Silikon Vadisi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden tutun yeni açılan girişim şirketlerine kadar binlerce çalışan ,milyarlarca dolarlık ciroya sahip bir ekosistemin bulunduğu alana denir.Silikon Vadisi başlarda Palo Alto’dan San Jose’ye kadar bir olan bir alan olarak görülse de günümüzde  San Francisco’dan San Jose’ye kadar olanı kapsamaktadır.Yeni şirketlerin dahil olması ve mevcut şirketlerin büyümesi sonucu gün geçtikçe de kapsadığı alan genişlemektedir.

Silikon vadisi harita

Silikon Vadisi kavramı ilk baş Don Hoefler adlı bir Amerikelı yazar tarafından gündeme getirildi.Vadisi olmasının nedeni şirketlerin bulunduğu bölgenin gerçekten bir vadi olmasından dolayıdır.Teknoloji şirketlerinin merkezi olmadan önce meyve bahçeleriyle ünlü  Santa Clara vadisiydi. Daha sonra teknoloji şirketleri alana bir bir akın etmeye başladı.

Don Hoefler makale

İlk gelen şirket Shockley Semiconductor Laboratory şirketidir , şirket 1956 yılında William Shockley tarafından kuruldu bu şirket o zamanlar transistör yapımı için ana madde olarak kullanılan germenyum yerine silikon kullanmayı benimsemişti ve şirket kurulacak alan olarak da William Shockley yaşlı annesine yakın olabilmek için Silikon Vadisi’ni seçti .Ancak şirkette anlaşmazlık çıktı ve şirketin temelini oluşturan 8 bilim adamı şirketten ayrılarak kendi şirketleri olan Fairchild Semiconductor’u kurdular.Fairchild kuruluşundan sonra alanda Intel ve AMD başta olmak üzere birçok şirket başlattı.

Don Hoefler daha sonra bu silikon tabanlı yarı iletken parça üreten şirketlere atıfta bulunarak 1971’de Silikon Vadisi kavramıyla bir makale yayınladı.Bu isim bölgeye oldukça uydu ve bundan sonra bu isimle anılmaya başlandı.

 

 

 

 

Silikon Vadisi Nüfusu 

Silikon Vadisinin anlamı olan Santa Clara Vadisi’nin nüfusu 2 milyona yakındır.Ancak Silikon Vadisi’nin haritasında görüldüğü gibi artık alan sadece Santa Clara Vadisi’ni değil gittikçe genişleyen bir anlamı ifade etmektedir.Bu alanda tahmini 3-4 milyon insan yaşamaktadır.

 

Silikon Vadisinde Bulunan Şirketler

Silikon Vadisi’nde binlerce teknoloji ve finans şirketi bulunuyor.Bunlardan başlıcaları

Google Inc.
Alphabet (Google Inc. de dahil Google‘a ait tüm şirketleri kapsıyor)
Twitter
Apple Inc.
Yahoo
Intel Corporation
Apple Inc.
Facebook Inc
Paypal Holdins
Adobe Systems
eBay
Nvidia
Symantec Corporation
Varian
Cisco
LinkedIn Corporation
Netflix Inc.
AOL Inc.
VMware Inc.
HP
Orackle
Synnex
Hewlet Packart
Gilead Sciences Inc.

Silikon Vadisi Kazancı

Silikon Vadisi ilk 150 şitketi toplamda 849 milyar dolarlık bir satış gerçekleştiriyor.Bu şirketlerin en büyüğü olan , karlılıkta ve satışta bir numara olan Apple Inc. 218 milyar 118 milyon dolarlık satış gerçekleştirmiş bunun 45 milyar doları kar.Bu bakımdan Aplle Silikon Vadisi’nin gelirlerinin %25 den daha fazlasını tek başına oluşturuyor.Hemen ardından Google’ın çatı şirketi Alphabet 90 milyar dolarlık geliriyle ikinci durumda.

Silikon Vadisi’nde Çalışmak

Bu kadar büyük bir potansiyelin bu kadar küçük bir alana sığdırılması beraberinde belli başlı sorunları da getiriyor.Yaşam ve çalışma hayatındaki zorluklar bunların başında.Konuta eksikliği başlıca problemlerden.Yer eksikliği yeni evlerin yapılmasını engellerken olan evlerinde küçük ve pahalı olmasına eden oluyor.Ev fiyatları ve kiraları her yıl Amerika ortalamasının üstünde artış gösteriyor.2016 yılında kira bedelleri diğer yıla göre yıllık bazda % 8 artarken konut fiyatları %6 artmış.Bir odalı apartman dairesinin aylık kirası 2.300 dolardan başlıyor.

İşsizlik oranı ise Amerikanın diğer bölgelerine göre düşüktür.İşsizlik oranı % 3.6 seviyesindedir.Ortalama olarak bakıldığında yıllık gelir 122.000 dolar ancak bu rakam net rakamlar değil ve örneğin yeni başlayan bir mühendis için 50.000 seviyesine kadar düşebilmektedir.

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin