Uber Nedir

Uber hizmet almak isteyen yolcularla hizmet vermek isteyen sürücülerin iletişimini sağlayıp para akışını güvenli ve şeffaf hale getiren aracı bir uygulamadır. Uber her nasıl asıl işi bu olsa da  farklı şekillerde ulaşımla ilgili diğer ek hizmetleri de vardır.

Bir kişi Uber’den hizmet almak için Uber iOs uygulaması , Uber Android uygulaması veya Uber Microsoft uygulamasını telefonunu indirip ya da sitesinden kayıt olması gerekmektedir.Her halükarda uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.Kayıt işleminden sonra işler durumda bir kredi kartı , banka kartı veya sanal kartınızı sisteme tanıtarak hizmet almaya başlayabilirsiniz.

Uber’le işlem yapmak oldukça basit ve güvenlidir.Yolcu uygulamadan istediği konuma istediği özelliklerde bir araba çağırır daha sonra sistem hizmet verebilecek bir arabayı oraya yönlendirilir.Yolcu bulunduğu konumdan istediği bir konuma sürücü tarafından götürülür.Bu götürülme esnasındaki ulaşım mesafesi , ulaşım süresi veya yolculuk esnasında bir yerde durup beklenmişse beklenme süresi gibi etkenler önceden ücretlendirmesi belli bir şekilde hesaplanıp yolcunun kartından çekilir.Her ne kadar son dönemlerde nakitle işlem görmeye izin verilse de yolculukla ilgili tüm veriler bellidir ve ona göre işlem yapılır.

Uber’in bu kadar kolay kullanımı ve yaygınlaşması bazı ülkelerde sorun yaratmaktadır.Çünkü Uber girdiği ülkelerde piyasayı kolaylıkla egale etmeye başlıyor.En son Uber’in Londra‘da lisansı iptal edilmişti.

Uber Sürücüleri

Uber’de hizmet veren sürücülere Uber sürücüleri denmektedir.Bu sürücüler Uber’in belli şartlarından ve kontrollerinden geçmesi gerekmektedir.Bu arka plan kontrolleri hizmet esnasında şoför tarafından oluşabilecek problemleri çözmektedir. Ayrıca kullanımdan sonra şoförler yolcular tarafından puanlanır ve olası bir problemde şoför Uber’den ihraç edilir.

Uber’de Sürücü Olmak

Uber sürücüsü olmak için ilk şart kendinize ait sigortalı ve 4 kapılı bir aracınızın (eğer araçları yoksa kendi adına kiralamaları gerekiyor) ayrıca akıllı bir telefonunuzun olması gerekiyor.Eğer aracınız eski lüks bir araç değilse Uber sizden yeni model bir araç beklemektedir.

Aracın bakımları yapılmış ve işler durumda olması gerekmektedir bunun içinde sürücüden bir araç muayene belgesi istenecektir.Ayrıca uygulamayı kullanan yolcuların aklında soru işareti olmaması için sürücülerin güvenilirliğini ve suç geçmişini araştıran kapsamlı bir rapor isteniyor.

Sürücülerin kullanacakları araç için gerekli sigorta ise ticari sigorta değil bireysel sigorta olması yeterli görülüyor.

Uber Kuralları

Öncelikli olarak bir Uber sürücüsü olmak için 21 yaş ve üzeri ve deneyimli bir sürücü olmak gerekiyor.Ayrıca sürücü olduktan sonra da sürücülerin performansları kontrol edilmeye devam edilmektedir. Bahsettiğimiz gibi yolcular her yolculuktan sonra sürücüyü puanlamaktadır. Eğer puanlar düşük seyrederse o kişi bir süre sonra sitemden çıkartılabilmektedir.

Ayrıca sürücünün belli bir kazasız sürüş seyri olması gerekmektedir.Eğer ki sürücü olmaya elverişsiz olduğu düşünülürse yine Uber sürücüsü olarak devam edememekteler.

Sürücü yolcu olmamayı kabul edebildiği gibi belirlenen red miktarına ulaşırsa belli bir süre sitem tarafından yolculuk isteği alamıyor.

Uber Sürücü Uygulaması

Uber sürücüler için farklı bir uygulama çıkarmıştır.Bu uygulama yardımıyla sürücüler esnek bir şekilde nerede ne zaman sürücülük yapması gerektiğine karar verebilmektedir.Ayrıca uygulamadan kazançlarınızı kontrol edebilirler ,  gelen geri bildirimleri görebilirler , yol tariflerine ulaşabilirler veya veya yeni yolculuk başlatabilirler.

Uber Sürücü Esnekliği

Uber sürücüleri istedikleri yerde istedikleri sürelerde hizmet verebilmektedir.Ayrıca haftalık ücret alabilirler.Herhangi bir patrona rapor vermelerine de gerek yoktur.

Uber Sürücü Kazancı

Uber sürücüleri kazandıkları paranın çeyreğini Uber’e vermektedir.Diğer kalan para sürücülere aittir.Ancak bu paranın belli bir kısmı yakıta ve sigortaya gitmektedir.

Türkiye’de Uber sürücüleri kullandıkları araca ve verdikleri hizmete göre iş yaptıkları saat ücreti olarak 40 TL ile 150 TL arası bir değerde para kazanabilmektedir.

 

Uber’in Hizmet Çeşitleri

Uber’in yolcular için bir çok hizmet çeşidi vardır.Bu istediğiniz şekilde istediği ücretlere yolculuk yapabilmenizi sağlar.Lüks ve konforlu bir yolculukta yapabilirsiniz kalabalık ve hızlı da.Ancak Türkiye’de çoğu seçenek mevcut değildir.Uber tanındıkça ve kullanıldıkça diğer hizmetlerinde gelme ihtimali yüksek.

Uber TAXI

Uber’in taksi gibi işleyen hizmetidir.Daha düşük ücret daha az kaliteli araçlarla hizmet verdiği bu servis sadece hızlı bir yolculuk amaçlayan yolcular için düşünülmüştür.

UberX

Uber’in en temel ve basit hizmetidir. Uber TAXI’yle benzer hatta aynı diyebiliriz.Zaten Türkiye’de UberX hizmeti bulunmuyor.Bunun yerine Uber TAXI olarak geçiyor.Diğer ülkelerde ise UberX’de normal araçlarla hizmet verilirken Uber TAXI’de taxilerle hizmet verilmektedir.

Daha çok E , C , ML Sınıfı Mercedes , Ford Edge gibi araçlarla hizmet verilir.

UberXL

UberXL Uber’in 6 kişiye kadar olan kalabalık gruplar için düşündüğü hizmet çeşidi. SUV tarzı araçlarla hizmet verilmektedir.Fiyatlandırma bakımından da UberX den biraz daha fazladır.Türkiye’de mevcut bir hizmettir. Kia Sedona veya Nissan Quest gibi geniş araçlarla hizmet verilir.

UberSKI

Adından da anlaşılacağı üzere sizi kayak için istediğiniz noktalara götüren bir Uber servisidir.Uludağ gibi kayak için uygun yerler için uygun bir servis olmasına ramen ülkemizde bulunmayan bir servistir.Diğer servislerden farkı yamaçlara dayanabilecek araçlarla hizmet vermesi ve kayak malzemelerinizi taşıyabilecek bir ek mekanizma veya boş alan garantisi vermesidir.

UberPOOL

Türkiye’de ortak kullanım servisi olarak geçen Uber’in insanların ortaklaşa servisi kullanıp ücreti paylaştıkları bir hizmetidir.Türkiye’de düşünüldüğü halde henüz hizmete başlamadı.

Bu servisi yolcular kullanmak için ek bir çaba sarfetmelerine gerek kalmaz.Uber toplama istekleri uygulamada gözükür ve isterseniz bu guruba katılabilirsiniz.

Sürücü ise servis gibi bu hizmetten yaralanmak isteyen sizi ve diğer yolcuları yoldan alarak yolculuğu sürdürür.Sürücü böyle bir yolculukta normal bir yolculuktan daha fazla para kazanabilmektedir.

UberBLACK

Uberin siyah ve lüks araç servisidir.Araçların içi ve dışı siyah ve 2008 yılından daha yeni ve lüks araçlardır.Ayrıca aracı kullanan şoför iyi giyimlidir.Bu servisten aynı anda maksimum 4 kişi yararlanabiliyor.

UberSELECT

UberSELECT UberX ve UberBLACK arasında orta seviye kalitede ancak preminyum bir hizmettir. UberBLACK servisine nazaran araçların siyah olması şart değildir. Ayrıca UberBLACK araçlarına göre daha az kaliteli modeller olmaktadır.Fiyatlandırmada ona göre daha düşük seviyede gitmektedir.

UberSUV

Suv tarzı araçlarla hizmet verilen servistir.BLACK tarzı kalitede daha geniş araçlar için verilen servistir.BLACK’in aksine 6 kişiye kadar hizmet alınabilir.Cadillac Escalade ve Mercedes Benz GL Sınıfı gibi araçlarla hizmet verilmektedir.

UberASSIST

Engelli veya ihtiyacı olan yaşlı insanlar gibi insanlar için düşünülmüş bir servistir.Bu araçlar tekerlekli arabaları taşıma kapasitesine sahiptir.Türkiye’de mevut değil ancak Türkiye’de olması hatta ucuz bir şekilde verilesi şart koyulması gereken bir hizmettir.

UberLUX

Uberin lüks anlayışında en yüksek noktadır ve verdiği hizmetlerde en pahalı olan hizmettir. UberBLACK gibi servislerin neredeyse 2 katı ücret talep edilir.Bu serviste maksimum 4 kişiye hizmet verilmektedir.Servis veren araçlar genellikle Mercedes Benz E-Serisi ve Lexus QS gibi araçlardır.

 

Uber’in Diğer Hizmetleri

Uber büyüdükçe ve yayıldıkça hizmet çeşitleri de artıyor.Sadece yolcular için değil taşımacılık üzerine birçok servisini duyurmaya başladı.

UberEATS

Uber’in preminyum bir servisidir ve yiyecekleri taşımak için oluşturulmuştur.Bu servis şimdilik sadece Amerika’da.Servis ilk duyurulduğunda sadece belli başlı lüks restorantlarla müşterileri arası hizmet veriyordu ancak son yapılan yatırımlarla ürün gamı genişletildi kısa zaman içinde tüm yiyecek pazarına yönelik hizmet vermeye başlayacak.

UberEATS’den hizmet almak için kullanıcılar Uber’in uygulamasından almak istedikleri yiyecekleri seçmeli ve konumlarını belirtmeliler.Seçimlerinden sonra hızlı bir şekilde siparişleri gelmekte.Ancak bu siparişler diğer kuryeler gibi kapıya kadar getirmemekte evin önünde almanızı beklemektedir.

UberRUSH

Uber’in çok hızlı kurye servisidir.Bir yerden bir yere kurye gönderimleriniz için düşünülmüş bir servistir. Fedex’in veya Amazonun benzer servisleri mevcut ancak Uber’in esnek ve bireysel olması onu alternatif yapmaktadır. Türkiye şartların benzer bir hizmet çok pahalıya neden olabiliyor.

Uber Freight

Uber’in son çıkan nakliye servisi.Taşıması küçük taşıtlarla mümkün olmayan büyük yükler için düşünülmüş bir servis.Bu her tür yük olabilmektedir.Yükünüzün boyutuna ve ağırlığına göre ödeme yapıyorsunuz. Uber bu iş için ilerisi için 2016 yılında sürücüsüz kamyonları geliştiren Otto’yu 650 milyon dolara satın almıştı.

Uber Kuruluşu

Uber 2009 yılında 2017 yılına kadar Uber’in CEO’su (yeni CEO Dara Khosrowshahi’dir) olan Travis Kalanick (resimde sağda) ve Garrett Camp resimde solda) tarafından kurulmuştur.Travis aynı zamanda şirkete 200 bin dolarlık ilk yatırımı yapan kişidir.Kuruluşundan bu yana şirkete 13 milyar dolara yakın değerde yatırım yapıldı.Uber’in bugünkü değeri 70 milyar dolara yakın.Uber’in CEO’su ve kurucusu olan Travis Kalanick in şirketteki payı da %10 seviyesinde seyrediyor.Yani kendisinin 7 milyar dolar değerinden  fazla hisse senedi mevcut.

Uber Verileri

Uber İstanbul’da dahil 76 ülke ve 450 şehirde hizmet vermektedir. Şimdiye kadar 5 milyardan fazla yolculuk yapılmış.Uygulamayı ayda 40 milyondan fazla insan kullanıyor ve bu insanlar ayda 60 milyona yakın yolculuk yapıyorlar. 2017 yılında UberEATS’i kullanan restoran sayısı 40 bine ulaşmış durumda. Uber 2016 yılında 20 milyar dolar gelir elde etti bu gelirin 6.5 milyar dolar kar olarak açıklandı.

 

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin