Domain Nedir ?

Domain internetteki sitelerin hangi donanımda barındırdığını ve ona ulaşmanızı sağlayan adres niteliği taşıyan IP adresilerine verilen bir nevi takma addır. Domain sayesinde web sitelerine ulaşmanızı sağlayan 185.103.198.40 gibi sayılar değil akılda kalması daha kolay olan firstartup.com gibi isimler kullanılır.

IP adresleri web sitelerine ulaşmak için konumlarını belirtirken domainler bu IP adresilerinin maskesi niteliği taşır.

Bu iki yapıyı birbirine bağlayan ve siz alan adını yazdığınızda ip adresine yönlendiren sisteme DNS denir.DNS Bu ikili arasında köprü vazifesi görür.

Her bir sunucu yani web sitelerinin barındıkları bilgisayar, sayılardan oluşan benzersiz bir IP adresi alır bu insanların telefon numaraları gibi o bilgisayara ulaşmanızı sağlar.Bu evdeki bilgisayarların onları tanımlayan IP adresi olmasıyla aynıdır.

Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) bu IP adresleriyle web sitelerinin isimler yani domainleri eşleştirir.Bu yüzden dns bir nevi telefon rehberi gibi hatırlatıcı rehber görevi görür.

 

Domainin Yapısı ve URL Arasındaki Fark

Domain Yapısı

Domain web sitesine bağlanmanız için adres niteliği taşırken URL o web sitesine hangi bağlantı protokolü ile bağlandığınızı ve web sitesindeki dosyaların konumları gibi bilgileri içerir.

Domainin yapısı SLD ve TLD olma üzere iki bölümden oluşur.

firstartup ikinci düzey alan adı (SLD) olurken com üst düzey alan adı (TLD) ‘dir. İkinci düzey alan (SLD) bir web sitesinin adı konumundadır. Üst düzey alan adı başka bir değişle alan adı uzantıları alan adının üst düzeyini oluşturur.Bu üst düzey web sitesinin bağlı olduğu yeri belirtir.Ancak gün geçtikçe bu etki yok olmuş her alan adı her tür site tarafından kullanılabilir olmuştur.Bazı .edu gibi uzantılar ise günümüzde hala önemini korumaktadır.

Her alan adı uzantısı farklı anlam ifade etmektedir.Bu bir kuruluşu veya ülkeyi tanımlayabilir. TLD’ler yani alan adı uzantılar yapılarına göre farklılık gösterebilir. COM gibi internetin başından beri kullanılan uzantılar en yaygını ve önem arz edenidir.

Örnek vermek gerekirse

ccTLD Ülkeleri belirten üst seviye domain

 • .uk – İngiltere’yi tanımlar
 • .eu – Avrupa birliğini tanımlar
 • .au – Avustralya’yı tanımlar
 • .tr – Türkiye’yi Tanımlar

Bu tarz domainlerin bazıları sadece ülke vatandaşları veya ülkede bulunan şirketler tarafından alınabilirken bazı ülkeler uzantılarını tüm dünyadan alınabilmesine izin vermektedir.

gTLD – Genel üst düzey domain

Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişi tarafından kaydedilebilen en bilinen uzantılardır. Bu uzantılar 800’e yakın uzantı içermektedir. Bunlar internetin başından beri web sitelerini tanımlamak için kullanılmıştır.Ancak yeni alınmasına izin verilen gTLD uzantılar için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.En çok bilinen gTLD’ler ise :

 • .com
 • .net
 • .biz
 • .org
 • .info

IDN ccTLD – Uluslar arası ülke kodu üst düzey domain

Ülkelere ve bölgeler için oluşturulmuş uzantılardır.Bu uzantılar ülkelerin kendi dillerinde yani latin alfabesinde olmayabilir.Örnek olarak Türkiye’nin alt uzantısı :

.com.tr 

sTLD – Sponsor üst düzey domain

Genel olarak belirli kurumlarca kontrol edilen uzantıladır. Bu kurumlarca şartları yerine getiren bağlı yapılara verilir.

Örneğin Amerika’ya kayıtlı Eğitim kurumlarını belirten uzantıdır. Amerikda’ki eğitim kurumları hariç alınamamaktadır.Ancak bu şart 2001 de getirilmiş olup Amerika’ya bağlı olmayan veya eğitim kurumu olmadan bu tarihten önce alanlar mevcut ve günümüzde hala kullanmaktalar.

 • .edu

Ayırca IDN ccTLD olarak bazı ülkeler kendi edu uzantılarını kullanmaktadır.Bu uzantılar yine edu’da olduğu gibi sadece eğitim kurumlarınca alınabilir.

 • .edu.tr – Türkiye eğitim kurumları

Domain Uniform Resource Locator (URL)

URL domaini aksine tüm yapıyı kapsamaktadır. firstartup.com siteyi tanımlarken bundan sonra yazılanlar sitenin içeriğini tanımlamaktadır.Örneğin firstartup.com kütüphanenin adresiyken URL ise içindeki bir bölümü ,kitabı veya bir kitabın sayfasını tanımlayabilir.

Yapısı şu şekildedir.Bunların tamamı ise URL olarak adlandırılır.

https://

Web sitesiyle hangi protokolle ve dille bağlantı kuracağınızı bilgisayarınıza iletilmesini sağlar. https‘deki güvenli bağlantıyı tanımlar.

www

Aslında bu bir alt alan adıdır bubiraltalanadidir.firstartup.com gibi bir alt alan adı olsaydı benzer olurdu.Kullanılmasına gerek yokken zamanla göz aşinalığı olduğu için kullanılması bırakılamamıştır.Alt alan adları farklı bir web sitesi gibi işlem görüp kullanılabilirken www alt alan adı siteyle özdeştirilir ve yokmuş gibi varsayılır.WWW’nin aksine alt alan adları genelde farklı dillerde hizmet vermek amacıyla kullanılmaktadır.

firstartup.com

Üstede açıkladığımız gibi bu asıl domaininizi oluşturmaktadır.

/teknoloji

Bu ve benzeri com’dan sonra yazılan her şey web sitesinde bir içeriği betimlemektedir.Bu yapı sayesinde web sitesindeki ayrı içeriklere ulaşabilirsiniz.

 

Domain Kayıt Şirketleri

Farklı özellikte farklı şirketler alan adı kaydı yapmaktadır.Bunlardan bazıları farklı alan adlarının satışı yaparken bazıları yapmamaktadır.Aradığınız alan adına veya hizmete göre şirket seçimi yapabilirsiniz.Bilinen popüler şirketlerden bazıları ise şunlardır.

Namecheap

Namecheap sitesi çok kullanılan ve övgü alan sitelerdendir. Ek hizmetlerinin ucuzluğu ayrıca ücretsiz olarak domain kayıt bilgilerinizi gizlemeniz siteyi diğerlerinden ayırmaktadır.Ancak Türkçe dil hizmeti bulunmuyor.

Godaddy

Godaddy sitesi Türkçe hizmet veren dünyada da popüler bir sitedir.Pahalılık ve  yavaşlık gibi belli başlı problemleri bulunsa da deneyimli ve güvenilir eski firmalardandır.

name.com

name.com bilinen ve kullanılan güvenilir bir başka alan adı kayıt firmasıdır.Birçok büyük firma tarafından kullanılmaktadır.Örneğin 9gag domain kayıt için bu siteyi kullanmaktadır.

Google

Google’ın 2014 yılında başlattığı az bilinen henüz yeni bir domain hizmeti vardır. Güvenilirliği ve kolaylığı yadsınmaz.Ancak diğer sitelere nazaran biraz pahalıdır.Tabi herhangi bir sorun yaşamadan alan adınızı alıp web sitesinizi kurmak istiyorsanız idealdir.

Markmonitor

Markmonitor aslında sadece bir kayıt firması değildir. Domaininizi ve şirketinizi tüm dünyadaki taklitlerinden ve alan adınıza gelecek olan saldırılardan sizi korur.Normal bir web sitesi sahibinin çalışabileceği bir firma değildir. Dünyaki en büyük şirketler burayla çalışmaktadır.Bu şirketle çalışan firmalara örnek olarak SnapchatTumblr , Linkedin , Pinterest ve Facebook gösterilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin