Linkedin Nedir ?

Linkedin , günümüzde iş hayatındaki profesyonellerin iletişimini sağlamak için kurulmuş en büyük sosyal ağdır.İş hayatındaki tüm topluluğa kendi eğitim ve iş geçmişinizi gösterebileceğiniz , onlarınkine ulaşabileceğiniz ve istediğiniz bireylerle iletişim kurup onlarla fikir alışverişinde bulunabileceğiniz bir yerdir.

LinkedIn bu bağlamda sadece profesyonellere hizmet veren bir sosyal ağ olarak diğer sosyal ağlardan ayrılmaktadır.Burada ilgilendiğiniz iş sahalarıyla ilgili bilgi ve fikirlere ulaşabilir ayrıca bu sektörde çalışan profesyonellerle iletişim kurabilir yada kendinizi , fikirleriniz ve bilgilerinizi insanlara yayınlayabilirsiniz.

Linkedin aynı zamanda iş bulmak veya iş için çalışan bulmak için ideal bir yer konumundadır.Şirketler ve çalışanlar Linkedini bu amaçla da sıklıkla kullanmaktadır.

Linkedin’i web sitesi üzerinden kullanabildiğiniz gibi iOs ve Android uygulamaları üzerinden de kullanabilirsiniz.

 

Linkedin Kullanım Amacı

Linkedin kullanım amacınıza göre şekillenen bir sosyal ağdır.İster sadece vitrin olarak kullanabilirsiniz isterseniz de işinizi büyütmek amacıyla.Yada fikirleriniz için yatırımcı bulabilir veya iyi fikirleri olan genç girişimcilerle bağlantı kurabilirsiniz.En yaygın kullanım şekilleri ise şöyle.

Sektördeki İnsanlarla Bağlantı Kurmak

İlgilendiğiniz sektör ne derece büyüklükte olursa olsun o sektörle ilgili birçok profesyonele ulaşabilirsiniz.Bu profesyonellerle iletişime geçip kendinize yeni iş sahaları yaratabilirsiniz.İnsanlar Linkedin’i birbirleriyle iletişim kurup fikir alışverişinde bulunmak veya ortak iş yapmak için iletişime geçmek amacıyla sıklıkla kullanmaktadır.

İş veya Çalışan Bulmak

Linkedin’de çoğu insanın iletişim amacı iş bulmak veya şirkete çalışan bulmak amacıyladır. LinkedIn hem şirketlerin hemde çalışanların geçmişlerini , bilgisini ve potansiyelini görmek için en ideal sitedir.Şirketlerin yaptıkları işlere , çalışan sayılarına ulaşabilir çalışanlarıyla iletişim kurabilirsiniz. Şirketler Linkedin üzerinden aradıkları özelliklere göre iş ilanı yayınlamakta veya çalışanlarla iletişime geçmekteler.

Öz Geçmiş Yayınlama

Linkedin’de girdiğiniz tüm geçmişiniz profiliniz oluşturuyor. Eğitim hayatınız ve iş hayatınız hakkında kapsamlı bilgiler girebilirsiniz.Bu sayede sizi inceleyen biri veya bir şirket sizin hakkında kapsamlı olarak bilgi almış olmaktadır.Bu sayede kendinizi tanıtabilir iş hayatında yapmak istediklerinize veya ulaşmak istediğiniz kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Pazarlama

Yeni çıkardığınız ürün veya hizmetle ilgili bilgileri paylaşabilir ve insanların görüşünüzü aldığınız gibi reklamınızı da onlara yapabilmektesiniz. Linkedin potansiyel müşteri bulmak için pazarlama amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.Eğer hedef kitleniz iş hayatındaki profesyonellerse Linkedin tanıtım amacıyla ideal bir sosyal ağ olacaktır.

Blog Olarak

Linkedin’de blog oluşturabilir diğer insanlara bildiklerinizi yazmaya başlayabilirsiniz.Bu sayede insanlara bildiklerinizin boyutunu gösterebilir ve sizinle ilgilenebilecek daha fazla insanla bağlantı kurma şansı yakalayabileceksiniz.Linkedin’de blog oluşturup bilgilerinizi paylaşmanız ağınızı genişletmek için en ideal yöntemlerden biridir.

Gruplar

Linkedin’de ilgi alanlarına göre grup kurabilir veya guruplara katılabilirsiniz.Gruplar işinizle ilgili lider kişilere ulaşmanızı veya diğer insanlarla iletişimi kuvvetlendirmeniz için idealdir.Ayrıca gruplarda kamuya duyurulmamış bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Şirket Sayfası

Şirketinize ait bir sayfa oluşturabilir burada şirketinizin geçmişini , yaptığınız işleri , çalışan sayılarını ve çalışanlarınızın kim olduğunuz gibi bilgileri yayınlayabilirsiniz. Ayrıca şirketinizle ilgili haberleri burada duyurabilmektesiniz. Şirketinizi tanıtmak ve potansiyelini göstermek için Linkedin çoğu şirket tarafından kullanılmaktadır.

Girişimci veya Yatırım Bulmak

Girişimciler girişimlerine yatırım bulmak amacıyla yatırımcılar ise yatırım yapabilecekleri potansiyele sahip girişimlere ulaşmak için Linkedin’i sıklıkla kullanmaktadır.Bir yatırımcıya direk ulaşabileceğiniz ender sosyal ağlardandır. Bu platformu melek yatırımcılar sıklıkla kullanmaktadır.

 

Linkedin’in Özellikleri

Linkedin diğer sosyal ağlara benzer birçok özellik barındırmaktadır.Aynı zamanda diğer sosyal ağlardan ayıran özellikleri de vardır.Bu özellikler iyi kullanıldığı taktirde amacınıza hizmet edebilir.

LinkedIn’in en belirgin ve göz önünde olan özelliği profil bölümüdür.Bu bölümde öz geçmişinizi kolaylıkla yayınlayabilirsiniz.Linkedin üzerinde kayıtlı şirketlerden seçim yapabilir , çalıştığınız projeleri yayınlayabilir veya başlattığınız bir şirket hakkında ve yaptıklarıyla ilgili bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca başka bir üye yada üye olmayan biri profilinizi incelediği zaman sistem sizi uyarmaktadır.

Linkedin’de arkadaşlık değil bağlantılar bulunmaktadır.Bu bağlantılarla mesajlaşabilir ,bildirim bölümünden hayatınızdaki gelişmelerle ilgili bilgi almalarını sağlayabilir yada onlar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Linkedin akışı Facebook akışına benzese de Facebook’un aksine bağlantıda olduğunuz insanlar burada sektörleriyle ilgili makaleler , yenili gelişmelerle ilgili haberler , fikirler , iş ilanları , iş taleplerini ve kendileriyle ilgili bilgileri paylaşmakta.

 

Linkedin’de çoğu özelliğe ücretsiz ulaşabilmekte ve akıcı bir şekilde para vermeden kullanabilirsiniz.Ancak amacınıza göre ek özelliklerine ulaşmak için belli ücretler ödemeniz gerekmektedir.

  • Kariyer
  • İş
  • Satış
  • İşe alım

Olmak üzere adlarıyla özdeş 4 çeşit premium planı bulunmaktadır.Bu planlarda amacınıza göre özellikleri aktif edebileceğiniz seçenekler bulunmaktadır.

Linkedin premium’un ücretsiz sahip olamadığınız özellikleri ise şunlardır.Bu dört planda ne kadar ödeme yaparsanız bunlara o kadar çok sahip olursunuz.

Linkedin’de bir kişiye bağlantılarınız da olsun veya olmasın direkt mesaj atabilmektesiniz. Bu mesajınız aynı zamanda kişinin mailine de yollanmaktadır. InMail denilen bu sistemle Linkedin üyesi herhangi birine doğrudan ulaşma fırsatı erişirsiniz.

Profilinizi görüntüleyenlerin kimler olduğunuz görebilirsiniz.Eğer Linkedin üyesi biri sizin profilinizi incelerse sadece incelenmesini değil kişinin bilgilerini de görebilmektesiniz. Bu sayede sizinle ilgilenen kişilerin kimler olduğunu görebilir ve iletişim kurabilirsiniz.

Linkedin’de aramalar ücretsiz kullanıcılara kısıtlanmıştır aradığınız özellikte kişilere veya şirketlere daha rahat ulaşabilmek için ücret ödemeniz gerekir.Bu tarz kullanımı genellikle şirketler çalışan bulmak için veya yeni potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanırlar.

İşe alım ve işe başvuru sürecide ücretli üyelere kolaylıklar tanınmıştır.Şirketler işe alım sürecini daha hızlı ve pratik hale getirecek kontrol mekanizması alırken işe başvuran kişilerde öncelikli sırada yer alırlar.

 

Linkedin Verileri

Linkedin Reid Hoffman (resimdeki) , Konstantin Guericke , Allen Blue ,Jean-Luc Vaillant ve Eric Ly tarafından 2002 Amerik’da başlatıldı 2003 yılına gelindiğinde web sitesi yayına başladı.Şirket açılışından bu yana iş çevresi tarafından hızla büyümeye başladı.Linkedin 19 Mayıs 2011’de halka açıldı. 2016 yılında Microsoft tarafından 26.2 milyar dolara satın alındı. Günümüzde 200 farklı ülkede Türkçe de dahil 24 dilde hizmet veriyor.500 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor.Aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcı siteyi ziyaret ediyor.Günde 180 bine yakın yeni kayıt alıyor.

2005 yılında Linkedin’in sitesinin görünüşü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin