Eğer blog açmak istiyorsanız ne için ve nasıl açmanız gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir.Blog açma amacınıza ve bütçenize göre blogunuzu şekillendirebilirsiniz.Bu ücretsiz bir blogda olabilir , para kazanmak istediğiniz profesyonel bir blogda. Ancak blog açmak sanılandan daha kolay bir aşamadır.

Nasıl Blog Açılır ?

Kişisel blog ve para kazanabileceğiniz blogları nasıl açabilir ve işletebilirsiniz ayrıntılarıyla yayınlamak istedik bu sayede kendime blog açmak istiyorum diyorsanız tüm ayrıntılarıyla nasıl yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Blog açmak çok kolay bir süreçtir.Ücretsiz olarak açılabildiği gibi ücretli olarakta kolaylıkla açılabilir ve yönetilebilir.Bu iş için bir çok güzel site ve yazılım bulunmaktadır.Bu siteler veya yazılımlar sayesinde istediğiniz özelliklerde ve görünüşte blog oluşturabilirsiniz.Gelelim aşama aşama nasıl blog oluşturabilirsiniz.

Karar Aşaması

Öncelikle blog nedir bilmeniz gerekmektedir.Eğer ki blogunuzu güncel tutamazsanız sizin için hayal kırıklığı olabilir.Bu yüzden ne istediğinize ve nasıl yapabileceğinize kara vermeniz gerekmektedir.

Blogging denen bloglarınıza içerik girme aşaması sanıldığından biraz daha fazla zor olabilir. Blogging Nedir ve nasıl zor olabilir öğrenmek için yayınladığımız yazıya göz atabilirsiniz.Bu sayede blog açmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.Çünkü blog yazmakla ilgilidir ve sürekli yazıp yazabilecek misiniz bilmelisiniz.

Blog açmaya tamamen kara verdiyseniz ücretlimi yoksa ücretsizmi blog açmak istediğinize karar vermeniz gerekmekte.Kendinize ait bir domain ve kişisel zevkinize göre düzenlenmiş bir sitede açabilir veya ücretsiz bir blogda oluşturabilirsiniz.Ücretsiz bloglar kullanıcı deneyimi açısından zayıf oldukları için eğer para kazanmak istiyorsanız yanlış seçim olacaktır ancak ücretli bir şekilde blog oluşturursanız kısa vadede bir getirisi olmayacak ve sürekli ilgi göstermeniz gerektiği için bir süre sizin için külfet olabilmektedir.

Ancak gözünüz korkmasın blog açmak çok kolay olduğu gibi ucuz da olabilir. İnternette bir çok ücretsiz tema ve yazılım sizin blogunuzu oluşturmanız için sunulmuştur.

Bir blogun sizin seçimlerinize göre çıkaracağı masraflar şu şekildedir.

Yazılım

Blog yazılımları genelde ücretlidir ancak ücretli yazılımlarda seçebilirsiniz.Ücretli veya ücretsiz yazılım arasında pek fark yoktur.Ücretsiz olarak da sorunsuz bir şekilde blogunuzu işletebilirsiniz.

Ancak wordpress gibi ana yazılımının üzerinde çalışabilecek sizin sorunlarınıza giderecek ek yazılımlar bazen ücretli olabilmektedir.Farklı kişiler tarafından çıkarılan bu eklentiler yaşayabileceğiniz soruları gidermek amacıyla çıkarılmaktadır.Seçenekler ve ihtiyaçlar çok farklı şekillenebildiği için ne kadar bir para gerektiğini ön görmek imkansız.Tabi bu kadar iyi olmasa da bu ücretli yazılımlara ek ücretsiz benzerleri her zaman mevcut ,o yüzden gözünüz korkmasın.

Tema

Tema bir blogun görünüşüdür.Sizin isteklerine göre kaliteli ve eşsiz bir görünüşü de olabilir binlerce seçenek arasından ücretsiz olarak bulabileceğiniz bir görünüşte. Blogunuza tema seçerken unutmamalısınız ki sadece tema seçmekle iş bitmiyor.Bu tema ücretlide ücretsiz de olsa kendinize göre düzenleme ihtiyacı da duyabilirsiniz.Bu yüzden ücretli bir destek almaya ihtiyaç duyabilirsiniz.Kendinize göre düzenleyebileceğiniz bir tema 30 dolardan başlamaktadır.

Hosting

Hosting sizin sitenizin barındığı yerdir.Eğer ki kendinize ait bir blog oluşturmak istiyorsanız ileride sorun yaşamamak için iyi bir hosting firmasıyla çalışmanız gerekmektedir.Eğer hosting firması kötüyse karşınıza hoşunuza gitmeyecek bir çok problem çıkabilir. Bu problemler sitenizin bir süre kapalı kalıp arama motorlarından hitinizi düşürmesi veya verilerinizin silinmesi gibi bir çok sorun manasına geliyor.Ancak günümüzde bu sorunları yaşatan pek firma mevcut değil.Bu bağlamda büyük global bir firmada seçebilir veya daha ucuz ve iletişim kurabileceğiniz bir yerel firmayı da seçebilirsiniz.Bir blog oluşturduğunuzda başlangıçta hosting için fazla para ödemezsiniz ancak sitenizi ziyaret eden kişi sayısı arttıkça hosting ücreti de orantılı olarak artmaktadır. Başlangıç için 10 TL ile 30 TL arası aylık bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Domain

Domain bir sitenin ismidir.Ve kişisel bir blog oluşturuyorsanız sizin en büyük ayrıcalığınızdır. Kendi istediğiniz tarzda bir marka ismi veya hedef kitlenize göre kolay akılda kalabilecek bir alan adı satın alabilirsiniz.Bir domain ücreti istediğiniz uzantıya göre yıllık 20 TL ile 50 TL arası ortalama bir değere sahiptir.

 

Seçim Aşaması

Nasıl ve ne şekilde blog açacağınıza karar verdiyseniz geriye seçmeniz gereken hangi platformu seçeceğiniz. Seçeceğiniz platform görünüş ve yönetim olarak farklılık göstermektedir.Bazıları ücretsiz bazıları ücretli bazıları ise ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı seçeneklerle gelmektedir.

WordPress blog açmak

WordPress ücretsiz bir yazılımdır. WordPress en bilindik bir blog yazılımıdır.Kullanan  sayısının çok olması ve kolaylığının yanında binlerce ücretli veya ücretsiz eklentiye sahiptir.Eğer kişisel bir web sitesi oluşturuyorsanız sizin için en ideal ve esnek blog platformu WordPress’dir. Ayrıca WordPress işletmeler ve markalar içinde en ideal seçeneklerden biridir. Blogların %24’e yakını WordPress’le oluşturulmuştur.

Çoğu hosting’de WordPress seçeneği mevcuttur.Siz hosting panelinize girdiğiniz zaman oradan otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Hosting almadan önce bu seçeneği sorup bilgi alabilirisiniz.

Artıları

 • Özelleştirebilir olması
 • Esnek yapısı
 • Eklenti çokluğu
 • Topluluk desteği
 • Tema çokluğu

Eksileri

 • Bir süre sonra karmaşık bir hal alması

Blogger blog açmak

Blogger yani eski adıyla Blogpost 2003 yılında Google tarafından sayın alınmış ve o zamandan beri işletilmektedir. Blogger ilk bog platformlarından biridir ve ücretsiz bir platformdur. Açıp ,yönetmek için her hangi bir ücret ödemezsiniz. Blogger eskiden popüler olsa da günümüzde seçeneklerin çoğalması ve yaygınlaşmasıyla basit bir blog platformu olarak artık pek rağbet görmemektedir.Yinede eğer basit bir blog oluşturmak istiyorsanız en ideal ve platformlardan biridir.

Blogger’da blog oluşturmak için sitesinden Google hesabınızla giriş yapmanız yeterlidir.

 

Artıları

 • Başlamak ücretsiz ve çok kolay
 • Yönetmek ve reklam yayınlamak çok kolay

Eksileri

 • Görünüş özelleştirilemez
 • Esnek değil
 • Kullanıcı ilgisi düşük
 • Tam bir blog için uygun değil
 • Kendinize ait bir domain değil

Tumblr blog açmak

Tumblr bir mikro blog olsa da bir blog platformdur ve ücretsiz ayrıca oldukça rağbet görmektedir.Eğer etkileşimi kolay, geleneksel bloglardan daha farklı ve içerik sorunu az olan bir blog açmak istiyorsanız en ideal site Tumblr’dır.  Tumblr daha çok genç kitlelere hitap etmek ve blog yolculuğunuza başlamak isteyenler içindir.İstenirse ücretli ve ücretsiz olmak üzer birçok tema seçeneği mevcuttur.

Tumblr’a sitesinden kolaylıkla kayıt olabilirsiniz.

Artıları

 • Başlaması ücretsiz ve kolay
 • Kullanmak çok basit
 • İnsanlarla etkileşimi kolay

Eksileri

 • Uzun yazılar için uygun değil
 • İleride Yahoo reklamları çıkmaya başlayabilir
 • Kendinize ait bir domain değil

Medium blog açmak

Medium yeni nesil bir blog platformudur.Ücretsizdir ve kolaylıkla açılabilir ancak daha çok belli başlı makale tarzı yazılarınızı yayınlamak için uygun bir platformdur.Diğer insanlarla etkileşime geçmek ve kendi yazılarınızı yüksek kitlelere ulaştırmak için idealdir.Bu açıdan bakarsanız blog platformundan çok sosyal ağ olarak düşünülebilir.

Medium’a sitesinden Google accountunuzla kayıt olabilir ve hızlı bir şekilde blog oluşturabilirsiniz.

Artıları

 • Ücretsiz ve kolay
 • Minimalist ve göze hoş gelen bir tasarım
 • Okuyucu potansiyeli
 • Kolay kullanım

Eksileri

 • Esnek değil
 • Tasarım değiştirilemiyor
 • Kendinize ait bir domain değil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin