Bitcoin çıktığından beri kripto paraların popülaritesi yükselmeye devam ediyor.Bu popülariteye paralel gün geçtikçe kripto para çeşidi çoğaldı ve farklı şekillere büründü.Eskiden özel olarak tasarlanmış bilgisayar donanımı kullanılırken artık yeni çıkan kripto paralar normal bilgisayarların CPU’sunu kullanır oldu.Buna en iyi örnek yakın zamanda Bitcoin’den bölünen Bitcoin Gold gösterilebilir.

Bu kolay madencilik çeşitleri beraberinde çok büyük problemleri de yanında getiriyor.Potansiyelden yararlanmak isteyen kötü amaçlı yazılımcılar sizin bilgisayarınızı kullanarak madencilik yapmanın peşinde.

Küçük sistemler her ne kadar madencilik için yetersiz olsa da , bilgisayarınız gibi binlerce kişinin bilgisayarı sömürülünce ortaya çok büyük kazançlar ortaya çıkıyor.Kazanç büyük olunca da her geçen gün sisteminize sızmak isteyenler yeni yollar bulmaya çalışıyor.

Tehlike Büyüyor

Eskiden bu kişiler sadece bilgisayarlara virüs bulaştırıp sizi olaya dahil ederlerken artık basit bir siteye girseniz bile ,orası eğer kötü amaçlıysa sizin bilgisayarınızı madencilik için kullanmaya başlayabiliyor.Bunu da virüsle yapmadıkları için virüslerden korunmak için yüklediğiniz programların işe yaramayacağı anlamına geliyor.

Yeni yöntemler eskilere göre fark edilmesi daha da zorlaşmış durumda.Eski sürümlerinde virüsler sistemlerin %90’ını kullanırken bilgisayarınız yavaşlıyordu ve durumun farkına varıyordunuz.Yeni virüsler ve Java’dan sistemini sömürmeye başlayan siteler bilgisayarınızın ne kadarlık bir kısmını kullanacaklarını ayarlayabildikleri için bakmadığınız sürece fark edilmeleri imkansız hale geliyor.

Sisteminiz bu gibi varlığından bir haber olduğunuz sömürme işlemi sırasında ağır hasar alabiliyor.Yoğun ve sürekli kullanımdan doğabilecek hasar donanımınızın ömrünü kısaltıyor.Ayrıca performans azalması , yavaşlama ve elektrik faturanızın kabarması gibi ek problemlerden bahsetmeye gerek yok.

Kurtulmak Mümkün

Bu gibi bilgisayarınıza sürekli bir yavaşlama veya ileride yaşanabilecek daha büyük problemlerin kaynağı olabilecek sorunlar yüzünden acı çekmek istemiyorsanız yapabileceğiniz bir kaç şey mevcut.

Sisteminiz İçin

Sisteminize girebilecek virüslerden kurtulmak için öncelikle yapmanız gereken iyi bir virüs programı kurmanız.Bu gibi programlar sürekli güncellenmeli ve arada sistem taratılmalıdır. Ancak bazen bu programlarda virüsleri bulmakta yetersiz kalıyor bu yüzden elle görev yöneticisinden performansınızı düşüren veya anlık kayıp yaşatan programları bulup ne için kullanıldığına bakmanız lazım. Şüphelendiğiniz sisteminizi yavaşlatan bir şey olursa adını internette aratıp ne için kullanıldığını bakmanız gerekiyor.

Tarayıcınız İçin

Tarayıcınızda bir siteye girdiğinizde sizin bilgisayarınızı kullandıkları iki yol bulunuyor.Birincisi reklamlar yardımıyla diğer site sahibin direk siteye kodları koymasıyla.İlk yöntemi bertaraf etmek için reklam engelleme eklentilerini kullanabilirsiniz.Bunların en ünlüsü ve kullanışlısı Adblock tüm tarayıcılar için kullanılabilir durumda. Adblock Plus eklentisini tarayıcınıza entegre ederek reklamlardan gelecek bir zararı engellemiş olursunuz.Diğer yandan eğer kodlar siteye entegreyse NoCoin adlı eklentiyi kullanabiliyorsunuz.Sisteminizi kullanan tarayıcı tabanlı madencilik yazılımlarına engel olan NoCoin şimdilik sadece Firefox, Google Chrome ve Opera mevcut. NoCoin bir siteye girdiğinizde sizden izinsiz herhangi bir madencilik yazılımının çalışmasına engel oluyor.

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin