Badoo, insanların tanışıp , konuşup , flört edip buluşmasını amaçlayan sosyal bir uygulama.Ancak diğer arkadaşlık uygulamalarına nazaran basitliği , kolaylığı ve kullanımı açısından Tinder‘e daha çok benzemektedir. Tinder’den farkı ise daha ciddi buluşmaları teşvik edip , kişileri onay sürecinden geçirmesidir.Dünya genelinde denetleyici dedikleri 6000 kişiye yakın sizin verdiğiniz bilgileri onaylamaya çalışan insan mevcut.Bu güvenlik ve denetleme aşamaları sayesinde karşınızdaki kişinin gerçek olduğunu bilir bir vaziyette davranıyorsunuz.

Aslında şirketin CEO’su Badoo’nun buluşma uygulamasından çok ne için kullanmak istersek o olduğunu söylüyor.Sadece buluşma değil siz ne amaçla isterseniz o amaçla insanlarla görüştürmek için tasarlanmış.Flört ve buluşma gerçek dünyadaki gibi her zaman mevcut olduğu gibi diğer konularda da yeni arkadaşlar edinmek veya kendinizi tanıtmak için kullanabiliyorsunuz.

Badoo profil , görseller , mesajlaşma , engelleme gibi bir çok tanıdık özellik barındırırken diğer arkadaşlık uygulamalarından farklı olarak

Konum

Badoo sadece karma değil konum tabanlı olarak da insanlara ulaşmanızı sağlar.Bu özellikle yakındaki Badoo’yu kullanan insanları arayabilirsiniz.Bir kullanıcıyı görmeniz için üstüne basmanız yeterli oluyor.Ayrıca arama yaparken seçeneklerden farklı bir konum, yaş, cinsiyet ve iletişim amacınızı seçebileceğiniz bir çok filtre mevcut.

Eşleşme

Aynı Tinder’de olduğu gibi karşınıza profil gelecek ve beğendikleriniz sistemde kayıt edilerek Badoo karşınında sizi beğenirse eşleşmenizi sağlayacaktır.Eşleşme sağlandıktan sonra iki tarafa da uyarı gider ve mesajlaşmanız sağlanır.

 

Badoo Kuruluşu

2006’da hakkında ender bilgi bulunan gizemli kurucusu Rus doğumlu 43 yaşındaki Andrey Andreev tarafından başta websitesi olarak o zaman yaşadığı Londra’da kuruldu.Andrey Andreev 2004 yılından bu yana online buluşma siteleri işletiyordu.

Badoo kurulduğu zaman tasarımın kötü olması , kullanıcı dostu olmaması nedeniyle beklenen ilgiyi görmedi.Ancak kısa zaman sonra değişime girerek tasarımı güzelleştirildi ve sistemi güçlendirildi.Bu değişimden sonra insanlar arasında hızla popüler hale geldi.2008 yılında yeni özellikler deneyen Andrey Andreev, siteyi insanların başka insanlarla buluşması amaçlayarak yeniden düzenledi.Bu düzenlemeden sonra Türkiye’de dahil ani bir yükseliş yaşadı.O zaman Badoo telefonlar için henüz uygulama yayınlamamıştı.

Badoo 2007 yılında 5 milyon üyeye sahipken 2008 yılında 15 milyon üyeye çıkmıştı.Bu da Rus yatırım şirketi Finam’ın dikkatini çekti ve şirket 2008 yılında Badoo’nun %10’u karşılığında 30 milyon dolar yatırım yaptı.Bu ilk yatırımından sonra başka yatırım henüz almadı.

Ek bilgi olarak Badoo Tinder‘den kavgalı ayrılıp kendi uygulaması Bumble’ı kuran Tinder kurucusu Whitney Wolf’la ortak iş yapmaktadır.Whitney Wolf Bumble’ı kendi başına yönetsede Badoo Bumble’ın %79’una sahip.

Badoo sitesinin ilk halleri

Badoo Verileri

11 yıldır hizmette olan Badoo günümüzde 190 ülkeden 300 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.Ayrıca günlük 400 bine yakın yeni üye kaydı oluyor.Bu kayıtların çoğunluğu Amerika’dan ve Avrupa’dan oluyor.Aylık ortalama 60 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve her kullanıcı günde ortalama 2 saate yakın süresini Badoo’da geçiriyor.

 

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin