Blog Nedir ?

Blog bir web sitesi biçimidir.İnsanların hayatlarının akışını paylaştıkları bir platformdur.Bu paylaşımlar bildikleri , deneyimledikleri veya gördükleri yani hayatında olanlardır. Bu bağlamda blog sürekli güncellenen ve sizi bilgilendiren bir web sitesi konumundadır.

Bloglar sadece tek bir kişi değil birden fazla kişi , kuruluşlar veya şirketler tarafından da oluşturulabilir.Blog terimiyle birlikte zaman içinde doğan iki terim mevcuttur, blogları güncel tutma ve güncellemeye verilen isim “blogging” ve blog yazarları yerine kullanılan “blogger“.

Blogları normal web sitelerinden ayıran üç etken vardır.

Biricisi bloglar normal web siteleri gibi sabit olmaz.Yazarı sürekli paylaşımda bulunmakta ve blogunu güncel tutmaktadır.Bu sayede web sitelerinden daha akıcı ve güncel bir tarz almaktadır.Bu şirketin yeni atılımları veya birinin köpeğini yedikleri günlük yemekleri olabilir.

İkincisi blog yazarları blogları aracılığıyla insanlarla etkileşim içinde olmaktadır.Sürekli yazılan yazılar ve yazılan yorumlar bir süre sonra sosyal bağlantı kurulan kitleye dönüşmektedir.

Üçüncüsü ise bir blog yazarı , tarih ,yer gibi içerik bilgisi ayrıca kaynaklar hakkında size bağlantılar ve bilgiler vericektir.Ancak normal bir web sitesi bunları size sağlamayabilir.

Mikroblog

Mikroblog bloglara nazaran daha kısa içerikteki gönderilere verilen isimdir.Sosyal medyanın yayılması ve insanların uzun içeriklere vakit ayırmamaya başlamaması mikroblog’u doğurmuştur.İnsanlar zaman içinde uğraş ve zaman gerektiren geleneksel blogları terketmiş ve daha az zamanda daha fazla insana ulaşabildikleri mikroblog’lara yönelmiştir.En popüler mikroblog platformları Twitter ve Tumblr‘dır

Blog Açma Nedenleri

Facebook ve türevleri çıkmadan önce insanları diğer insanlara ulaşabileceği hayatlarını veya kurumsal blogsa kurumun gidişatını paylaşabilecekleri platformlar yoktu.İnsanlara ulaşıp güncel bilgiler hakkında bilgi verebilecekleri tek bir yapı vardı oda blog.İnsanlar eskiden beri diğer insanlara ulaşmak için blogları kullanmakta.Bu paylaşımların nedeni sosyal,siyasi, ticari veya sadece stres atmak amacıyla olabilir.

Blogları açmanın ve güncellemenin kolay olması ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmemesi insanları kişisel web site açmaktansa blog açmaya yönlendirmiştir.

Blogların Popüler Olma Nedeni

Her türden insan her türde paylaşımı kolayca yapıp benzer ilgi alanları olan kitlelere ulaşabilmesi blogları popüler hale getirmiştir.Her blog yazarının farklı bir amacı vardır bu amaç ticaride olsa kişisel de bloglar yardımıyla daha fazla insana ulaşılabilmektedir.

Sosyallik

Bloglar zaman içinde insanlarla sosyal bir etkileşim içine girmenizi ve size gücenmelerini sağlar.Bu sayede amacınız ürün satmak veya hizmetiniz tanıtmaksa bloglar yardımıyla insanları ikna etmeniz daha kolay olacaktır.Amacınız kitlenizi büyütmek ve daha fazla insana ulaşmaksa bu sosyal ortam yardımıyla insanların blogunuzdan diğer insanları haberdar etmesini sağlayabilirsiniz.

Arama Motorları

Bloglar arama motorları için ideal sitelerdir.Sürekli güncellenen yapısı ve orjinal içeriğiyle arama motorları tarafından sevilmektedir.Bu sayede daha fazla insan arama motorlarından bloglara ulaşır ve blog sahibi daha fazla kitleye ulaşmış olur.

Para Kazanma

Açılan bloglar genelde niş özelliği taşımaktadır.Kendi kategorisinde yüksek kitleye ulaşmak bu tarz kategoriden para kazanan şirketlerin dikkatini çekmekte bu sayede hem sponsorlar hemde reklamlar konusunda para kazanma şansı vermektedir.

Blogların Zorlukları

Bir blog açılırken popülaritesi düşünülüp zorlukları genelde göz ardı edilir.Bu zorluklar yüzünden insanlar blog açıp sonra sıkılıp bırakmakta.

Para Getirisinin Hızlı Olmaması

Bir blogu para beklentisi ile açıyorsanız belli bir süre beklemek zorundasınız.Hem kendi kitlenizi oluşturmak hemde arama motorlarında zaman içinde yerinizi almak için uzunca bir süre gerekir.Bu ayları alabilir.Bu para getirisi olmadan olan bekleyiş bazen sıkıcı ve hayal kırıklığı yaratan bir hal alabilir.Ayrıca bu para kazanmadan beklenen zamanda blogunuz için harcadığınız paralar cebinizden çıkmaktadır.

Fikir eksikliği

Blog açmadan önce kafanızın içi fikirleriniz ve deneyimlerinizle dolup taşıyor olabilir ancak bloglar açıldıktan sonra bir süre sonra fikirler tükenmeye başlar ve yeni içerik üretilemez.Bu yeni içerikler oluşturulamayınca güncel kalmayan blogunuz kan kaybetmeye başlar. İnternette araştırma yaparak bu sorunu aşabilirsiniz ancak buda farklı bir sorunu doğurur.

Zaman Sıkıntısı

Bir blog oluşturup yönetmek sanıldığından daha fazla zaman gerektiren bir iştir.Ne kadar fazla içerik o kadar çok insan demektir.Ancak bu içerikler düzgün ve görsellerle düzenlenmiş olması gerekmektedir.Bu da uzunca bir süre içeriklerle uğraşmak zorunda kalmanız anlamına gelir.Ayrıca üsteki fikir eksikliğinden gelen araştırma ve okuma gibi yeni fikir bulma aşamaları artı bir zaman kaybı olarak size yansıyacaktır.Kişisel blog ve ticari blog farketmeksizin bir blogu güncel tutmak için uzunca süreler gerekir.

Blog Açma

Blog açmanız istediklerinize ve amacınıza göre şekillenmekte ve değişmektedir.Sıfırdan bir blog açabilir veya olan bir siteye blog ekleyebilirsiniz.Bunu yaparken ücretsiz sistemlerden yararlanabileceğiniz gibi ücretli sitemlerden de yaralanabilirsiniz.En bilindik ücretsiz sistem Blogger‘dır eğer ki farklı bir sitede daha profesyonel bir şekilde blogunuzu yönetmenize ve kitlelere daha kolay ulaşmanızı sağlayan farklı eklentilerle blogunuzu oluştumak isterseniz şuan en popüler sistem WordPress‘dir. Blog açma konusunda daha fazla ayrıntılı bilgiye Blog Açmak adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin