Twitter Nedir ?

Twitter, 2006 yılında sosyal ağ ve haber sitesi olarak yayına başlayan insanların tweet adı verilen maksimum 280 karakterden oluşan yazılar yayınlamasına olanak veren ücretsiz bir mikroblog servisidir.

Bu sitede diğer insanların gönderilerini görebilir , onları takip edebilir veya gönderilere cevap yazabilirsiniz.Ayrıca kendi yayınlamak istediğiniz herhangi bir tarzda gönderiyi profilinizde yayınlayabilirsiniz.

Twitter’da normal ayarlar tüm gönderilerin herkes tarafından görülmesi üzerinedir ve normalde de bu şekilde kullanılır.Gönderiler halka açık bir şekilde kullanıcı olsun veya olmasın herkes tarafından görülebilmektedir. Facebook ve Linkedin‘den farklı olarak daha kolay ulaşılabilir bir tarzı vardır.

Twitter‘ın önümüzdeki günlere kadar yayınlanacak yazıların maksimum 140 karakter olmasının başlıca nedeni hayatımıza girdiği yıllarda siteye sadece internet üzerinden değil telefonlardan kısa mesaj servisi (SMS) ile de gönderi yayınlama imkanına sahip olmamızdandır. Çünkü eskiden kısa mesajlar 140 karakterle sınırlıydı.Ancak son değişimlerle artık 280 karaktere kadar mesaj girilebilmektedir.

İnsanlar gönderilerine ekledikleri hashtag adı verilen # ile başlayan etiket görevi gören kelimeler ilk Twitter tarafından başlatılmıştır.Bu etiket yardımıyla ilgilenilen konular için eleme yapılabilmekte ve mesaj içeriğine göre kategorilendirilmektedir.

Sadece hashtag değil kullanıcı kitlesi büyüdükçe yeni mesaj jargonları ortaya çıkmaya başladı.Başlarda insanların birine cevap verme olanağı yokken sonraları isimlerin başına @ simgesi getirilerek diğer insanları mesajlara dahil edebilme olanağı sağlandı.

Twitter’ın Popüler Olma Nedeni

Twitter çıktığı yıllardaki en kolay ve etkileşime en üst seviyede olan sosyal ağlardan biriydi.Haber almak ve haber vermek için hem ulaşılabilecek kitle fazlalığı hemde o kitleye ulaşabilmenin kolaylığı bakımından insanlara eşsiz bir olanak sunmuştu.

Anonim Olmak

Twitter’ı kişisel bilgilerinizle kullanabildiğiniz gibi kişisel bilgilerinizi vermeden anonim olarak da kullanabilirsiniz.Bu yapı sayesinden insanlar edindikleri bilgiyi diğer insanlara kimliklerini ifşa etmeden haber verme gücüne kavuştu.Böylece geleneksel medyanın yanında farklı kaynak oluşturmuş oldu.

Ulaşım Kolaylığı

Twitter ilk çıktığı yıllar çoğu ülkede internet ve politika sorunlu haldeydi.İnsanların diğer insanlara internet bağlantısı olmasa bile SMS gibi olanaklarla ulaşabilmesi popüler olmasının başlıca nedenlerindendir.Bu ulaşım kolaylığı kısıtlama halinde haber akışının devamını sağlama bakımından elzem öneme sahip.

Ulaşılabilecek Kitle

Twitter ünlü olun veya olmayın kitlelere hızla ulaşıp onlarla etkileşime geçebileceğiniz yegane sosyal ağlardandır. Bu kadar geniş kitlelere hitap edebilme olanağı insanları Twitter’ı kullanmaya teşvik etmektedir.

Kısıtlamalar

Gönderilerin 280 karakterle kısıtlı olması insanların düşüncelerini , bilgilerini ve verecekleri haberleri kısa bir özet şeklinde insanlara sunması için zorlamaktadır.Bu kısa özet içerikler diğer insanlarca kolay bir şekilde okunabildiği için en pratik sosyal ağ olma özelliği kazandırmıştır.

Akış

Twitter’da her zaman ilgilenilen konular hakkında veya yeni haberler konusunda güncel içerik bulunmaktadır.Bu diğer insanların güncel tuttuğu içerik diğer insanların siteye girdikleri zaman her an görebilecekleri yeni bir şeyin olması anlamına gelmektedir.Bu da Twitter’ popüler yapan nedenlerdendir.

Etkileşim

Ünlülerin , markaların ve şirketlerin ulaşmak istedikleri veya geri dönüş almak istedikleri kitlelere kolaylıkla ulaşabilmesi yada insanlarında ünlülere , markalara ve şirketlere kolaylıkla ulaşabilmesine olanak vermesi Twitter’ın popüler kalmasını ve sürekli kullanılmasını sağlamaktadır.Twitter kişisel veya kurumsal reklam içinde ideal bir sosyal ağdır.

Twitter Kuruluşu

Twitter, Jack Dorsey’in fikri olarak ortaya çıktı Jack Twitter’ı başlangıçta SMS tabanlı bir proje olarak düşünmüştü ancak daha sonra Jack Dorsey bir toplantıda fikrini Podcast şirketi sahibi Evan Williams ve onun ortağı Biz Stone‘a sundu ve üçlü bu fikri geliştirmeye başladı.Daha sonra aralarına yazılımcı olan Noah Glass katılmıştır.Başlangıçta domain ve marka ismi olarak Twttr olarak düşünülen isim daha sonra Noah’ın Twitter ismini sunmasıyla birlikte Twitter olarak değişmiştir.

Jack Dorsey (Twitter kullanıcı adı @Jack )
Evan Williams (Twitter kullanıcı adı @Ev )
Noah Glass (Twitter kullanıcı adı @Noah )
Biz Stone (Twitter kullanıcı adı @Biz )

İlk Tweet Jack tarafından  21 Mart 2006 yılında Amerika saatiyle 19:50’de Türkiye saatiyle 12:50’de gönderildi. Tweet’de “just setting up my twttr” yani “Sadece twttr’ımı ayarlıyorum” yazıyordu.

Twitter ortaya çıktıktan sonra ilk yıl günde sadece 5000 tweet atılıyordu .Bu oran hızla büyüyerek 2008 yılında günde 300.000 2009 yılında ise günde 2.5 milyon tweet’e ulaştı.Günümüzde ise aylık olarak 300 milyon günlük olarak ise 100 milyondandan fazla aktif kullanıcı Twitter’ı kullanmaktadır.Ve bu kullanıcılar günde toplam 500 milyon tweet atıyorlar.Twitter’ın değeri ise 16 milyar dolar seviyesinde.

Twitter açıldığından bu yana halen kullanımda olan Periscope‘u ve sonradan kapattığı Vine‘ı satın aldı.İki şirkette satın alındıktan sonra Twitter’ın kullanıcı kitlesiyle daha popüler hale geldi.

Twitter’ın sitesinin 2006’daki görünüşü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin