Tumblr Nedir ?

Tumblr sosyal ağların henüz yayılmadığı blogların ön planda olduğu 2007’de blogların aksine daha kısa ve pratik bir hali olan mikroblog aracı olarak , ücretsiz sosyal bir ağ olarak ortaya çıktı.

Mikroblog kavramı uzun blog yazılarının aksine kısa bir metin , hareketli bir resim veya bir söz gibi hızlı bir şekilde oluşturup yayınlanabilecek içerik olarak ortaya çıkmıştır.Site için herhangi bir içerik uzunluğu kısıtlaması olmada Tumblr kullanıcılarını kısa içerikler için teşvik etmektedir.

Tumblr’da insanlar kendilerine özgün tasarımı değiştirebilecekleri bir blogu hemen oluşturup diğer Tumblr blog sahipleriyle etkileşimli kullanabilmektedir.Sizin oluşturduğunuz bir gönderi diğerleri tarafından blogların da paylaşılabilmekte veya blog sahipleri tarafından beğenilebilmekte. Bu bakımdan Twitter’ın Retweet’ine benzemektedir.

Tumblr’de oluşturulan blogun ve gönderilerin yapısı ve çeşidi konusunda herhangi bir sınırlayıcı kural bulunmuyor.Her konuda ve çeşitte (yetişkin içerikte dahil) kendinize bir blog açabilirsiniz.

Ayrıca Tumblr oluşturulan yeni içeriklere istediğiniz kategoride ulaşma olanağı veren arama özelliği sunmaktadır.

Tumblr Özellikleri

Tumblr özellikleriyle size birçok konuda esneklik sunmaktadır.Bu gizlilikten içerik oluşturmaya kadar uzanan bir yapıdır.

Görünüş

Tumblr’a üye olup blogunuzu oluşturduktan sonra.Ücretsiz binlerce tema arasından istediğiniz bir temayı seçebilir veya paralı temalardan kendinize tema satın alabilir yada kendinize özel bir tema yaptırıp siteye entegre edebilirsiniz. Blogunuz sizin istediğiniz bir görünüşte Tumblr’e entegre bir şekilde çalışmaktadır. Tumblr bu bakımdan insanlara eşsiz bir çeşitlilik sunmaktadır.

Kullanım Kolaylığı

Gönderileri yayınlamanız Tumblr’da çok kolaydır. Gönderilerinizi istediğiniz cihazdan istediğiniz şekilde yollayabilme imkanına sahipsiniz.İster telefonlar,tabletler için oluşturulmuş uygulamalardan ister e-posta’dan isterseniz siteye giriş yaparak istediğiniz içeriği yayınlayabilmektesiniz. İçeriğiniz her çeşit içerikten oluşabilir video , hareketli resim , metin veya ses olabilir.Bu gönderilerinizi istediğiniz bir zamanda yayınlamak üzere zamanlayabilirsiniz. Bu içerik çeşitliliği ve kullanım kolaylığı diğer sosyal ağlardan Tumblr’ı ayırmaktadır.

Takip

Sizin blogunuzu beğenen beğenen biri sizi takip edebilir veya sizde onları takip edebilirsiniz.Takip edilenler tarafından herhangi bir gönderi yayınlandığında anlık olarak bu gönderilere ulaşılabilirsiniz. Tumblr bu konuda profilinizde canlı akışı izleyebilme olanağı verir.Bu paylaşımları farklı başlıklar veya farklı yazılarla kendi blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Paylaşım

Tumblr kendi içinde paylaşım olanağı olduğu gibi diğer sosyal ağlarda da paylaşım olanağı sunmaktadır.Bu sayede içeriklerinizi insanlara diğer sosyal ağlarda da ulaştırabilirsiniz. Ayrıca tüm oluşturulan bloglar yazılım olarak Google gibi arama motorları için yapıldığı için arama motorlarında da üst sıralarda yer almaktadır.

Gizlilik

Tumblr’da paylaşımlarınız kullanıcı adınızla gözükmektedir.Ayrıca isterseniz blogunuzu tamamen belli bir kitle için gizli yapabilirsiniz.Ayrıca paylaşımlarınızı ve diğerlerinin paylaşımlarını özel mesaj yoluyla diğer kullanıcılara yollayabilirsiniz.

Tumblr Kullanıcıları

Tumblr kullanıcıları çok çeşitlilik gösterse de genelde 4 ana başlıkta toplanmaktadır.Bu kullanıcıların oluşturdukları içeriklerde bu yönde olduğu için Tumblr içeriğinin çoğunluğu da bu dört çeşitten oluşmaktadır.

Gündelik

Tumblr’ı gündelik yaşamlarından anları paylaşmak ve diğerlerinin paylaşımlarını görmek yada gündelik hayatta karşılarına çıkan ürün haber gibi şeyleri takipçileriyle paylaşmak için kullanan kitledir.Daha çok fotoğraf içeriği barındıran bu paylaşımlar Instagram ve Snapchat tarzı bir kullanıma benzemektedir ancak daha çeşitli paylaşımlardır.Gençler arasında yaygın olan bu kullanım şekli daha çok rahat bir şekilde arkadaşlarıyla takılmak içindir.

Eğlence

Tumblr diğer sosyal ağlardan daha fazla çeşitte ve daha görsel içeriğe sahiptir.Özellikte gif tarzı harekeli resimlerin paylaşımının kolaylığı Tumblr’ı kişisel zevkler için benzersiz kılmaktadır.İnsanlar Pinterest‘te olduğu gibi kişisel zevklerine göre aramalar yapabilir ve istediklere içerikler ulaşabilir.Ancak bu içerikler daha az resmi ve daha eğlenceli içerikler olmaktadır.İnsanlar bu içerikleri oluşturma konusunda çok istekliler.

Yetişkin

Yetişkin içerik Tumblr’da oldukça yaygındır.Her ne kadar yeni politikası gereği yetişkin içerikleri üye olmayan kişilere kapamaya çalışsa da kolay açılması , koaly kullanımı ve gizliliği nedeniyle Tumblr yetişkin içeriği konusunda internette üst sıralardadır.Ancak bu içerik yoğunluğu diğer kullanıcıları etkilemekte hatta isterlerse bu tarz içerikleri görünmesini engelleyebilirler.

Portföy

Çoğu tasarımcı ve fotoğrafçı Instagram’a ve Pinterest’te kaymış olsa da Tumblr’ı kullanan oldukça büyük bir kitle vardır.Kolay kullanımı, kişisel web sitesi gibi kullanılabilmesi ve özelleştirilebilmesi bu tarz kullanımlar için hala popüler olmaya devam etmektedir.Diğer paylaşımların yanına da daha profesyonel paylaşımları görmeniz kaçınılmaz.

Tumblr Kuruluşu

Tumblr şubat 2007 de kurucusu ve yazılımcısı olan David Karp ve Marco Arment tarafından Amerika’da kuruldu. David Karp ve Marco Arment Tumblr’ı 2013 yılında 1.1 milyar dolara Yahoo’ya sattı.David Karp Tumblr’ı Yahoo’ ya sattığında 27 yaşındaydı (1986 doğumlu).

Tumblr Verileri

Tumblr 350 milyona yakın kullanıcısı ve aylık 750 milyona yakın aktif ziyaretçisiyle dünyanın en büyük sosyal ağlarından biridir. İçerisinde 150 milyara yakın içerik bulunmaktadır.Kullanıcıların cinsiyet oranı neredeyse yarı yarıyadır. Tumblr’da 1 saat içinde 1.5 milyondan fazla içerik paylaşılmaktadır.

2007 yılında Tumblr’ın sitesinin görünüşü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin