Fotoğraftaki adam Twitter ve Uber'e yatırım yapmış en ünlü melek yatırımcılardan Naval ravikant

Melek Yatırımcı Nedir ?

Melek yatırımcı girişimizi başlatmadan önce prototip aşamasında veya girişimizi başlattıktan sonra erken aşamada şirketinize yatırım yapan kişilere denir.Onları diğerler yatırımcılardan ayıran aldıkları risk ve kattıkları değerdir.Bu riski azaltmak ve kazancı sabitlemek için melek yatırımcılar daha düşük bütçelerle daha fazla girişime yatırım yapar.Bir girişim için melek yatırımcı girişiminizi yükselmek hızlandırmak olarak değil başlangıcı yapıp ortaya çıkmanızı sağlamak olarak düşünülür.Bu da işlerini başlatamayan finansman eksikliği olan girişimciler için bir nevi mucize gibi sayılır.

Melek Yatırımcı Ne Demektir ?

Terimin çıkış başlangıcı eskiden Amerika’da Broadway şovu düzenlemek ve yönetmek çok zor ve pahalı olduğu için bu gösteriler küçük guruplar için paraya ihtiyaç olurmuş.Bu gösterileri finanse eden yatırımcılara da melek denirmiş.Bu terim Broadway’den daha sonra şimdiki şeklini almış durumda.

Bir melek yatırımcının yerini belirlemek gerekirse

  • Girişimcinin öz sermayesi
  • Aileden veya yakın çevreden alınabilecek para
  • Melek Yatırımcılar
  • Girişimin başlangıcı
  • Erken aşama yatırım
  • A Serisi yatırım

Melek Yatırımcıların Kazancı

Bazı ünlü melek yatırımcılar dışındaki melek yatırımcılar sanılanın aksine fazla para kazanmazlar.Yıllık kazançları ortalama 100.000 dolarla 150 bin dolar arası değişmektedir.Bunun nedeni de ilk başta belirttiğimiz gibi aldıkları risklerdir.Ortaya çıkan girişimlerin %90’ının başarısız olduğunu düşünürseniz ne derece risk aldıkları ortaya çıkabilir.Ancak bu riskler farklı tarzda ve yüksek sayıda şirkete düşük yatırım yaparak aşılabilmektedir.Bu sayede 10 girişimden biri bile başarılı olsa alınan riskler ve yapılan yatırımlar karşılığını verecektir.

Türkiye’de ne yazık ki bu yapı anlaşılamamış ve risk almak istemeyen ve yeni başlayan girişimlere yatırım yapmak istemeyen insanlar kendilerine melek yatırımcı demeye başlamıştır.Türkiye’de daha çok kendini kanıtlamış ve para getirisi olan şirketler yatırım alabilmektedir.

Melek Yatırımcılar Ne Kadar Yatırım Yapar ?

Melek yatırımcılar genelde girişimin orta çıkıp işe başlayabilmesini sağlayacak kadar yatırım yaparlar.Ancak bu genel durumdur ve bir melek yatırımcının ne kadar yatırım yapacağını sınırlandırmaz.Melek yatırımcılar ortalama 25 bin dolarla 150 bin dolar arası bir değerde girişimlere yatırım yaparlar.Bu oran fikrinize ve ortaya çıkardığınız kapasiteye göre 1.5 milyon dolara kadar çıkabilir.

Melek Yatırımcılar Neye Bakarlar

Her melek yatırımcının farklı tercihleri farklı kuralları veya farklı prensipleri vardır.Bu bakımdan siz nasıl bir yapıda olursanız olun size uyan bir melek yatırımcının var olma ihtimali mutlaka vardır.

Ancak çoğu yatırımcı girişimlerin belli başlı özelliklerine bakarlar bunlar kendi isteklerinden çok deneyimden ileri gelir.Daha önceki başarılı olmuş girişimlerde bu özellikleri taşımaktadır.

Girişimci Grubun Özellikleri

Bir kişiye ait bir şirket genelde melek yatırımcılar için risk oluşturmaktadır.Birden fazla ortaklı ve bu ortaklar arasında belli bir hiyerarşi yapısı olması melek yatırımcılar idealdir.Hem şirket içi sorun yaşamadan ilerlemesi kesinleşir hemde ilerideki güç çatışması olmaması sağlanır.Ayrıca bu yapıdaki insanların istekli , dürüst ve girişime sadık insanlar olması beklenmektedir.

Fikir

Daha önceki girişimcilik nedir yazımızda girişimciliğin tanımını yapmıştık.Bu yazıyı okursanız fikir ve yeniliğin önemini kavrayabilirsiniz.Eğer ortaya çıkardığınız fikir , teknolojik alet veya hizmet ortada olan bir eksikliğe çare oluyorsa melek yatırımcılar için değerli olarak görülür.

Pazar Potansiyeli

Her ne kadar fikriniz ve siz önemli olsanız da seçtiğiniz pazar kazanabileceğiniz parayı göstermektedir.Eğer para getirmeyen bir pazarda yer alırsanız veya çok rekabete sahip bir pazar melek yatırımcılar için risk oluşturursunuz.Bir işe başlamadan en önce ileride para kazanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Gelir Modeli

Fikriniz çok insana ulaşacak potansiyelde , ekibinizde iyi hatta sektörü de iyi seçtiniz.Ancak bunları yapsanız da insanlara veya şirketlere para verecek bir neden veremezseniz girişiminiz ne kadar yükselirse yükselsin bir noktadan sonra kendini tüketmeye başlar ve iflas edersiniz.İleride nereden nasıl para kazanacağınız sorusunu ilk başta belirlemelisiniz.Bu plan program melek yatırımcılar için değerlidir.Onlarda ileride şirketin nasıl kendini döndüreceğini veya kara geçeceğini bilmek ister.

Makul Olmak

Bu iki taraf içinde geçerlidir.Melek yatırımcılar riskleri öne sürerek şirketten daha fazla pay almak isterler. Girişimciler ise fikirlerini ve geleceği düşünerek abartı rakamlara kadar çıkabilmektedir.İki tarafında ortak ve makul bir seviyede bulaşabilecek potansiyeli olmalıdır.Melek yatırımcılar genelde bu konularda deneyimli oldukları için karşılarında uzlaşma sağlayabilecekleri girişimciler isterler.

Melek Yatırımcılarla Nasıl İletişim Kurulur

Ülkemizde melek yatırımcılar bahsettiğimiz melek yatırımcı tasvirine uymamaktadır.Bu bağlamda ülkede hiç melek yatırımcı yok desek yeridir.Bu yüzden Türkiye’de melek yatırımcı olarak belirtilen yatırımcılara ulaşmak için öncelikle belli başlı para kazanabilir bir seviyeye gelmeniz ve ondan sonrada belli başlı gruplara katılıp şirketinizin büyük bir kısmını vermeye istekli olduğunuzu göstermeniz gerekiyor.

Ancak dünyada özellikle Silikon Vadisi‘nde konuşlanan 1 milyona yakın melek yatırımcı bulunuyor ve bunlar yıllık milyarlarca dolarlık yatırım yapmaktadır.

Bir melek yatırımcıya ulaşmak için

Kendinizi Gösterin

Bir fikriniz de başlamış bir girişiminizde olsa henüz sizden haberdar kimse bulunmuyor.En başta potansiyeliniz , ekibiniz ve girişimizi tanıtan bir web sitesi veya angel.co gibi yerlerde bir profil oluşturmanız gerekmektedir.Bu size ulaşmak isteyenlerin ilk bakacakları tabelanız olacaktır.

Kuluçka Merkezleri

Türkiye’yi saymazsak kuluçka merkezleri genel olarak fikir aşamasında belli bir düşük miktarda hisse alıp girişimleri bünyesine katıp onların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.Bu ortaya çıkan girişimler elenerek yatırımcılara sunulur.Yatırımcılar için iyi olan belli eleme süreçlerinden geçmiş ve yapım aşamasında profesyonel yardım almış girişimlerin karşısına gelmesidir.Bu bir nevi referans özelliği taşır.Bu bakımdan kuluçka merkezleri öncelikli önem taşır.Ancak çoğu melek yatırımcıda bu sistemleri girişim doğasına aykırı bularak sallamaz.

Direkt

Kendiniz belirlediğiniz yatırımcılara web sitelerinden , sosyal medya hesaplarından direkt ulaşabilirsiniz.Bu randıman alabileceğiniz en düşük yoldur ve genelde kabul görmez çünkü yatırımcılar bu ve benzeri bir çok mesaj almaktadır ve hem bunlara ayıracak vakitleri yoktur hem de nasıl bir potansiyele sahip olduğunuzu anlayamazlar.Eğer direkt ulaşmaya çalışacaksanız Linkedin bu açıdan en iyi yöntemdir.Bu sayede hem ulaştığınızı bilirsiniz  hemde kim olduğunuzu ilk baş gösterebileceğiniz bir yer olur.

Referansla

Genelde bir yatırımcıya ulaşmanın en güzel ve en zor yoludur.Değer verebileceği birinden gelen girişim incelemeye değer özelliktedir.Yatırımcıya yakın biriyle iletişime geçip yatırımcıya yönlendirmesini istemeniz yatırımcılara direkt ulaşmanızdan daha iyi ve daha olası yöntemdir.

Etkinliklere Katılmak

Bir çok konferans veya etkinlik düzenlenmektedir.Bunlara katılıp yüz yüze yatırımcılarla görüşme fırsatına erişebilirsiniz.Genelde bu yöntemde hitabet yeteneğini göstermeniz gerekir.Bu tarz etkinliklere girmeden girişimizin kısa ve etkileyici bir sunumunu belirlemeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin