Zomato Nedir?

Zomato Türkiye’de dahil 24 ülkede faaliyette olan günümüzdeki en kapsamlı restoran arama ve keşfetme servisidir.Restoran , cafe ve barlarlarla ilgili fotoğraflara, bilgilere, müşteri yorumlarına, incelemelere ve hatta işletmenin kendi sitesinde dahi bulunmayan menüye ve fiyatlara ulaşabileceğiniz bir yerdir.

Ülkemizde henüz az tanınıyor olsa da Amerika , Hindistan , Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Gitmiş olduğunuz yeni bir yeri tüm güzellikleri ile keşfetmek ,yapmış olduğunuz gezinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Belki de yaşadığınız şehirde keşfedilmeyi bekleyen birçok şey olabilir. Sokaklar, anıtlar, parklar ya da eğlence merkezleri. En az bunlar kadar önemli bir şey daha var o da yemekler.

Gittiğiniz yerin en güzel restoranlar, yöresel lezzetleri ya da yaşadığınız şehirde tecrübe etmediğiniz tatlar. Bunları keşfetmek bazen zamanımızı alabilir. Belki gitmeden önce ufak bir araştırma yapabiliriz, arkadaşlarımızdan tavsiyeler alabiliriz, birkaç forum okuyabiliriz. Sadece yemek mi peki? Hayır. Gece dışarı da bir şeyler yapmak istedik en çok nerede keyif alabileceğimizi bize kim önerebilir? Zomato. Web sitesini ziyaret edebileceğimiz gibi akıllı cihazlarımızın uygulama mağazasından da kolaylıkla edinebildiğimiz bu uygulama bize şehrin restoranları, cafeleri , pubları, kahvaltı yapılabilecek en ideal yerleri ve oranın meşhur yiyecekleri hakkında bilgi veriyor.

Dünyanın dört bir yanında aktif olan bu uygulama ile artık yeni gittiğiniz yerler de “Ne yemeliyiz” ya da “Nerede keyifli vakit geçirebiliriz” gibi sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Şuan için Zomato Türkiye’de sadece İstanbul’daki işletmelerle ilgili hizmet veriyor. Zomato’nun web sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.Ayrıca Zomato’nun  hem Android hem de iOs ve Microsoft işletim sistemi kullanan telefonlar için uygulaması mevcut. Android uygulaması için bu linkten , iOs uygulaması için bu linkten ve Microsoft uygulaması için bu linkten Zomato uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Zomato’nun Özellikleri 

Yeni gittiğimiz bir şehirde yemek yiyebileceğimiz, eğlenebileceğimiz, dolaşırken bir soluk almak adına mola verdiğimizde çay, kahve içebileceğimiz en ideal mekanı bize en doğru şekilde sunmaktadır. O bölge de bulunun restoranları ve eğlence mekanlarını bize sıralayan ve tek bir ekran üzerinde bize hitap eden mekanı bulmamızı sağlayan bu uygulama sayesinde gitmeye karar verdiğimiz mekan hakkında bilgi almamız da oldukça kolay.

Gitmek istediğimiz mekan hakkındaki kafamızda oluşan bütün sorulara bu uygulamada cevap bulabiliriz. Menüsünde nelerin bulunduğunu ve fiyat aralığının ne olduğunu öğrenebiliriz. Bunun yanı sıra mekanın adresine ve telefonuna ulaşabileceğimiz gibi uygulamanın harita özelliğinden yararlanarak gideceğimiz mekanın harita üzerindeki konumunu inceleme şansına da sahibiz.

Üstelik bu uygulamanın içinde daha önce o mekana giden kişilerin mekan hakkındaki yorumları ve tecrübelerini de okuyabiliriz. Yorumlarına güvendiğiniz kullanıcıları takip ederek yeni yerler keşfetmeye devam edebilirsiniz. Uygulamada yer alan mekanın fotoğrafları sayesinde gittiğimiz zaman nasıl bir ortam ile karşılaşacağınızı daha önceden biliyor olacaksınız.

Zomato, gideceğiniz mekanlar da kötü sürprizlerle karşılaşmamanız ve en iyi tecrübeleri yaşamanız için son derece yardımcı bir uygulama. Bunların yanı sıra bulunduğunuz şehirde kaldığınız mekana yiyecek siparişi vermek isterseniz, Zomato size paket servisi olan mekanları da gösterecektir.

Son olarak uygulama da arkadaşlarınız ile bağlantı kurarak hangi mekanları tercih ettiklerini takip edebilirsiniz.

Zomato Nasıl Kullanılır ?

Uygulama mağazanızdan ücretsiz olarak cihazınıza indirdiğiniz Zomato’ya üye olmadan da giriş yapabilirsiniz.

Bunun dışında Facebook, Google hesaplarınızla ve mailiniz ile oturum açabilirsiniz. Uygulamadan en iyi şekilde faydalanabilmek için oturum açmanızı tavsiye ederiz. Uygulamaya girdikten sonra konumunuzu bilginizin kullanılmasına izin vererek ya da konumunuzu manuel olarak ayarlayarak şehrin restoran ve diğer mekanlarının bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Konumunuzu belirledikten sonra size üç seçenek sunulacak. Burada isterseniz şehrin tüm mekanlarını, isterseniz konumunuza yakın mekanları, isterseniz de şehrin en popüler yerlerini görebilirsiniz. Aktiviteler kısmında kullanıcıların gittikleri mekanlardaki tecrübelerini okuyabilirsiniz.

Zomato Verileri

2008 yılında Deepinder Goyal (resimde solda) ve Pankaj Chaddah (resimde sağda) tarafından Hindistan’da kurulan Zomato kısa zaman içinde baya popüler bir hale geldi.Günümüzde 2.000’den fazla çalışanı bulunuyor ve 24 ülkede 10.000’den fazla şehre hizmet veriyor. Zomato’ya kayıtlı ve listelenen 1.4 milyon işletme bulunuyor bu işletmelerin 12 bini Zomato partneri. Aylık olarak 50 milyon aktif kullanıcı Zomato’yu kullanıyor. Zomato’nun değerinin 1 milyar dolardan fazla olduğu düşünülüyor.

Zomato’nun 2011 yılındaki görünüşü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin