın ortaya çıkışı Amerika’da San Diego’da çıkan bir orman yangınıyla oldu. Geliştirici Chris Messina daha önce mesajları bu şekilde gruplamayı önermiş ancak red edilmişti.Ancak yangında atılan yoğun mesaj trafiği ve insanların konuyla ilgili mesajlara ulaşama isteği nedeniyle tekrar gündeme gelmiş ve #SanDiegoFire Hashtag’ıyla ilk kullanımına başlanmıştır.

Bu bağlamda Hashtag bir kelime olabileceği gibi olayı anlatan bir cümlede olabilir.Örneğin #yangın gibi genel bir kelime seçebileceğiniz gibi daha spesifik olarak #sandiegoyangını gibi bir hastag’da kullanabilirsiniz.

Twitter’da bir kelimeyi yada cümleyi hashtag yaptıktan sonra otomatik olarak tıklanabilen bir linke dönüşmektedir.Bu linke tıklandığı taktirde aynı hashtag’la girilmiş mesajlara ulaşılmaktadır.

Hashtag Örneği #instagram

Hashtag kullanma kriterleri

Eğer hastag kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç kriter bulunuyor.Bu kriterlere dikkat ederek oluşturmanız gerekmektedir.

  • Hashtag boşluklardan oluşmamalıdır.Diğer yazdığınız mesajınızla karışmasın ve mesajınızda herhangi bir yere koyabilesiniz diye hashtag’lar bütün bir yapıda oluşturulmak üzere kurgulanmıştır.Oluşturduğunuz boşluklar hashtag’ın içinde yer almıyacaktır. Örneğin #pazarsabahıkahvaltısı bir bütün Hashtag oluştururken eğer boşluk bırakırsanız hashtag’ınız #pazarsabahı kahvaltısı şeklinde olacak ve kahvaltısı bölümü Hashtag değil mesajınız olacaktır.
  • Hashtag oluştururken sayıları kullanabilirsiniz ancak nokta,ünlem ,soru işareti gibi noktalama işaretlerinin hiçbiri yada özel karakterleri kullanamıyorsunuz.
  • Oluşturduğunuz hashtag’lar da büyük küçük harf kullanmanız fark etmemektedir. Öğreğin #pazarsabahı ile #PazarSabahı arasında bir fark yoktur ve aramalarda da benzer sonuçları verecektir.
  • Hashtag’ların üzerine basıp o hashtag’la ilgili diğer sonuçlara ulaşabileceğiniz gibi üst bölümdeki arama bölümünden de istediğiniz hashtag’ı girerek atılmış mesajlara ulaşabilirsiniz.

Hashtag Nasıl Kullanılır ?

Elbette kendi istediğiniz gibi kullanım imkanına sahipsiniz ancak diğer insanlara daha iyi ulaşabilmeniz için hashtag kullanımıyla ilgili size birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Daha Belirgin Konularda Hashtag Oluşturun

Eğer mesajınızın daha fazla insan tarafından görülmesini istiyorsanız #Pazar gibi daha genel hashtag değil daha belirgin bir tane oluşturmanız yararanızı olacaktır.

Daha özgün bir hashtag hedeflediğiniz kitleye daha kolay ulaşmanızı sağlar. Diğer türlü daha yoğun bir mesaj trafiği arasından sıyrılmanız mümkün olmamakla beraber insanların mesajınızı görme olasılığını düşürmektedir.

Fazla miktarda Hashtag Oluşturmayın

Attığınız mesaj farklı konulara hitap ediyor olabilir ancak fazla girilen hashtag hem göze kötü geldiği gibi hemde insanların mesajınızla ilgili algısı kötü oluyor.Oluşturmanız gereken miktar bir ile 3 arasında olmalıdır.

Böylece insanlar hashtag’lara değil aslında ulaşmak istediği mesajınıza odaklanırve memnun olurlar.

Mesajınızla Alakalı Bir Hashtag Girin

Eğer mesajınızla alakalı olmayan bir hashtag eklerseniz bu insanların hoşuna gitmeyecek hatta spam muamelesi görecektir.Bu gibi bir duruma düşmek istemiyorsanız mesajınızın içeriği hangi konuya hitap ediyorsa o konuyla ilgili hashtag eklemeniz gerekmektedir.

Hashtag’la İlgili Mesaj Girin

Her ne kadar mesajınızla ilgisiz hashtag ekleyemiyor olsanız da daha çok kitleye ulaşmak için popüler olan hashtag’lardan yararlanabilirsiniz. Popüler olan bir hashtag’la ilgili mesaj yazıp atmanız diğer insanların ilgisini çekecektir.

Genel olarak belli başlı hashtag’lar olduğu gibi anlık olarak popüler olan hashta’lar mevcuttur. Twitter’a giriş yaptıktan sonra sol alt bölümde o anda popüler olan hashta’lara ulaşabilirsiniz.

Sürekli Hashtag Kullanmanıza Gerek Yok

Hashtag eklemeniz mesajınıza daha kolay ulaşılmasını sağlasa da insanlar arama yaptıkları zaman hashtag olmasa da mesajınızın içerdiği kelimelerden mesajınıza ulaşabilmektedir.

Bu yüzden eğer daha özgün konularda mesajlarınız yoksa ağaçlarla ilgili bir mesaj atıyorsanız ayrıca hashtag eklemenize gerek yoktur.Zaten insanlar ağaçlarla ilgili arama yaptığında mesajınız karşılarına gelecektir.

 

Twitter’la İlgili Diğer Yazılarımız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin