Virüs Nedir ?

Virüs kötü amaçlı insanlar tarafından bilgisayarınıza ve size zarar vermek , verileri çalmak veya bunları yapmak için bu kötü amaçlı kişilere yol açmak için tasarlanmış kodlardır.Bunu yapmak ve yayılması için yazılan kod bir dosyaya entegre edilir ve kişinin bu dosyayı bilgisayarında açması sağlanır.Bu sayede virüs bilgisayara bulaşmış ve zarar vermeye başlamış olur.Virüslerin çoğu bulunduğu bilgisayara ve transfer edilen dosyalar yardımıyla diğer bilgisayarlara yayılması için tasarlanmıştır.Kendi kodunu diğer dosyalara entegre eder böylece bir dosya silinse bile sürekli çoğalan ve size zarar vermek isteyen bir program olur.

Virüsler farklı amaçlarla tasarlanabilir.Tek bir hedefi olduğu gibi çoklu hedefleri de olabilir.Örneğin bir virüs size ve bilgisayarınıza şu şekilde zarar verebilmektedir.

  • Sizin yerinize başkalarına e-posta yollayabilir
  • Verileriniz silebilir
  • Verilerinizi değiştirebilir
  • Bilgisayarınızı yavaşlatabilir
  • Harddiskinizde yer kalmamasını sağlayabilir
  • Dosyalarınızı şifreleyerek veya dosyalarınızı çalarak sizden fidye istenebilmesini sağlayabilir
  • Bilgisayarınızda diğer yazılımların girmesini veya kötü amaçlı kişilerin sızmasını sağlayacak arka kapılar açılabilir
  • Size reklamlar veya politik mesajlar gösterebilir
  • Size istemeseniz de yetişkin içerik gösterebilir
  • Önem arz eden verilerinizi istenen yere transfer edebilir

Görüldüğü üzere bir virüs kendi başına zarar verme potansiyeli bulunduğu gibi zarar vermek amacıyla değil zarar vermek için kapı açmak amacıyla da tasarlanabilir.En basit virüs bile göz ardı edilirse güvenliğinizi yok edebilmektedir.

İstenen fidyeler , boşa giden kaynaklar veya bakım masrafları gibi nedenlerden her yıl milyonlarca TL’lik para virüsler nedeniyle harcanmaktadır.

Virüs Bulaşma Nedenleri

Bir virüs bilgisayarınıza birçok şekilde girebilir.Eğer bilgisayarınıza herhangi bir virüslü dosya girer ve fark edilmezse o virüs tüm bilgisayarınıza yayılır.Virüslü dosyalar en çok şu nedenlerden ötürü bulaşır.

Yetişkin İçerikli Siteleri

Kullanım yoğunlu ve doğrulanmamış içerikleri nedeniyle bu tarz siteler virüs dağıtımı için kullanılan başlıca yerlerdir.Video izlemek resimleri açmak veya bunları bilgisayarınıza indirmek yayılmak istenen virüsü size bulaştırmak için en iyi yöntemdir.

Güvenli Olmayan Video ve Resim İçeriği

Her ne kadar yetişkin içerikli siteler olmasa da internette izlediğiniz her video ve resim içeriği benzer tehlike potansiyeli taşımaktadır.Bu film sitesi de olabilir karşınıza çıkan bir reklam videosu da.

Orjinal Olmayan Program ve Oyunlar

Bir program veya oyun orjinal değilse birçok kişinin elinden geçmiştir demektir. Eğer bu kişiler kötü amaçlıysa virüsleri bu tarz dosyalara kolaylıkla entegre edebilmektedir.Ayrıca çoğu yer programları yüklerken sizde anti virüs programlarını kapanmanızı ister.

Dosya Transferi

Bilgisayarınıza bağladığınız USB’ler arkadaşlarınızdan gelen dosyalar farkedilmeden bulaştırılan başlıca nedenlerdendir.Virüslerin sadece internet kaynaklı değil çevrimdışı da  kolaylıkla bulaşma potansiyeli unutulmamalıdır.Bilgisayarınıza dışarıdan bir dosya geliyorsa virüslü olma olasılığı her zaman mevcut.

E-Posta Ekleri

Günümüzdeki email trafiği düşünüldüğünde ne derece tehlikeye açık durumda olduğunuzu daha rahat anlayabilirsiniz.Eğer e-postanızda bulunan eklerden birini yüklüyor veya çalıştırıyorsanız bunlarda virüs varsa bilgisayarınıza kolaylıkla bulaşacaktır.

Virüs Çeşitleri

Virüslerinin amacına göre birçok virüs çeşidi vardır.Bu amaca hizmet eden virüsler farklı kaynakları farklı şekilde kullanırlar ve size farklı şekillerde zarar verirler.Bazı popüler virüs tipleri şunlardır.

Casus Virüs (Spyware)

Casus virüslerin amacı çevrimiçi veya çevrimdışı farketmeksizin sizin her hareketinizi izleyip yaptıklarınızı sahibine raporlayan bir virüs çeşididir.Bunu yapmak için mausunuzun hareketlerini , klavye de bastığınız tuşları , girdiğiniz programların ve web sitelerinin listesini kayıt edebilir veya ara ara ekran görüntüsü alabilir.Kısacası yaptığınız her hareket karşıdaki biri tarafından izlenebilmektedir.

Truva Atı (Trojen)

Truva atları adının hakkını vererek bilgisayarınıza farkettirmeden sızarak sizin güvenliğinizi zayıflatırlar.Bu zararlı yazılımlar diğer virüslerin bilgisayarınıza yüklenmesini veya yüklenmesi için zayıf bir ortam yaratacak şekilde bilgisayarınızın güvenliğini düşürürler. Dışarıdan bir etkiyle veya programlanmış olarak aktif olabilirler.

Reklam Virüsleri (Adware Virüs)

Diğer çeşitlerine nazaran daha zararsız olan bu virüs çeşidi size siz istemeden resim veya video reklam gösterir.Her ne kadar zararsız görünse de kaynaklarınızı tüketir veya diğer virüslerin bulaşmasını sağlayabilir.

Üzerine Yazma Virüsü (Overwriting Virüs)

Bu tarz bir virüs tüm dosyalarınızın yok olmasını sağlayabilir.Adından da anlaşılacağı gibi virüs kendi kodunu diğer dosyalara entegre ederek değil dosya kodlarının üzerine yazarak yayar.Kendi kodu eski kodu okunmaz hale getirdiği için programlarınız ve içerikleriniz ulaşılmaz hale gelir.

Fidye Virüsleri

Popüler virüs çeşitleridir. Bitcoin‘in yaygınlaşmasıyla bu tarz virüsler yardımıyla para kazanmak isteyen kişiler çoğaldığı için virüslerde çoğalmış durumda.Bu virüsler bilgisayarınıza girer ve dosyalarınızı şifreler.Bu şifrelemeyi kaldırmak içinde sizden belli bir miktar para isterler.Bazıları ise bu belli bir süre vererek şifrelemeyi kaldırmasanız dosyalarınızı silebilir.Şifrelemenin çok iyi olmadı dosyaların çok olması bu tarz virüsün etkilerini yükseltmektedir.Normal bir insanın bu tarz şifrelenmiş dosyalardaki şifreyi kırması mümkün değildir.

Bulaştırıcı Virüs

Virüsün en saf halidir.Kendini herhangi bir dosya çeşidine bağlar ve çalıştırıldığında diğer dosyalara bağlamaya devam eder.Bu sayede diğer insanların bilgisayarına kolaylıkla taşınabilir ve bu şekilde büyük kitlelere yayılabilir.

 

Virüslerden Korunmak İçin

Virüslerden korunmak için öncelikle bir anti virüs programı yüklemeniz gerekmektedir.Ve bu anti virüs programını sürekli olarak güncel tutmanız gerekmektedir. Anti virüs programları sürekli olarak virüs çeşitlerini inceler ve ona göre strateji belirlerler. Yeni bir virüs orta çıkmışsa anti virüs şirketleri bu virüsün  kullandıkları açıkları ve yöntemleri izler ve kapatır.Eğer ki programınızı güncel tutmazsanız yeni çıkan virüslere karşı savunmasız olursunuz.Çünkü her virüs farklı yöntemler izlemektedir ve anti virüs programları sihirli bir şekilde hepsini tanıyamaz.

Dosyalarınızı farklı bir yere yedeklemeniz gerekmektedir.Sizin bir anlık dalgınlığınızdan veya güvenlik eksikliğinizden yararlanacak olurlarsa tüm dosyalarınız kullanılmaz hale gelebilir.Bunu önlemek için dosyalarınızın temiz hallerinin sık sık yedeklerini almanız gerekir.Bu yedekleri farklı bir donanımda tutabilir , bulut tabanlı bir sunucuya yükleyebilir veya şifrelenmiş kısıtlanmış bir bölümde de tutabilirsiniz.

Eğer ki amacınız oyun oynamak veya internette dolaşmaksa kısıtlanmış kullanıcıda oturum açmanız güvenlik eksikliğinizi giderecektir.Bu kısıtlamalar sayesinde bilgisayarınızda değişiklik yapılmaz .Veya farklı programlar yarımıyla bilgisayarınızın eski halini yedekler ve değişiklik yapılmasını önleyebilirsiniz yapılsa bile bir dahaki bilgisayar açışınızda eski haline geri dönecektir.Ancak tabi ki unutmayın ki bu tarz kullanımda yaptığınız değişiklikler oturum kapattığınızda yok olacaktır.

İndirdiğiniz veya açtığınız dosyaları önceden kontrol etmeniz virüslerin bilgisayarınıza yüklenmesini önlemek için elzem bir durumdur.Sonradan aktif olan bir virüsü bilgisayarınıza alıp silmeye çalışmak yerine bulaşmadan etkisiz hale getirmeniz yararınıza olacaktır.

 

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin