Girişimcilik Nedir ?

Ticari olarak anlamı, işler bir durumdaki şirketi düşünme ,başlatma ve işletme demektir.Bu bağlamda girişimcilik bir iş için fırsatları belirleyip, onları tasarlayıp , organize edip bu işle ilgili tüm riskleri eğer başarılı olursa da başarısının getirdiklerini alacak şekilde yönetme sürecidir.

Bu terimin yayılmaya başladığından beri bir girişimci tarafından başlatılan yeni bir şirkete hayatımıza girmiş bir terim olan Startup denmektedir.

Girişimciliğin Ekonomiye Etkisi

Girişimcilerin temelinde sorunları çözmek veya mevcut çözümleri daha pratik hale getirmek vardır.Bu yüzden girişimcilik, ekonomiyi tetikleyen ve canlandıran bir faktördür ve gereklidir.Ekonomiyi kendileriyle beraber büyütüp yeni işletmelerin ortaya çıkmasına olanak verirler.Ayrıca mevcut büyük şirketlerde bu yeni girişimlerin destekleriyle daha hızlı yol almaktadır.Bir ülkenin hızlı gelişmesi için girişimciliği anlayıp desteklemesi gerekir.

Yeni olanaklar ortaya çıkarırlar

Sundukları fikirler yeni fikirlerin veya destekleyici fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar.Bir ürünün veya işin daha hızlı ve daha ucuz yapılması işleyişi hızlandırır ve dünyadaki diğer bağlı bulunduğu işlerinde hızlı bir gelişim sürecine girmesini sağlarlar.

İş olanakları yaratırlar

Her yeni çıkan girişim işsizliği bir nebze azaltmaktadır.Yeni olanaklar ve yeni fikirler yeni iş kollarını doğurmakta diğer çalışanlara da iş fırsatları doğurmaktadır.

Diğerlerini desteklerler

Girişimciler kazandıklarını kendileri gibi işe başlayan yeni girişimcilere vermekte böylece her yeni girişimle büyüyen bir ekosistem oluşturmaktalar.Bunun nedeni sıfırdan başlamanın ne demek olduğunu bilerek o günlere gelindiği için empati yeteneğinin gelişmesi hemde diğer girişimlerle sektörü büyütmenin ilerideki işlerini de büyüteceğinin bilincinde olmalarıdır.Ayrıca girişimciler dünyadaki hayır kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına en çok bağış yapan işletmelerin başını çekmektedir.

Girişim Başlatmak

Bir girişimcilik başlatmak için gerekli olanlar şunlardır.

Sektörde güncel bir sorunu bulmak

Etrafınızdaki çalıştığınız iş kolunda işi aksatan veya işleyişini engelleyen bir sorunu çözebilmeniz gerekmektedir.Neyi daha hızlı veya kolay bir şekilde yapabilirime odaklanmalı ve eksik parçaları bulmanız gerekmekte.

Tasarlama

Eksik parçayı bulduktan sonra o eksiklikle ilgili fikir , hizmet ,işleyiş süreci , teknoloji veya ürün geliştirmeniz gerekmektedir.Bu geliştirilen eksiliği gidermeli , azalmalı veya farklı bir bakış açısı göstererek etkisiz hale getirmelidir.

Destek

Bir girişimcilikte toplanabildiği kadar insan desteği toplanmalıdır.Danışmanlar , çalışanlar ve satıcılar farketmeksizin size destek olabilecek bu süreci kolaylaştıracak veya başarıya ulaştıracak her insana ihtiyaç vardır.

Süreç

Fikir , hizmet ,işleyiş , teknoloji veya ürün geliştirmeniz için gereken süreçtir.Bu süreçte bulduğunuz eksikliği gidermeniz ve insanların yaralanabileceği bir şeyler ortaya çıkarmanız gerekiyor.Girişiminiz dikkat çekici bir şeyler yapmıyorsa başarılı olamaz.

Yeterli para

Girişiminiz için gelir yaratana kadar gelecek masraflar için yeterli miktarda paraya sahip olmanız gerekmektedir.Eğer ortaya çıkana kadar kendinizi destekleyemezseniz dünyanın en iyi fikri bile olsa gün yüzüne çıkmamış elmas misali yer altında kalırsınız.

 

Girişimci Olma Nedenleri

Her girişimcinin girişim başlatma amaçları , nedenleri ve  hedefleri farklıdır.Bunlar çevresel de olabilir , kişisel de veya karakteristiksel de.Bu bağlamda her girişimci kendi sebebine sahiptir.İnsanların girişimcilik sürecine başlama nedenlerinden bazıları şunlar.

Parasal

Maddi zorluklar bir kişi için oldukça zorlu ve sıkıntılı süreç demektir.Bu süreçte insanlar çıkar yol arması ve para kazanmaya çalışması girişimciliğe başlama nedenlerin başında gelir.İşsizlik , eğitimsizlik veya suç geçmişi parasal sıkıntı doğurur ve bu sıkıntıları aşmanın tek yolu da kendi işini kurmaktan geçer.

Ego

İnsanlar kendinden daha yüksek bir otorite istemeyebiliyor.Bir girişimci karakterine sahip insan işe girince kendini kısıtlanmış ve çaresiz hissedebilir.Ayrıca etrafındaki yaşanan yavaş süreç , insanların beceriksizliği ve laf anlamamaları canlarını sıkabilir.Bu sürece müdahale edememek ve kendinden daha az yetenekli insanlardan emir almak insanları kendi işlerini yapıp kendi kendilerinin patronu olmaya itebiliyor.

Özgürlük

Girişimcilik demek istediğiniz saatte istediğiniz işi yapmak ve bunun karşılığını almaktır.Bir kişi istediği için değil kendiniz istediğiniz için çalışır ve çalıştığınızın karşılığını da iyi veya kötü harfiyen alırsınız.Bu alınan sonuçlarda sadece sizin olur.İyi yönetilmeyen bir iş yerinde çok çalışmak ödüllendirilmeyip aptal yerine konmakla sonuçlanabilir.Bu gibi ortamlar daha esnek ve daha özgür bir yapıya geçme isteği doğurur.

Hırs

Bir girişimin ulaşabileceği noktada sınır yoktur.İş hayatında sınırlar bellidir ve insanlar bu sınırlarla sınırlandırılır.Ancak girişimcilikte sınır insanın kendisidir.Sıfırdan milyar dolarlara çıkma olasılığı her zaman vardır.Bu yüksek başarı isteği insanları kendi girişimini başlatmaya yönlendirir.

Merak

Meraklı insanlar için en iyi iş girişimciliktir.Çünkü girişimcilik meraklarını tatmin eder ve yeni ufuklar açmasını sağlar.İnsanların merakını kendi istedikleri gibi tatmin edebilecekleri en iyi yol girişimciliktir.

Yaratıcılık

İnsanlar tekdüzelikten sıkılır.Kendi zevklerine göre tasarlamak ve yönetmek isterler.Kendi zevklerini yansıtabilecekleri en uygun yön girişimciliktir.İstedikleri gibi bir site , logo veya ofis girişimcilikle mümkün oluyor.

Tekdüzeliği Sevmezler

Kurumsal bir yapı içinde değişmeden aynı işleri yapmak girişimcilere uymayabilir. Tekdüzelikten ziyade eğlenceli ve zevk alabilecekleri bir ortam da iş yapmak girişimciliğe yönlendiren bir faktördür.

Girişimci Özellikleri

Girişimciler başarılı olsun veya olmasın birçok güzel özelliği üstlerinde barındırırlar.Bu özellikler çalışma hayatındaki çoğu insanın sahip olmadığı özelliklerdir.Bu özelliklerden öne çıkan bazıları şunlardır

  • Cesaret
  • Zeka
  • Yaratıcılık
  • İkna kabiliyeti
  • Merak
  • Bağımsızlık
  • Yılmamak

 

Girişimcilik Örnekleri

Hayallerini gerçekleştirmiş hedefledikleri noktalara veya yakınına gelmiş birçok girişimci bulunuyor.Bunların yazılarını sitemizde sürekli yayınlıyoruz işte bazı başarılı girişim örnekleri

Kayvon Beykpour ve Joe Bernstein tarafından kurulup 100 milyon dolara Twitter’a satılan Periscope

Andrey Andreev tarafından 11 yıl önce kurulan ve 11 yılda 190 ülkede 300 milyon üyeye ulaşan Badoo

Sean Rad, Justin Mateen ,Jonathan Badeen ve Whitney Wolfe’le tarafından kurulan 196 ülkede 100 milyon üyeye ulaşan Tinder

Daniel Ek ve Martin Lorentzon tarafından kurulan ve 10 yılda 3 milyar dolar yatırım alarak 62 ülkede 60 milyon ücretli üyeye ulaşan Spotify

Steve Chen , Çad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan ve 1 yıl içinde 1,65 milyar dolara Google’a satılan YouTube

Evan Speigel , Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından kurulan 150 milyon aktif kullanıcı olan 20 milyar dolar değerinde Snapchat

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan 2 yıl sonra 2012 yılında 1 milyar dolara Facebook’a satılan Instagram

Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından kurulan 7 yıl içinde 1 milyar 448 milyon dolar yatırım alıp 200 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Pinterest

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin