Spotify içerik üretici sanatçılarla kullanıcılar arası hizmet veren aracı bir şirkettir.Tüm dünyadan müzik, podcast ve video üreten sanatçıların içeriklerini toplar ve ücretsiz veya ek özelliklerle ve  reklamsız olarak aylık belli ücretlerle size sunar.Sizden sağladığı gelirlerin bir kısmını da içerik üreten sanatçılara değerine göre paylaştırır.

Spotify’ye üye olmak çok kolaydır bir mail adresiyle veya Facebook hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Eğer ücretsiz kullanmak isterseniz radyolarda olduğu gibi dinlemek istediklerinizi seçemeden karışık içerikle karşılaşıyor ayrıca belli bir süre zarfında reklamlarla karşılaşıyorsunuz ancak dinlenme süresi veya dinlemek istediğiniz içerikte kalitesi dışında bir farklılık olmuyor.Eğer istediğiniz içeriğe istediğiniz sürede ve en üst kalitede reklamsız bir şekilde ulaşmak veya kendinize ait bir içerik listesi oluşturmak isterseniz premium üyelik için aylık ücret ödemeniz gerekiyor. Premium üyelik Türkiye’de ilk ay ücretsiz olarak ayda 14 TL’dir

Spotify’ye neredeyse tüm platformlardan ulaşabiliyorsunuz.Oyun konsolları, telefonlar (tüm sistemleri destekliyor),tabletleriniz ve bilgisayarınızdan hesabınıza ulaşıp tüm içeriğe ulaşabiliyorsunuz.

Spotify’den Müzik İndirme

Spotify’den müzik veya diğer içerikleri çevrimdışı kullan özelliğini kullanarak indirebiliyorsunuz ancak bu normal şarkı indirmenizden farklı olarak kendi sitemi üzerinde çalıştırmaktadır.Bilgisayarınıza indirdikten sonra içerikleri herhangi başka bir program üzerinden çalıştıramıyor veya başka bir aygıta aktaramıyorsunuz.Eğer aboneliğiniz sonlandırırsanız tercihlerinizde ulaşıma kapanıyor.

Spotify çevrimdışı özelliğiyle dinlemek için 3 farklı cihaz seçebiliyor ve maksimum 3333 şarkı indirebiliyorsunuz.

Spotify çevrimdışı içeriğe sahip olmanızdan çok daha çok internet bağlantısının düşük olduğu veya internetin olmadığı yerler için düşünülmüş.

Spotify Kalite

Spotify’de üç farklı kalite seçeneği bulunuyor bunların ikisine ücretsiz üyeler tarafından ulaşılabilirken üçüncü kalite seçeneği çok kaliteli içeriklere yalnızca ücretli üyeler ulaşabiliyor.

96kbps hızda normal kalite içerik
160kbps hızda yüksek kaliteli içerik
320kbps hızda çok kaliteli içeriğe ulaşmak mümkün

Spotify Kuruluşu

Spotify Daniel Ek ve Martin Lorentzon tarafından İsveç’te 2005 yılında  geliştirilmeye başlanmış resmi olarak 2007 yılında  piyasaya çıkmıştır.İkili Daniel Ek’in dairesinde çalışan sunucular nedeniyle 40 dereceye ulaşan sıcaklıklarda Spotify’i geliştirmişler.2007 yılında beta sürümü yayınlanmasından sonra aynı yıl Mac’ler için bir uygulama yayınlanmış ve 2008 yılında reklamlardan para kazanmaya başladı.Seri A yatırımını 2008 yılında alan şirket 21 milyon 640 bin dolar yatırım almış.Hemen ardından 2009 yılında da Seri B yatırım turunda 50 milyon dolar yatırım almışlar.Bu zamana kadar 2 milyar dolara yakın yatırım almış durumda ( bazı aldıkları yatırım tutarları belirsiz)

Günümüzde Spotify’in değeri 15 milyar dolardan fazla.

Spotify web sitesi ilk halleri

Spotify’i Kimler Ne kadar Kullanıyor

Spotify’nin şuanda pazar lideri konumunda ,140 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor.Ayrıca şirketin aylık bazda para ödeyen 60 milyon ücretli üyesi var. Spotify’de kullanıcıların ulaşabildiği içerik sayısı 30 milyon ve günde 20 bin yeni içerik ekleniyor. Spotify toplamda içerik üreticilere 5 milyar dolardan fazla para ödemiş durumda.Türkiye dahil 62 ülkeye hizmet veriyor.

Spotify her ne kadar sanatçılar tarfından müzik piyasasına zarara verdiği ve pazarın gelirlerini düşürdüğü söylense de kullanıcılar acısından devrim niteliği taşıyor. Ücretsiz üyelik kısıtlı olsa da düşük ücretlerle çok sayıda ve yüksek kalitede içeriğe ulaşmak kullanıcılar açısından yeni çağın getirileri oldu.Bu algı artık sanatçılar tarafından kolay kolay değiştirilemeyecek gibi.

 

Diğer merak ettiğiniz internet şirketlerine Firstartup Özel bölümünden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin