Facebook’a Kaydolma Nasıl Gerçekleştirilir ?

Facebook şu anda dünyanın en büyük sosyal medya sitesi konumunda.Sadece Türkiye’de 56 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor ancak bu rakamların bir kısmı sahte üyelikler ve farklı açılmış üyeliklerden oluşuyor. Facebook’u kullanan Türk sayısı aylık bazda 32 milyona kişiye ulaşmış durumda bu rakam 2022’de 38 milyon kişiye ulaşması ön görülüyor.

Ancak henüz Facebook’a kayıt olmamış hatta Facebook’tan haberdar olmayan birçok insan mevcut.Bu yazımızda Facebook’a nasıl kayıt olunur size ayrıntılarıyla açıklamak istedik.

Hem bilgisayarınızdan hemde telefonunuzdan Facebook’a üye olmayı adım adım açıklayacağız.Yazının sonunda Facebook’a kayıt olup tanıdığınız insanlarlar veya ailenizle bağlantı kurup onlarla iletişime geçmeye başlayabileceksiniz.Eğer Facebook nedir bilmiyorsanız Facebook Nedir yazımızdan ayrıntılı olarak Facebook’un nasıl bir web sitesi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Facebook hem biglisayardan kullanım için hemde telefonunuz için tüm özellikleriyle ücretsizdir.Kullanmak için herhangi ücret ödemezsiniz.Aslında Facebook’a kayıt olmak Facebook’u kullanmanın belkide en basit kısmı.Tabi kayıt olurken bazı dikkat etmeniz gereken kıstaslar mevcut.Ancak kayıt anında hata yapsanız da daha sonra bilgileri değiştirme olanağınız her zaman mevcut.

Facebook’a iki türlü kayıt olabiliyorsunuz ilki direkt bilgisayarınızdan herhangi bir tarayıcıdan Facebook’un web sitesini açarak üyeliğinizi gerçekleştirebiliyorsunuz yada akıllı bir telefona Facebook uygulamasını yükleyip onun üzerinden üye olabiliyorsunuz.Hangisini seçerseniz seçin üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra hem mobilden hemde bilgisayarınızdan üyeliğinizle hesabınıza giriş yapabilirsiniz.Yani hem bilgisayardan hemde telefondan ayrı ayrı üye olmanıza gerek yoktur.

Bilgisayardan Facebook’a Kaydolma

Bilgisayarınızdan Facebook’a üye olmak için öncelikle web sitesine gitmeniz gerekmektedir.Facebook’un web sitesine buradan gidebilirsiniz.Giriş yaptıktan sonra karşınıza kayıt olmanız için Hesap Aç yazan yerin altında bir form gelecektir.Sadece bu formu doldurarak kaydınızı gerçekleştireceksiniz.

1. Bölüm

Formun birinci bölümünde sizden ad ve soyad istenmektedir.Bu bölümde yazan adın yazan bölümüne gerçek adınızı soyadın yazan bölümüne gerçek soyadınızı yazmanız gerekmektedir. Facebook’un politikası gereği tüm kullanıcılar gerçek ad ve soyadlarıyla siteye kayıt olması gerekmektedir.Eğer farklı bir ad ve soyad kullanırsanız ileride başkaları tarafından sahte hesap olarak şikayet edilebilir ve hatta bu yüzden Facebook tarafından hesabınız silinebilir.

Ayrıca gerçek isim ve soyadınızı vermeniz size ulaşmak isteyen kişiler tarafından size ulaşmalarını kolaylaştıracaktır.Ayrıca birini arkadaş olarak eklediğiniz zaman eğer farklı ayarlar kullanmazsanız gözüken kısım sadece profil fotoğrafınız ve adınızla soyadınız olacaktır.Farklı bir isim kullanırsanız eklediğiniz kişiler sizi tanımayıp arkadaş olarak kabul etmeyebilir.

2.  Bölüm

Adınızı ve Soyadınızı girdikten sonra sizden telefonunuz veya mail adresinizden birini vermenizi isteyecektir.Bu bölüm sizin gerçek birer kullanıcı olduğunuzu onaylamak içindir.Ve bu bölüme yazacağınız telefon numarasına veya mail adresine onaylama kodu gönderilecek ve o kodu yazmanız istenecektir.Bu yüzden buraya yazacağınız bilgiler yanlış olduğu taktirde siteye üyeliğini gerçekleşmeyecektir.Sadece mail adresinizle üyelik gerçekleştirebilirsiniz.Hatta mailinizle üye olsanız dahi telefonunuza Facebook uygulaması yükleyip kullanırken sizden telefon numarası istemez.Mailinizi girecek olursanız farklı bir bölüm açılarak sizden mailinizi tekrar girmeniz istenecektir ilk girdiğiniz maili tekrar o açılan bölüme yazınız.

Ancak mailinizin size zarar vermek isteyenlerin eline geçme ihtimalide mevcut.Böyle bir durum olursa mailinizle Facebook şifrenize ulaşabilir ve hesabınızda değişiklik yapabilir , profilinizde istediklerini yayınlayabilir yada tanıdıklarınıza sizin adınıza mesaj atabilirler.Mailinizi başkası kontrol ettiği içinde hesabınıza ulaşmanız çok daha fazla zaman alacaktır.Bundan korunmak için hem mail şifrenizi güvende tutmanız hemde Facebook şifrenizi güvende tutmanız gerekiyor.

Bunun yerine cep telefonunuzla üyelik gerçekleştirirseniz sadece Facebook şifrenizi güvende tutmanız yeterlidir.Eğer Facebook şifreniz başkaları tarafından ele geçirilirse telefonunuza hızla bir şekilde yeni bir şifre talebinde bulunabilirsiniz.Zaten sadece maille üyelik gerçekleştirseniz bile Facebook sık sık sizden güvenliği arttırmak için telefon numaranızı girmeniz gerektiğini hatırlatacaktır.

3.  Bölüm

Bu bölüm siteye girerken kullanacağınız bir şifre girmeniz gerekmektedir.Şifre hatırlayabileceğiniz veya kolaylıkla yazabileceğiniz bir şifre olmalıdır.Ancak başkalarının bu şifreyi tahmin edememesi veya  şifre kırma programlarıyla bulamamasını sağlayacak zorlukta olmalıdır.Bir şifreyi zor yapan en büyük etken küçük harf , büyük harf , noktalama işareti (soru işareti , ünlem işareti veya nokta gibi noktalama işaretleri) ve sayı bulunduran uzun bir şifre olmasıdır. Facebook’ta bunun bilincinde olduğu için bunlardan şifreniz de bulundurmanızı şart koşmaktadır. Facebook’a şifre belirlerken minimum 6 harften ve noktalama işaretiyle sayı içeren bir şifre belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin “WoKD!LE3t2K” gibi bir şifre zor olmakla beraber “Ahmetler 543 Sokakta Yaşıyor!” gibi bir şifre hem akılda kalıcı hemde bulunması imkansız bir şifre olabilir.Şifrenizin karmaşık olması onun daha güvenli olduğu anlamına gelmez. Sayı , noktalama işareti, büyük ve küçük harf barındıran uzun bir şifre güvenli olması için yeterli bir etkendir. Facebook’ta üyeliğinizden sonra hesabınızı güvende tutmak istiyorsanız bu bölüme gireceğiniz şifreye önem göstermelisiniz.

4.  Bölüm

Bu bölüme doğum tarihinizi girmeniz gerekmektedir.Bu bölüm istemeniz durumunda kimse tarafından görülmez veya Fecebook’a üye olmak için doğru olması şart değildir.Ancak Facebook bu bölüme gireceğiniz tarihe göre yaşınızı belirliyor ve ilgilenebileceğiniz içeriklerle reklamları ona göre ön plana çıkarıyor.

Ayrıca eğer doğum günlerinizden arkadaşlarınızın haberdar olmasını ve sizi tebrik etmelerini istiyorsanız bu bölüme gerçek doğum gününüzü yazmalısınız.Doğrum gününüzde arkadaşlarınız sizin doğum gününüz olduğu hakkında bilgilendirilmektedir.

5.  Bölüm

Son bölümde sizden cinsiyetiniz istenir bu da doğum tarihiniz gibi Facebook’a üyelik için gerçek olması şart değildir ancak kullanıcı deneyiminizi daha kaliteli hale getirir.Doğru girmeniz sizi arayan kişilerin daha kolay ulaşmasını sağlar ve ileride yaşanabilecek sahte hesap olduğuna dair şikayetlerin önüne geçecektir.

6. Bölüm

Tüm bölümleri eksiksiz ve istenen şekilde doldurduktan sonra formun altındaki hesap aç yazısına tıklamanız gerekmektedir.Bu yazıya tıkladıktan sonra hesabınız açılacak ancak aktif halde olmayacaktır.

Onay Aşaması

Artık Facebook hesabınızı oluşturdunuz ama size ait bilgilerle üye olduğunuzu onaylamanız gerekmektedir.Hesap aç yazısına tıkladıktan sonra mailinizle üye olduysanız size bir adet onay maili gönderilecektir.Eğer telefonunuzla üye olduysanız telefonunuza bir adet SMS’le onay kodu gönderilecektir.

Mailinize gelen mailde bulunan Hesabınızı Onaylayın yazısına basarak otomatik olarak hesabınızı onaylabilirsiniz. Yada mailin hemen sağ alt bölümünde bulunan kutudaki yazan kodu hesabınıza giriş yapıp yazarak mailinizi onaylayabilirsiniz.

Eğer Gmail’le üye olduysanız mailinize girmenize gerek kalmadan Hesap Aç yazısına bastıktan sonra karşınıza gelen Gmail’le bağlantı kur yazına basarak mailinizi onaylayabilirsiniz. Ancak bu şekilde onaylarsanız Gmail’e kayıtlı bilgilerinizde Facebook’a gönderilecektir.Üye olurken Mailinize üye olurken verdiğiniz bilgilerden farklı bilgiler girdiyseniz bu sizin için sorun oluşturacaktır.

Mailinizi yanlış girdiyseniz bu alanda bulunan İletişim Bilgilerimi Güncelle yazısına basarak mailinizi doğru bir şekilde girip onay maili isteyebilirsiniz.

Telefon numarasıyla üyelik gerçekleştirdiyseniz hesap aç yazısına bastıktan sonra karşınıza sizden SMS’le gönderilen onay kodunu girmeniz istenecektir.Telefonunuza gelen onay kodunu kutuya girin ve sağ alttaki devam yazısına basınız.

Mailinize gelen mailde bulunan onayla yazısına bastıysanız veya telefonunuza gelen onay kodunu doğru girdiyseniz Facebook hesabınız başarıyla açılmıştır demektir.Üyelikte vermiş olduğunuz bilgilerle kayıt olduğunuz ekranın üstünde bulunan giriş bölümünden Facebook hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Telefondan Facebook’a Kaydolma

Bilgisayarınızdan Facebook’a kayıt olabildiğiniz gibi telefonunuza Facebook uygulamasını indirerekte kayıt olabilirsiniz.Bunu yapabilmek için öncelikle telefonunuzun uygulama mağazasına gidip oradan Facebook diye aratıp Facebook uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken Facebook uygulamasıyla Facebook Messenger uygulaması farklı uygulamalar olup Facebook Messenger uygulaması Facebook’un sonradan kullanıcılarının ayrı bir uygulamada hem uygulama üzerinden hemde Facebook üzerinden mesajlaşmaları için çıkarılan bir uygulamadır.Eğer Uygulama mağazasından indirmeyi başaramıyorsanız Android (Samsung telefonlar gibi) için buradan , iOs (iPhone telefonlar) için buradan veya Microsoft telefonlar içinse bu linkten indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulamayı indirip açtıktan sonra kayıt işlemi sitesi üzerinden nasılsa burada da benzer işlemler söz konusudur.

1. Aşama

Uygulamayı açtıktan sonra karşınıza bu şekilde bir ekran çıkacaktır.Yeni bir Facebook hesabı oluşturmak için en alt bölümde Yeni Hesap Oluştur yazısına tıklayın.

2. Aşama

Karşınıza üyelik durumunda Facebook koşularını kabul etmiş olmanızla ilgili bir hatırlatma gelecektir.Eğer şartları kabul ediyorsanız Başla yazısına basınız.

3. Aşama

Başlaya bastıktan sonra sizden onaylamak için telefon numaranızı isteyecektir.Üste bilgisayarınızdan kayıt olurken ki yönergelerde bahsettiğimiz gibi diğer bölümde telefonunuza onay kodu gönderildiği için size ait bir telefon kullanmalısınız.

Telefon yerine mail adresinizle kayıt olmak istiyorsanız E-posta adresini kullan yazısına basınız.Telefonunuzu yazdıktan sonra devam yazısı çıkacak ve devama basarak kayıt işlemine devam edebileceksiniz.

Eğer mail adresiyle kayıt olamayı seçerseniz bu şekilde bir ekran karşınıza çıkacaktır.Mail adresinizi kutuya girin.Mail adresinizi girdikten sonra devam yazısı çıkacaktır , ona basınız.

4. Aşama

Email adresinizi veya telefonunuzu girdikten sonra karşınıza sizden isim soy isim isteyen bir bölüm çıkacaktır.Buraya isminizi ve soy isminizi yazınız.Üstte ayrıntılı olarak bahsettiğimiz gibi isim ve soy isminizin gerçek olaması önem arz ediyor.Adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra çıkan devam yazısına basınız.

5. Aşama

Adınızı ve soyadınızı girdikten sonra sizden hesabınıza giriş yaparken kullanmanız için şifre oluşturmanızı isteyecektir.Üsteki bilgisayarla kayıt olurken ki şifre oluşturma bölümündeki şifreyle ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.Şifrenizi başarılı bir şekilde belirledikten sonra çıkan devam yazısına basınız.

6. Aşama

Şifrenizi oluşturduktan sonra sizden doğum tarihinizi isteyen bir bölüm açılacaktır.Bu bölüme doğum tarihinizi girmelisiniz.Bu bölümde gerçek bilgileriniz şart olmadığı için farklı bir doğum tarihi girebilirsiniz ancak üstede açıkladığımız gibi gerçek doğum tarihinizi girmek isteyebilirsiniz.

7. Aşama

Doğum tarihinizi girdikten sonra Facebook sizden cinsiyetinizi girmenizi isteyecektir.Bu bölümde cinsiyetinizi seçiniz.

8. Bölüm

Tüm bilgilerinizi eksiksiz girdikten sonra karşınıza Hesabın oluşturuluyor yazısı çıkacaktır.Hesabınız oluşturulana kadar bekleyiniz.

Onay aşaması

Hesabınız başarıyla oluşturulduktan sonra en son aşamada ise sizden seçtiğiniz iletişim bilgisine göre onay kodunuzu girmeniz istenecektir.

Maille kayıt işlemi gerçekleştirdiyseniz mailinize , telefonla kayıt olduysanız SMS’le telefonunuza kod yollanmış olması lazım.O kodu buradaki kutuya girip gönder yazısına basınız.Kodu doğru girmez veya hata alırsanız aşağıdaki bölümlerden tekrar gönderilmesini isteyebilir veya farklı bir iletişim bilgisiyle ilk girdiğiniz iletişim bilgisiyle değiştirebilirsiniz.

Kayıt işlemi bittikten sonra hangi şekilde kayıt olursanız olun kayıt esnasında verdiğiniz bilgilerle hem bilgisayarınızdan hemde telefonunuzdan Facebook hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Facebook’la İlgili Diğer Yazılarımız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin