Telegram Nedir ?

Telegram güvenliği , gizliliği ve hızı prensip edinmiş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama neredeyse tüm cihazlarla senkronize edilerek kullanılabilir.Bunun yanında iletişi kolaylaştırabilecek birçok özellik mevcuttur.Ayrıca bir kısmı açık kaynak kodlu olduğu için diğer geliştirilen özellikler eklenebilir ve çıkarılabilir.

Telegram Kuruluşu

Telegram o zamanlar VKontakte’in (vk.com) kurucusu ve CEO’su (1 Nisan 2014’de CEO’luğu bırakacağını ve VKontakte’i bırakacağını duyurdu) olan Pavel Durov tarafından kuruldu. Pavel Durov Telegram’ı iOS için  14 Ağustos 2013’te Android içinse 20 Ekim 2013’te yayına çıkardı.

Telegram Benzersiz Özellikleri

Telegram’ı diğerlerinden ayıran bir çok özellik mevcuttur.Bu özellikler ilk çıktığı yıllar ilk olma özelliği taşırken yıllar geçtikçe diğer uygulamaların bunları kopyalaması sonucu artık bu özellikler tek olma özelliği taşımasa da bunları uygulama bakımdan piyasada ki en iyisi durumundadır. WhatsApp kolay kullanımı , kolay ulaşılabilirliği ve popülerliğiyle ön plana çıkarken Telegram güvenliği , hızı , gizliliği ve sağladığı çeşitlilikle öne çıkıyor.

Gizli Mesajlaşma

Mesajlaşmaların gizli bir ortamda saklanmadan yapılmasını sağlayan özellik.Eğer mesajlarınızın sunucuda veya telefonda saklanmadan iki taraflı şifrelenerek iletilmesini ve aynı şekilde mesajların size ulaşmasını istiyorsanız bu özellik size göre. Mesajlaşma anında ekran görüntüsü alınırsa uyarı gönderilmekte ve konuşmadan mesaj kopyalanılamamakta. Ayrıca mesajlaşlarınız belirlediğiniz bir süre sonra silinmesini de ayarlayabiliyorsunuz.Mesajlarınızın şifrelenme özelliği ilk Telegram tarafından kullanılsa da daha sonra WhatsApp’a getirilmiştir.Ancak diğer özellikler henüz mevcut değil.

Dosya Paylaşımı

WhatsApp’ın aksine Telegram dosya paylaşımı konusunda daha esnek ve cömert. WhatsApp’da belli başlı dosya çeşitlerini belli boyutlarda transfer edebilirken Telegram’da 1.5 GB boyutuna kadar her türden dosyayı gönderip alabiliyorsunuz.Ayrıca 160 MB’a kadarda yüklediğiniz dosyaları da diğer insanlarla paylaşmanıza izin veriyor.

Diğer Cihazlarla Kullanmak

Telegram telefonlarını , tabletleriniz , mas üstü kısacası sahip olduğunuz tüm cihazlara ( iOS , Android , Windows , Linux işletim sitemlerine sahip tüm cihazlar) aynı hesap üzerinden senkronize edilebilir ve aynı anda tüm cihazlardan iletişimi kesintisiz sürdürebilirsiniz.Telegram sistemi bulut sistemde çalışmakta ve tüm senkronize ettiğiniz cihazlar size ait aynı data’ya bağlanmaktadır.Örneğin arkadaşlarınızla mesajlaşırken başka bir cihazdan mesajlaşmaya hiç bir değişiklik olmadan devam edebiliyorsunuz.

Güvenlik

İlk çıktığı yıllar WhatsApp mesajlaşmalara şifre özelliği getirmemişti. Ancak Telegram ilk çıktığı yıldan beri MTProto Mobil protokolünü kullanarak mesajlarınızı ve dosyalarınızı şifreler.Ayrıca şifrelemelerine çok güvenerek 2013 yılında şifreli mesajları kıracak kişiye 200 bin dolar ödül vaat eden bir yarışma düzenlemişlerdir.Bu uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde mesajlarınız Telegram’da dahil 3. taraflar tarafından okunamaz.

Botlar

Botlar sizin gibi hesaplardan oluşan ancak belli görevleri ve işleri yapmak için kodlanmış hesaplardır.Farklı işler ve özellikler barındırırlar.Sizde kendi botunuzu oluşturabilmektesiniz. Veya oluşturulan botlardan yararlanabiliyorsunuz. Bu botlar size yeni haberler hakkında bilgi verebilir , istediğiniz taglar da mesajları önünüze getirebilir veya Instagram‘a koyduğunuz her fotoğrafı aynı anda Telegram’da paylaşabilir.Kısacası uygulama gibi işleyen botlar Telegram’ı çeşitlendirmek de be eğlenceli kılmakta.Botların bazılarına buradan ulaşabiliyorsunuz.

Çıkartmalar

Telegram’da birbirinden ilginç ve güzel çıkarmalar bulunmakta bunları mesajlarınıza entegre edebiliyorsunuz.Farklı Telegram botlarıyla kendi çıkarmalarınızı oluşturabiliyor veya farklı telefon uygulamalarıyla Telegram’da çıkarmalara göz gezdirip aralarından seçim yapabiliyorsunuz.

Gruplar

Her ne kadar benzer olsa da Telegram WhatsApp’ın aksine 200 kişiye kadar grup kurma özelliği bulunuyor.Ve dosya paylaşımında çeşit bakımından sınır olmayıp dosya boyutu bakımından da yüksek olunca Telegram grupları daha kullanışlı hale getiriyor.

Esneklik

Telegram esnek bir yapıya sahiptir.Yolladığınız mesajı silebilir değiştirebilir veya susturduğunuz bir gurupta adınız geçerse susturduğunuz halde size uyarmasını sağlayabilirsiniz.Kısacası bir çok esnek özellik barındırıyor.

Telegram Verileri

Telegram piyasaya sürüldükten sonra 2 yıl içinde 40 milyon üyeye ulaştı.Telegram şu anda 100 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı mevcut ve günlük 300 binden fazla yeni üye kaydı yapılıyor.Ayrıca Telegram üzerinden günde 15 milyar mesaj gönderilmektedir.Bu popülariteye hiç bir reklam ücreti ödemeden ulaşmıştır ve uygulama üzerinde herhangi bir reklam gösterilmez.Ancak gizlilik politikası nedeniyle ülke yönetimleri tarafından baskıya maruz bırakılmaktadır.

 

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin