NetFlix Nedir ?

NetFlix bir bağlamda film ve dizi kitaplığı olarak düşünebilirsiniz.Aylık ücretlerle buradan abonelik alabilir ve istediğiniz film ve diziyi istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.Dizi film izlemede sınır bulunmasa da bazı içerikler bazı ülkelerde gösterilmemektedir. NetFlix bir internet servisidir ve içeriklere sadece internetten çevrim içi ulaşılabilmektedir. Üyeliğinizle sisteme telefonlarınızdan , tabletlerinizden , bilgisayarınızdan veya internete bağlı televizyonlardan ulaşabilirsiniz.

Bu cihazlar konusunda herhangi bir sınırlama yoktur ve neredeyse tüm internet uyumlu cihazlarda çalışır. Ancak oyun konsolları ve Apple TV gibi kendine has cihazlar için uygulama çıkarılmıştır ve uygulama yardımıyla bunlara da ulaşılabilmektedir.

Seçtiğiniz aylık abonelik çeşidine göre film ve dizileri birden fazla cihazda aynı anda izleyebilmektesiniz. Bu da farklı içeriklere aynı anda ulaşmak isteyen birden fazla kişinin varlığı için düşünülmüştür.

NetFlix’in Türkiye’de temek standart ve özel olmak üzere 3 çeşit abonelik çeşidi vardır.Tüm aboneliklerde tüm içeriğe sınırsız bir şekilde ulaşılabilmektedir.Ancak Standart abonelikte 2 farklı ekrandan ulaşım imkanı ve içeriği HD izleme olanağı vardır.Özel abonelikte ise 4 ekran artı olarak da Ultra HD yani 4k yapımlara ulaşılabilmektedir .Ancak NetFlix internetten online olarak ulaşılan bir servis olduğu için Türkiye şartlarında Ultra HD gibi yüksek seviyede bağlantı hızı gerektiren içerikler akıcı izlenmeyebilir

NetFlix ilk ay ücretsizdir , ilk ayın sonunda seçtiğiniz abonelik çeşidine göre ücret almaya başlar. Aboneliklerin ücretleri aşağıdaki gibidir.

TEMEL STANDART ÖZEL
15,99 TL/AY 27,99 TL/AY  39,99 TL/AY

 

NetFlix’in yıllık ücretleri de şu şekilde olmaktadır.

TEMEL STANDART ÖZEL
175,89 TL/YIL 307,89 TL/YIL  439,89 TL/YIL


NetFlix’den Film veya Dizi İndirme

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi NetFlix bir çevrim için servistir ancak 2016 yılından veri bu katılığı biraz esnetme belirtileri göstermeye başladı.2016 dan beri bazı içeriklerde bazı kalitede içerikleri indirebilir ve çevrim dışı izleyebilirsiniz. Ancak sistemi tam randımanlı olarak online olarak kullanabilmektesiniz. Şirkette kopyalama gibi nedenlerden bu şekilde kullanıma teşvik için içeriklerin hepsini indirmeye izin vermemektedir.

NetFlix İzlemek İçin Gerekli Hız

NetFlix’den abone almadan önce bilmeniz gereken yayınları izlemek için belli bir hız gerektiğidir. Türkiye şartlarında abonelik alsanız dahi kullanamadığınız bir durumla karşılaşabilirsiniz.

3.0 Mbps – SD kalitesi için hız gereklidir
5.0 Mbps – HD kalitesi için hız gereklidir
25 Mbps – Ultra HD kalitesi için hız gereklidir

Bu hızlar sizin sürekli bir akışta gerekli olan hızınız olup azalmalar izlemelerde takılmalara neden olacak ve izleme kalitenizi bozacaktır.O yüzden hızınızı ölçerken hız testi sitelerine aldanmayıp veri indirirken ortalama hızınızı öğrenmenizi tavsiye ederiz.

NetFlix Veri Kullanımı

NetFlix siz film veya dizi izlerken sürekli olarak veri indirmektedir.Buda eğer kotanız varsa kısa zaman sonra biteceği anlamına gelir.

Düşük kalitede saatte minimum 0.3 GB veri kullanmaktadır.Ortalama ise 0.5 GB veri tüketebilmektedir.

Orta kalitede yani standart bir video kalitesinde saate minimum 0.7 GB veri tüketir. Saatte 1 GB ortalama veri tüketebilmektedir.

Yüksek kalite yani HD kalitesinde saat başına 3 GB Ultra HD için saatte 7 GB’lık veri tüketebilmektedir.Bu oranlar 5 GB ve 10 GB olarak düşünülebilir.

NetFlix Diğer Ülkelerden Üye Olma

NetFlix içeriği bazı lisans anlaşmaları nedeniyle kısıtlanmaktadır.Ancak Amerika daha geniş içerik yelpazesine sahiptir.NetFlix her ne kadar  normalde başka ülkede üyelik açmanıza izin vermemekte olsa da eğer ingilizceniz varsa ve kısıtlı içeriklere ulaşmak ve diğerlerine de çıkar çıkmaz ulaşmak isterseniz kandırma olanağınız mevcut.

Ücretli VPN servislerden yararlanabileceğiniz gibi ücretsiz tarayıcı eklentileriyle kendinizi Amerika’da gösterip NetFlix’e üye olabilirsiniz.

Amerika’da abonelik ücretleri ise şu şekilde.

Plan Ücret İzlenebilir Ekran Sayısı Kalite
Temel $8 (Yaklaşık 30 TL) 1 SD
Standar $11 (Yaklaşık 43 TL) 2 HD
Özel $14 (Yaklaşık 54 TL) 4 HD + Ultra HD

NetFlix Özellikleri

NetFlix’in fazla özelliği bulunmamaktadır zaten gerekte yoktur ancak izleme kalitenizi en üst seviye tutmak adına basit bir kaç özelliği bulunmaktadır.

Netflix Liste

Kendinize ait bir NetFlix listesi oluşturabilir böylece hoşunuza giden içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz. NetFlix içeriği geniş olduğu için beğendiğiniz sonra izlemek istediğiniz veya izleyip kenarda tutmak istediğiniz içerikleri listeye koymak oldukça pratiklik kazandırıyor.

Netflix Profil

NetFlix profil farklı zevkler ve farklı tarzlar için düşünülmüş bir özelliktir.Farklı profiller oluşturarak NetFlix’e bağlanan kişilerin kendi kişisel zevklerine ait profil oluşturmasına olanak veriyor.Böylece liste ve değerlendirmeler kişilere has olup önerilerde o tercihlere göre farklı gelmektedir.

NetFlix’in Kendi Yapımları

Her ne kadar NetFlix içerik üreticilerle kullanıcılar arası aracı şirket gibi gözükse de NetFlix kendi fonladığı orjinal içerikleri üretmektedir.Bu bağlamda NetFlix hem yayınca hemde üretici konumundadır. NetFlix’in diziler , filmler , çocuk şovları , stand up şovları gibi birçok kendi yapım içeriği bulunuyor. NetFlix’in tüm orjinal yapımlarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca NetFlix bu yapımları arttırmak için 2018 yılı için toplamda 8 milyar dolar ayırmış durumda. Hedefi içeriğini %50 oranında kendi yapımlarından oluşturmak.

NetFlix Kuruluşu

NetFlix Amerika Kaliforniya’da 1997 yılında şuan 57 yaşında olan Reed Hastings tarafından kuruldu. NetFlix’i kurduğunda 37 yaşındaydı. NetFlix ilk kurulduğunda müşterilerine CD ve DVD kiralıyorlardı 1 yıl sonra netflix.com açılarak site üzerinden filmleri kiralamaya başladı müşterilerine posta yoluyla filmleri ulaştımaktaydı. Daha sonra 1998 yılında bu sefer aylık ücret karşılığında sınırsız olarak film kiralayabilecekleri sistemi müşterilerine duyurdular bu sistemle kişi filmleri kiralayıp izledikten sonra diğer filmleri izlemek için isteyebiliyordu.

NetFlix bu sistemi sayesinde Amerika’da kısa zaman içinde popüler hale geldi 2002 yılında halka arzı yapıldı.2005 yılına gelindiğinde 4.5 milyon aboneye sahipti.2007 yılında NetFlix’in şu anki hali olan dizileri ve filmleri anlık olarak izlenebilir hale geldi. NetFlix’in tüm zaman çizelgesine buradan ulaşabilirsiniz.

NetFlix Verileri

NetFlix’e abone olan kişi sayısı 105 milyona ulaşmış durumda.Aylık 105 milyon kişi ücretli olarak servisten yararlanıyor.Bu rakamın 34 milyonu Amerika dışından.Bu aboneler 1 haftada toplam 1 milyar saat yapımları izliyor.Şirketin dünya çapında 5 bine yakın çalışanı mevcut ve 2017 yılı değeri 80 milyar dolar.

2003 yılında NetFlix’in sitesinin görünüşü

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin