Yazılım Nedir ?

Yazlım donanımlara ne yapması gerektiğini söylemenizdir.Bu talimatlar yardımıyla bilgisayar gibi cihazlar sürdürülebilir bir etkileşim ortamı yaratmaktadır.Eğer yazılımlar olmasaydı tüm cihazlar vasıfsız olurlardı.

Yazılımın yapısı kodlardan oluşur ve oluşturulduğu program çeşidine göre değişiklik gösterir.Farklı tarzda ve yapıda yazılım programı çeşitleri bulunur.Yazılım ve donanım birbirinden çok ayrı kavramlardır.Klavyeniz , Harddiskiniz , raminiz , yazıcınız , ekranınız gibi cihazlar donanım kategorisindedir. Donanım bir fiziksel yapıyken yazılım ise sadece verilerden oluşur.Ancak ikisi de birbirleri olmadan değersizdir.

Örneğin lambanızı bir saate bağlayıp bu lambanın belli bir saatte açılmasını düzenleyen bir kod oluşturuyorsanız bu basitte olsa bir yazılım olmuş oluyor.Bu süreç 0 ve 1’lerden oluşan komutlardan günümüzde ki komplike yapıya kadar gelmiştir.Her yazılım diğer yazılımlarla etkileşime girerek donanımlara modern bir işlevsellik kazandırmıştır.

Microsoft gibi işletim sistemi yazılımı yapan bir şirket olmasaydı belkide bilgisayarlarınız sadece yazılardan ve menülerden ibaret olacaktı.

Microsoft gibi şirketler bu yazılım süreçlerini kısaltmak ve donanımlara daha kolay talimat vermek için programlama dilleri geliştirmişlerdir.Bu programlama dilleriyle yazılımcılar daha basit bir şekilde işlem yapabilmektedir.

Yazılımın donanımla etkileşime girme süreci şu şekilde işlemektedir.

Donanımlara ne yapmaları gerektiğini ileten bir programlama dili oluşturulur.Bu dil bilgisayarınızla yazılımcı arası köprü vazifesi görür.İnsanların anlayıp oluşturabileceği kodları donanımların özellikle bilgisayarların anlayabileceği komplike ve uzun hale getirir.Bu kodlar bilgisayara iletildikten sonra bilgisayar o komplike koda göre hangi donanımını nasıl çalıştırması gerektiğini belirlemiş olur.Aynı lambada olduğu gibi belli bir zamanda belli bir yapısını çalıştır.Bu yapının tamamı ise sizin gördüğünüz görüntüyü oluşturur.

Hatta şuanda baktığınız görüntü milyonlarca minik rengi oluşturan bir yazılım sayesinde olmaktadır.Yazılım hangi pikseldeki hangi rengi oluşturacağınız anlık olarak söyleyerek ekranınızdaki görselin değişmesini sağlar.

Bu bağlamda yazılım Teknolojinin bel kemiği olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım Çeşitleri

Her tür yazılımın tanısı ve amacı aynıdır.Bir amaca hizmet eden tüm kodlara yazılım denilebilir ancak gündelik hayatta iki farklı yapı alıyorlar.İlki sistem yazılımları yani sitemin sorunsuz ve işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlar diğeri ise sistem yazılımların üzerine yüklenen insanların kullanım amacına göre çeşitlenen uygulama yazılımlarıdır.

Sistem yazılımları temel oluşturduğu için sistem yazılımları olmadan uygulama yazılımları çalışmaz.Sistem yazılımları kullandığınız tüm cihazlarda mevcuttur. Bu hesap makinalarında basit bir sistem yazılımıyken bilgisayarlarda işletim sistemleri çok komplike bir yapıysa sahiptir.

Örneğin Windows işletim sistemi çeşitleri

Windows XP 40 milyondan fazla , satır kod içermektedir
Windows Vista 50 milyondan fazla , satır kod içermektedir
Windows 7 40 milyondan fazla , satır kod içermektedir
Windows 8 50-60 milyondan fazla , satır kod içermektedir

Bu işletim sistemleri benzer şekilde yeni nesil telefonlarda da bulunmaktadır. Apple iOs işletim sistemini kullanırken diğer telefon markaları Android ve Windows Phone sistem yazılımlarını kullanmaktadır.

Uygulama yazılımları ise bu sistem yazılımlarının üstüne yüklenen tüm program çeşitlerine denmektedir.Bu bilgisayarınızda yüklü virüslerle mücadele için yüklenmiş anti virüs programı da olabilir telefonunuza yüklediğiniz Telegram , Snapchat , Uber gibi internet şirketlerinin uygulamaları da.

Yazılımcı Nedir ?

Yazılımcı bir donanımın çalışması için kod yazan her insana denir.Günümüzde yazılımcı tanımı oturup belli programların üzerinde kod yazması olarak görülebilir ancak o kod yazılan programları da bir yazılımcı o kod yazılan programların çalıştığı sistemleri yazanlarda yazılımcılardır.

Tüm yazılım türleri aynı yapıda olsa da çalıştıkları programlar ve platformlara göre günümüzde yazılımcılar ayrılmaktadır.Bu farklı yapılar ve zamanla oluşan programlama dilleri nedeniyle bir yazılımcı farklı bir yazılım türünü anlayıp yazamayabilir.Örneğin web site için kod yazan biri C#, PHP, ASP.NET, XML gibi web yazılım dilleri kullanırken , telefon için uygulama yazan biri Objective-C , Swift gibi programlama dilleri kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin