Pinterest ortak ilgi alanlarıyla ilgili video ve resim paylaşmak , bunlara benzer içeriklere ulaşmak ve yeni zevkler keşfetmek için dizayn edilmiş sitedir.Daha çok görsel tarza yönelmiş sitede istediğiniz kategori veya konuya özel benzer görsellere veya videolara ulaşabiliyorsunuz.Bu beyaz arabalar , sofra görselleri, çıkacak bir filmle ilgili fotoğraflar, beğenilen bir müzik, plastik toplar , örülecek hırka modelleri veya düğün için gelinlik olabilir.

Diğer insanlar kendi zevklerine göre paylaşımda bulunarak her çeşit kategoriye bir nevi katalog oluşturuyorlar. Pinterest sadece bireysel kullanıcılar değil aynı zaman kurumsal markalar tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır.Gün geçtikçe markalar Pinterest potansiyelini keşfedip bu siteye yatırım yapmaya başlamışlardır.Markalar böylece istedikleri konuda yeni alternatifleri arayan kişilere görsel olarak farklı ürünlerini tanıtma fırsatına erişiyorlar.

Pinterest görsel zevklerin konuştuğu bir platform olduğu için kadın ağırlıklı bir site olarak karşımıza çıkıyor.Erkekler daha çok beğendikleri konularda görsel toplamak için siteyi kullanırken kadınlar yoğun olarak aktif bir şekilde Pinterest’i kullanmaktadır.

Kadınların yoğun kullanımı ver markaların da ilgisi sitenin alışverişe elverişli olmasını da sağlamıştır. Kullanıcılar dünyadaki trendleri takip edip yeni çıkan ürünlere ulaşabilmekte ve bunlar hakkında birbirleriyle fikir paylaşımı yapabilmekteler.Bir çok düğün planlama ve benzer organizasyon firması veya mağazalar tezgahlarını belirlemek için Pinterest’i kullanıyor.

Bu bağlamda Pinterest nedir diye soracak olursanız kullanım amacınıza göre şekillenen bir site diyebiliriz.

  • İlham almak için
  • Ürünlerinizin satışını yapmak için
  • İlgi alanınızdaki görsellere ulaşmak için
  • Markanızın tanıtımını yapmak için
  • İlgilendiğiniz konularda diğer benzeri ilgilenenlere ulaşıp tanışıp,fikir paylaşımı yapmak için
  • Veya sadece dünyadaki yeni popüler ne var öğrenmek için kullanabilirsiniz

 

Pinterest Kuruluşu

Pinterest 2010 yılında Ben Silbermann, Evan Sharp öncülüğünde ve Paul Sciarra’la birlikte Amerika’da kuruldu.Pinterest fikri Ben Silbermann’ın kurutulmuş böcek koleksiyonundan geliyor.Ben bu ortak zevk konusunda yeni kişilere ulaşmak adına bir fikir düşünmüş.Ben kurulduktan sonra iki yıllık bir sürede aylık 10 milyon tekil kullanıcıya ulaştı.2013 yılına gelindiğinde Fortune Global şirketlerinin ilk 100’ün arasında 25 şirket Pinterest’i kullanıyordu.

Pinterest web sitesi ilk hali

Pinterest Son Durumu

Kuruluşundan bu yana 7 yıl geçen Pinterest bu zaman zarfında 100 milyar içeriğe ulaşmış durumda.New York, Chicago, Atlanta, Los Angeles, Londra, Paris, Berlin, Tokyo , Sao Paulo’da ve San Francisco da 10 farklı ofisi bulunuyor.Aylık 200 milyon tekil kişi siteyi kullanıyor.Bunların çoğunluğu kadın.Pinterest toplamda 9 turda 1 milyar 448 milyon ve 500 bin dolar yatırım almış bir şirket ve 500 çalışanı bulunuyor.Pinterest’in toplam değeri 12 milyar dolar.2017 yılında Pinterest 500 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyor.

Pinterest’i Satış İçin Kullanma

Pinterest‘in satış potansiyeli diğer sitelere nazaran yüksek olduğu için şirketlerin Pinterest’i kullanması gün geçtikçe artıyor.Şu anda Pinterest’de oluşturulan içeriğin %75’i kurumsal firmalar tarafından veya satış yapmak isteyen kişiler tarafından oluşturulmuş durumda.Siteyi kullananların yarısından fazlası yıllık 50 bin dolar ve üzeri bir gelire sahip.Kullanıcıların %87’si siteden görüp en az bir ürün satın almış durumda.Ayrıca ürün alma aşamasında Pinterest güvenme diğer sitelere göre çok daha yüksek bir durumda.

Türkiye’de henüz keşfedilmemiş bir maden olduğu halde tüm dünyada şirketler tarafından aktif olarak kullanılıyor.Gün geçtikçe de yeni markalar Pinterest’i aktif olarak kullanmaya başlayacak bunun sonucu da kullanıcıları için daha fazla seçenek oluşacak gibi görünüyor.

Firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin