Facebook gittikçe bilinir hale geldi.Öyle ki dünyada her saniye Facebook’a 8 kişi kayıt oluyor. Facebook’u daha fazla insan kullandıkça arkadaş listeleri de orantılı olarak büyümeye başladı. Ancak bu moral verici olsa da sorunlara neden olabiliyor.

Paylaşmak istediklerinizi arkadaş listenizdeki bazı kişilerin görmesini istemeyebilirsiniz veya bazı kişileri tamamen paylaşımlarınızdan muaf bırakmayı düşünebilirsiniz. Facebook’un bu durumda yapabileceğiniz bir özelliği mevcut.Bu özellik sayesinde mevcut sorundan kurtularak arkadaş listenizdeki insanları farklı listelere ayırarak paylaşım yaparken bu listedekilere özel paylaşım yapabiliyorsunuz.

Böylece kategorilere ayrılmış  kişi listesiyle bazı paylaşımlarınızı bilmesini ve görmesini istemediğiniz kişilerden saklayabilirsiniz.

Facebook’ta Yeni Arkadaş Listesi Oluşturma

Facebook’ta yeni arkadaş listeleri oluşturmak ve bu listelere arkadaşlarınızı taşımak istiyorsanız bu özelliği sadece bilgisayarınızdan oturum açarak ulaşabiliyorsunuz.Cep telefonunuzdan yeni arkadaş listeleri oluşturmanız henüz mümkün değil.

Listeleri yönetmek için Facebook’unuza giriş yaptıktan sonra giriş ekranında sol yanda menüler bulunmakta.Eğer doğru yerdeyseniz yandaki resimdeki gibi Keşfet menüsüyle karşılaşacaksınız. O menüden Arkadaş Listeleri bölümüne giriş yapınız.

Eğer ki giriş yaptıktan sonra hemen karşınıza çıkmıyorsa menüde alt bölümlerde kalmış olabilir.Menün altındaki diğerlerini gör yazısına basarak menünün kalan kısmına ulaşabilir ve alt bölümde Arkadaş Listeleri yazan kısmı aramanız gerekebilir.

Menüyü bulamıyor veya farklı bir nedenden erişemiyorsanız doğrudan bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yeni Bir Arkadaş Listesi Nasıl Oluşturulur ?

Eğer doğru yere giriş yaptıysanız daha önce aile , yakın arkadaşlar , tanıdıklar gibi hazır oluşturulmuş listelerin bulunduğu bir yerde olmanız gerekmektedir.

Bu bölüme ulaştıysanız yeni bir arkadaş listesini + Liste Oluştur yazısına basarak gerçekleştirebilirsiniz.Yazıya bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm açılacak.

Bu bölümden Liste Adı bölümünden arkadaş grubunuza vereceğiniz liste ismini belirleyebilirsiniz.Ekleyeceğiniz arkadaşlarınızı hatırlatacak bir isim yazmanız sizin için daha iyi olacaktır çünkü paylaşım yaparken hangi listelere paylaşım yapmak istediğinizi isimlerden belirleyeceksiniz.Liste ismini belirledikten sonra alt bölümden Listede bulunmasını istediğiniz arkadaşlarınızı seçebilirsiniz.Siz ismini yazınca zaten Facebook otomatik olarak karışınıza arkadaşınızı getirecektir seçiminizi yaptıktan sonra yeni bir isim yazarak yeni birini daha ekleyebilirsiniz.Listede arkadaş sınırı bulunmuyor veya farklı Listelere farklı bir listeye eklediğiniz aynı arkadaşlarınızı ekleyebiliyorsunuz.

Grubun üyelerini belirledikten  sonra grubu oluşturmak için sağ alttaki Oluştur yazısına tıklamanız yeterlidir.Bu guruplardan istediğiniz kadar çok oluşturabilirsiniz.Bu sayede tüm paylaşımları yönetebilir ve doğru paylaşımların doğru insanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Normalde Facebook’un ana sayfasından arkadaş listelerinize göre paylaşımları eleyip inceleyemiyorsunuz ancak bu bölümde liste oluşturduktan sonra liste isimine basarsanız karşınıza o listedekilerin paylaştıklarını içeren daha minimal bir duvarla karşılaşıyorsunuz.Yani Facebook’ta farklı arkadaş listeleri oluşturmak sadece kendi paylaşımlarınızı değil arkadaşlarınızın paylaşımlarını düzenlemek içinde ideal bir özelliktir.

Oluşturduğunuz arkadaş listesini isterseniz arşive kaldırabilirsiniz.Arşive kaldırılan guruplara artık ulaşılamaz veya listeler ona özel paylaşım yapılamaz hale gelir.İstediğiniz grubu arşive kaldırarak pasifize edebilir daha sonra istediğiniz zaman arşivden çıkararak tekrar ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.Bir gurubu arşive kaldırmak için grubun üzerine basmadan üzerine gelip yanda çıkan çark resmine basıp bastıktan sonra çıkan Listeyi Arşivle yazısına basmanız yeterlidir.Arşivden çıkarmak içinde yine aynı çarka basıp çıkan Listeyi Arşivden Geri Koy yazısına basmanız gerekmektedir.

Oluşturulan Listeyi Düzenleme

Bir arkadaş listesi oluşturduktan sonra o listeyi istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.Yeni arkadaşlar ekleyebilir veya listede bulunan bir arkadaşınızı listeden çıkarabilirsiniz.

Facebook’ta oluşturduğunuz arkadaş listesini düzenlemek için öncelikle hangi listeyi düzenlemek istiyorsanız üzerine basmanız gerekmektedir.

Yeni oluşturduğunuz veya mevcutta bulunan hazır listelere bastıktan sonra karşınıza çıkacak sayfanın sağ üst bölümünde bulunan Listeyi Yönet yazısına basın ve açılan Listeyi Düzenleye tıklayın. Listeye düzenleye bastıktan sonra karşınıza listeye dahil arkadaşlarınız çıkacaktır.

Açılan bölümden sol üsteki menüdeki Bu Listedekiler seçeneğinden listedeki arkadaşlarınıza diğer seçenek olan Arkadaşlar seçeneğinden ise listeye dahil olan ve olmayan tüm arkadaşlarınıza ulaşabilirsiniz.Listeye arkadaş eklemek için Arkadaşlar bölümünden eklemek istediğiniz arkadaşlarınızın üzerine bir kere basmanız yeterlidir.Ekli arkadaşlarınızın resminin yanında tik oluşacaktır.Eğer listeden arkadaş çıkarmak istiyorsanız hem Bu Listedekiler bölümünden hemde Arkadaşlar bölümünden çıkarmak istediğiniz ekli arkadaşınızın üzerine bir kere basmanız yeterlidir. Arkadaşınızın resmindeki listede olduğunu gösteren tik kalkacaktır.

Bu işlemleri yaparken hiç bir şekilde arkadaşlarınıza bildirim gönderilmemektedir.Oluşturduğunuz listeler tamamen size özel olup arkadaşlarınız bu durumdan haberdar olmazlar.

Bu oluşturduğunuz listelere özel paylaşım yapmak için paylaşım esnasında paylaşım ekranının sağ alt bölümünde bulunan menüden paylaşım yapmak istediğiniz arkadaş listenizi seçmeniz yeterlidir.Paylaşımınız sadece o listedekiler tarafından görülecektir.

 

Facebook’la İlgili Diğer Yazılarımız

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin