Facebook Nedir ?

Facebook Şubat 2004 yılında yayın hayatına başlayan insanların kendi yazılarını veya fotoğraf ve videolarını yayınladığı , bu gönderilere yorum alıp yorum yapabildiği , diğer sitelerdeki hoşuna giden bilgileri paylaşabildiği , oyun oynadığı hatta canlı yayın yapabildiği  ücretsiz bir sosyal ağdır.

Facebook‘ta insanlar la karşılıklı kabul edildiği taktirde arkadaş olabiliyor veya eğer izin veriliyorsa tek taraflı takibe başlayabiliyorsunuz. Gönderilerinizi kullanıcı olsun olmasın herkese görünür şekilde paylaşabildiğiniz gibi arkadaşlarınıza , seçtiğiniz belli bir gurup yada sadece tek bir kişiye görünür şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Her kullanıcının profilinde birçok özellik ve bölüm bulunur ancak bunların en popüleri ve Facebook’un büyümesinin en büyük etkeni olanı duvar bölümüdür.Bu bölüm bir nevi sosyal bir haber akışı sağlayan online bir panodur. Burada paylaşımlarınız ve diğer insanların paylaşımları akış halinde yer almaktadır.Buradan tüm gönderilere yorum yapabilir , gönderileri beğenebilir veya kendi çevrenizle paylaşabilirsiniz.

Facebook’ta diğer popüler bir bölüm ise fotoğraf albümünüzdür burada diğer insanların görebileceği şekilde fotoğraflarınızı paylaşabilir ve diğerlerinin fotoğraflarını ulaşabilirsiniz.Bu albüme masa üstünden , telefondan veya doğrudan çektiğiniz bir fotoğrafı yükleyebilirsiniz. Yükleyeceğiniz fotoğraflar konusunda sayısı sınırı bulunmuyor. Ayrıca Facebook yüklediğiniz fotoğraflardaki diğer insanları tanımlamanızı sağlayan etiketleme özelliği sunmaktadır.

Facebook’a nasıl kayıt olacağınızı Facebook’a kayıt olma adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Facebook’un Geçmişi ve Şu Anki Durumu

Facebook 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından Harvard Üniversitesi’nde sadece okul kapsamında çalışacak şekilde oluşturulmuş bir sosyal ağ olarak yayın hayatına başladı.Facebook açıldıktan sonra hızla büyümeye başladı.Büyümesindeki en büyük etken sadece okullara özel bir sosyal platform olarak başlaması ve üye olurken bu okullara ait birer mail adresini şart koşmasıydı.Sadece üniversitelilere özel bir sosyal platform baya ilgi çekmişti.Kısa zamanda Harvard’a ek birçok üniversiteden üyelik kabul etmeye başladı.

Ancak Facebook’un popülaritesi arttıkça sadece üniversitelerle sınırlı kalmayıp liselerden de üye kabul etmeye başladı.Eylül 2005’ten sonra Facebook liseler için kayıt kabul etmeye başladı.En son ise 2006 yılında Facebook 13 yaş ve üzeri tüm kullanıcıların kayıt olmasına imkan vermeye başladı.

Facebook tüm kullanıcılara kayıt imkanı verdikten sonra dünya çapında hızla büyümeye başladı.2007’de geliştiriciler için sitesi üzerinden uygulama yayınlamasına ve yönetmesine imkan vermek amacıyla Geliştiriciler için Facebook Geliştirici Platformunu hayata geçirdi.Bu sayede diğer geliştiriciler ve şirketler Facebook’un popülaritesinden yararlanacak ve hem ilgiyi yüksek tutup hemde Facebook’a para kazandırabileceklerdi.

Oldukça başarılı bir stratejiydi.Site üzerinden birçok oyun ve uygulama yayınlandı ve insanların büyük bir kısmının ilgisini çekti.Yayınlananlardan en ünlülerinden biri , zamanında çoğu kişinin vaktini geçirdiği Farmville’dir.

Günümüzde ise Facebook en popüler ve en yüksek değere sahip sosyal ağ konumundadır. 2017’de Facebook’a aylık 2 milyar 70 milyon aktif kullanıcı girmektedir.Bu kullanıcıların çoğu mobilden girmekte olup aylık aktif mobil kullanıcısı 1.66 milyardır.Bu yüksek kullanıcı kitlesi Facebook’a yıllık 7 milyar dolardan fazla para kazandırmaktadır.Fabook’un 2017’de ki toplam değeri 245 milyar dolardır.

Facebook’u günümüzde kurucusu olan Mark Zuckerberg CEO konumunda ve en büyük kadın girişimciler arasında gösterilen Sheryl Sandberg COO konumunda yönetmektedir.Mark Zuckerberg’in 73,7 milyar dolarlık bir mal varlığı bulunurken Sheryl Sandberg’in 1.38 milyar dolarlık bir mal varlığı bulunuyor.

Facebook’un 2005 yılındaki görünüşü

Facebook’un Temel Özellikleri

Facebook artık tüm internet kullanıcılarını kapsayan bir platform olarak günümüzde yayın hayatına devam etmektedir.Birçok özelliği ve bağlantısı bulunuyor ancak Facebook’u Facebook yapan temel özellikler bulunuyor.

 • Facebook, size fotoğraflarınızı yükleyip belirlediğiniz insanların görmesini sağlayabileceğiniz şekilde paylaşabileceğiniz albüm oluşturmanızı sağlamaktadır.
 • Facebook, yeni insanlar bulup onlarla arkadaş olmanızı ve gönderilerine ulaşmanızı sağlar.
 •  Arkadaşlarınızla veya arkadaş olmadığınız insanlarla doğrudan mesajlaşmanıza olanak sağlamaktadır.
 • Facebook’ta kendinize özel gizlilik ayalarıyla hangi gönderilerinizi veya beğenilerinizi hangi insanların görebileceğini ve etkileşime geçebileceğini belirlemenizi sağlar.
 • İşletmelerin veya benzer ilgi alanındaki insanların diğer insanlara ulaşmalarını veya sosyal medya tanıtımı yapmalarına imkan veren sayfa ve grup oluşturmalarına izin vermektedir.Ayrıca insanlar ilgilendikleri gruplara veya sayfalara katılarak buradaki gönderileri haber akışlarında görmelerini sağlayabilmektedir.
 • Facebook’ta geliştirici ağı sayesinde uygulama geliştirip yayınlamanıza ve bu uygulamalardan para kazanmanıza imkan vermektedir.
 • Site üzerinden yayınlanan çok sayıda uygulamalara hızlı bir şekilde giriş yapıp yararlanmanıza imkan vermektedir.
 • Facebook Connect adı verilen diğer web sitelerine Facebook hesabıyla giriş yapmanızı sağlayan özelliğiyle kullanan siteler üzerinden üye olmadan Facebook hesabınızla giriş yapıp kullanmanıza olanak sağlamaktadır.
 •  Yeni veya tanıdığınız insanlara ulaşmak için ad soyad , e-posta veya telefon yardımıyla arama yapıp Facebook üyeliklerine ulaşmanızı sağlamaktadır.
 • Ayrıca aramadan aradığınız kriterlere göre diğer insanların herkese açık paylaşımlarına ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.
 • Kendi oluşturacağınız veya katılacağınız bir etkinliği paylaşmanızı sağlayarak diğer ilgi alanınızdaki insanlarla etkileşime girmenizi sağlamaktadır.
 • Farklı arkadaş listeleri oluşturarak o listelere özel paylaşımda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin