Sosyal medya hem bildiklerini paylaşacak hemde diğer insanların bildiklerine ulaşabilecek internet tabanlı sistemlere denir. Sosyal medyada insanlar bir veya birden fazla insana öğrendikleri bilgiyi yayarak diğer insanlarında öğrenmesini ve bu bilgiyi yaymasını sağlıyor buda insanların sosyal bir şekilde içeriğin yayılmasını sağlıyor.

Aslında sizin bir içeriği oluşturup yollamanız bile sosyal medyada yayınlamanız manasına geliyor.Bu en eskiden bir maili birden fazla kişiye göndermenizle eş değer. Sosyal medyanın başlangıcı da başkalarına toplu olarak mail göndermenizle başlamıştır. Bu toplu maillerle bir gurup insanı bilgilendirmiş oluyorsunuz. Sosyal medya geleneksel medya ve bire bir iletişimin tam ortasında yer alır. Yüz yüze iletişim ,telefon,sms ,skype gibi iletişim yöntemleri bire bir iletişime girer.Haber siteleri, televizyon,radyo ,gazete,dergi gibi mecralar ise geleneksel medyayı temsil ederler çünkü belli bir kaynaktan çıkmışlardır.

Sosyal medya ise bunların tam ortasında yer alır. Belli bir bilgi vardır birden fazla insana ulaşılabilir ve bu ulaşım sosyal çevreden veya iletişim kurabildiğiniz insanlardan gelmektedir. Bu insanlar bu içeriği kendi istekleriyle dağıtmakta ve hoşlarına gidip gitmediğiniz farklı yollarla belirtmekteler.

Sosyal Ağ ve Sosyal Medya Farkı

Sosyal ağ ve sosyal medya farklı kavramlar olup sosyal ağ sizin web’deki sosyal iletişim kurduğunuz sosyal çevreyi tanımlar. Bunlarla iletişim kurabilir durumunuzu güncelleyebilir veya güncellemeleri görebilirsiniz. Bunlar bir sosyal ağın tanımıdır.Sosyal medya ise daha geniş kitlelere ulaşabilmenizi ve içeriğin yayılmasını sağlayabilir.Ondan ona ondan ona içerik bir kartopu misali yayılabilmektedir.

Sosyal Ağ ve Geleneksel Medya Farkı

Geleneksel medya sosyal medyanın içinde yer alabilir veya bir sosyal medya içeriği geleneksel medyada yer alabilir. Sosyal medyadaki içerikler geleneksel medyadan ayrı içerikler olmayabilir onu ayıran insanların referans olması veya düşüncelerini paylaşmasıdır. Bu sayede sosyal bir ortamda diğer insanlarla iletişim kurarak onların düşüncelerinden yararlanarak bilgiyi daha iyi anlarsınız.Geleneksel medyadan ayıran bu toplu yapıdır. Sosyal medyada yapılan reklamların çoğalması ve gitgide geleneksel medyanın gelirlerinin azalması da bundan kaynaklıdır.İnsanlar diğer insanların fikirlerine değer vermekte ve ona göre düşüncelerini şekillendirmektedir.

Bilinen Sosyal Medya Mecraları

Sosyal medyanın sınırı yoktur kurulan bir etkileşimli blog veya web sitesi bile soyal medya tanımına girebilir. Ancak bazı siteler oluşturdukları güç bakımından eşsizler.

  • Facebook

Facebook şuanda en büyük sosyal medya aracı olarak görülüyor. Diğer sosyal medya siteleriyle iletişime geçmeleri tüm web siteleri kapsayan içerik çekebilmeleri ve tanıdığınız insanlarla iletişim içinde bulunmanız dolayısıyla Facebook şu anda en büyük sosyal medyadır.

  • Twitter

Facebook’dan sonra sosyal medyaya yön veren en büyük sitelerdendir. Öyleki ilk çıktığından beri sosyal medya gücüyle bazı ülkelerin siyasal yapısını değiştirmiştir. Twitter anonim yapısıyla hem sahte haberlerle hem de hiç bir yerde olmayan haberle oldukça farklı bir sosyal ağdır.

  • Wikipedia

Wikipedia’yı sosyal medya yapan etkileşimli yapısıdır.Diğer insanlar içeriği değiştirebilir veya mevcut içeriğe ekleme yapabilir. Böyle bir sistemde sosyal yapıda ilerlediği için sosyal medya sınıfına girmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin